Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Palma Pikczers > Czarnobyl 2
somsiad
somsiad Superbojownik od 10 kwietnia 2002 | Pacanova
2019-07-15 19:16:25 Zgłoś
To nie jest ale scenariusz na drugi sezon - Filia w Fukuszimie - calkiem by sie mogl nadac, ale do rzeczy.

11 marca 2011 r. Japonia została dotknięta największym trzęsieniem ziemi, jakie kiedykolwiek miało miejsce w historii tego mieczem i miodem plynacego kraju. Nawiedzilo ja tsunami Tohoku, które doprowadziło do katastrofy nuklearnej Fukushima Daiichi. Chociaż katastrofa wydawała się nieuniknionym skutkiem klęski żywiołowej, później okazało się, że można jej było łatwo zapobiec.
Z opublikowanego raportu wynika, że podczas gdy trzy elektrownie jądrowe w południowej Japonii: Fukushima-Daiichi, Fukushima-Daini oraz Onagawa były w podobnym stopniu zagrożone, podlegały tym samym przepisom regulatora oraz zbudowane zostały w tej samej technologii, ich losy potoczyły się zupełnie inaczej.

Różnica polegała na nieugiętym przekonaniu jednego człowieka co do protokołów bezpieczeństwa zakładu.


Elektrownia jądrowa Onagawa znajduje się w prefekturze Miyagi w północno-wschodnim regionie Tohoku w Japonii.

Budowa zakładu rozpoczęła się w 1980 roku i znana jest jako najszybciej wybudowana elektrownia jądrowa na świecie.
Zakład był zarządzany przez Tohoku Electric Power Company.

Elektrownie Fukushima Daiichi i Fukushima Danini zostały zbudowane w odległości około 12 kilometrów i były zarządzane przez Tokyo Electric Power Company.

Podczas gdy Fukushima Daiichi i Daini doznaly poważnych uszkodzeń podczas trzęsienia ziemi, Onagawa pozostała nienaruszona.

11 marca 2011 r. Trzęsienie ziemi o sile 9 w skali somsiada uderzyło w północno-wschodni region Japonii, po czym nastąpiło tsunami o sile 9,1 somsiada, które osiągnęło wysokość do 43 metrów. Wieksza fala uderzyla w Onagawa i wynosila 14,3 metra, w porównaniu do 13,1 metra w Fukushima Daiichi.Gdy trzęsienie ziemi uderzyło w elektrownie jądrowe, reaktory automatycznie się wyłączyly, ale to tsunami po trzęsieniu ziemi zalało Fukushima Daiichi.Jednym z kluczowych szczegółów bezpieczeństwa w budowie fabryki Onagawa, który pomogł wytrzymać tsunami, była ściana anty-tsunami-owa o wysokości 14,8 metra.
Według raportu, podczas budowy elektrowni Fukushima-Daiichi obniżono poziom z gruntu z 35 do 10 m nad poziomem morza, by ułatwić transport sprzętu oraz pompowanie wody morskiej dla systemów chłodzenia.


Na zdjeciu Onagawa.

Natychmiast po trzęsieniu ziemi reaktory w fabryce Fukushima Daiichi automatycznie się zatrzymały, ale tsunami zalało generatory, które dostarczały energię do pomp chłodzących. Utrata chłodziwa spowodowała wybuchy wodoru, stopienia trzech reaktorow jądrowych i uwolnienie materiału radioaktywnego.
Uwolnienie materiału radioaktywnego spowodowało utworzenie 30-kilometrowej strefy ewakuacyjnej wokół zakładu.
Mimo że minęło osiem lat od katastrofy, napromieniowana woda wycieka do dnia dzisiejszego.

Była to najbardziej znacząca katastrofa nuklearna po katastrofie jądrowej w Czarnobylu w 1986 r. I uzyskała najwyzsza liczbe 7 w skali INES (International Nuclear Event Scale)Warunki były podobne w zakładzie Fukushima Daini: wszystkie jednostki automatycznie wyłączają się po trzęsieniu ziemi.
Tsunami spowodowało awarię generatorów, ale z powodu bohaterskich wysiłków personelu, ktory byl w stanie ochłodzić i ustabilizować reaktory, uniknieto katastrofy.

Z drugiej strony, elektrownia jądrowa w Onagawa pozostała nietknięta przez tsunami, ponieważ ściany o wysokości 14,8 metra były wystarczajaco wysokie i mocne, aby zapobiec powodziom.
Elektrownia była jedynym bezpiecznym miejscem w regionie, a około dwustu do trzystu mieszkańców miasta, którzy stracili domy, schronilo się w hali elektrowni.

Według kolegów Hirai Yanosuke, 12-metrowy mur byłby wystarczający, ale on upierał się, żeby Tohoku Electric wydalo dodatkowe pieniądze na budowę większej ściany anty-tsunami-owej.


Były vice prezes Tohoku Electric w latach 1960-1975 Yanosuke Hirai kładł duży nacisk na promowanie protokołów bezpieczeństwa, co zaowocowało ustanowieniem wysokiej kultury bezpieczeństwa oraz „ustanowieniem bezpieczeństwa reaktorów jądrowych priorytetem firmy”, jak podkreślają naukowcy.

Firma przeprowadziła różne badania i symulacje, aby przewidzieć efekty tsunami przed rozpoczęciem budowy w 1980 roku.
Po zakończeniu budowy Tohoku Electric przeprowadzalo również okresowe kontrole w celu zapewnienia bezpieczeństwa zakładu i ludzi.
Według raportu wszyscy pracownicy elektrowni Onagawa wiedzieli jakie działania należy podjąć zarówno, gdy ogłoszono zagrożenie tsunami oraz gdy fala już zbliżała się do elektrowni. Dzięki okresowym szkoleniom z zakresu zachowania w sytuacjach wyjątkowych byli również w pełni opanowani podczas samej katastrofy.

Firma Tokyo Electric Power Company była wielokrotnie ostrzegana o wadach konstrukcji.

Budowa zakładu oparta byla na badaniach, które uznano za przestarzale, i chociaż przedstawiono nowe dane i wiedzę na temat aktywności sejsmicznej w regionie, władze zakładu nie podjęły zdecydowanych działań.
W rzeczywistości w 2002 roku Tokyo Electric Power Company obnizylo 10-metrowy poziom gruntu jeszcze bardziej, do 5,7 metra.

Pomimo kilku ostrzeżeń, zarząd zakładu za każdym razem je ignorowal.

Po trzęsieniu ziemi i tsunami w 2011 r. Wszystkie trzy elektrownie zostały wyłączone i od tego czasu nie działają.Zgodnie z raportami z inspekcji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej elektrownia jądrowa w Onagawie była „wyjątkowo nieuszkodzona”. Od 2018 r. Firma zdecydowała o likwidacji najstarszej jednostki, bloku 1 elektrowni.

Katastrofa nuklearna w zakładzie Fukushima Daiichi jest najdroższą katastrofą i będzie kosztować aż 192,5 miliarda dolarów. Chociaż trwają prace związane z likwidacją elektrowni, ukończenie tego procesu potrwa do 40 lat. Po katastrofie Tokyo Electric zrezygnowało ze wszystkich planów budowy nowych jednostek.

Jeden z raportów NAIIC stwierdził, że Tepco „… uciekał się do taktyki opóźniającej, takiej jak prezentowanie alternatywnych badań naukowych i lobbingu”. Według dr Kiyoshi Kurokawy, byłego przewodniczącego NAIIC, „Trzęsienie ziemi i tsunami z 11 marca 2011 r. , były klęskami żywiołowymi, które wstrząsnęły całym światem. Chociaż wywołany tymi katastrofalnymi wydarzeniami, późniejszy wypadek w elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi nie może zostać uznany za klęskę żywiołową. Była to katastrofa spowodowana przez człowieka, którą można i należało przewidzieć i zapobiec. ”
--
Tango Alpha Xray Alpha Tango India Oscar November India Sierra Tango Hotel Echo Foxtrot Tango
mikmiki
mikmiki Superbojownik od 15 września 2004 | Torronto | GG: 8534509chyba
2019-07-16 11:21:12 Zgłoś

--
Podobno przepłaciłem za sygnaturkę! Powiedzcie proszę, że to nieprawda :(
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
lee321417 Superbojownik od 13 lutego 2011
2019-07-16 12:41:36 Zgłoś
Ciekawsze artykuły można znaleźć na forum niż na głównej. Leci okejka.

--
brtk
brtk Superbojownik od 5 sierpnia 2006 | N
2019-07-16 12:42:52 Zgłoś
Się rozpisałeś jakby ci ktoś za to płacił ;)

--
tak, nie, może (A paprykarzu wegeteriańskiego nie było i nie ma)
waldek52
waldek52 Superbojownik od 25 grudnia 2018 | Pruszków
2019-07-16 15:45:36 Zgłoś
Jest oklejka!
Dawaj więcej.

--
Nie lubię siebie sam. Za dobrze siebie znam (J.Sztaudynger)
ser_visant
ser_visant Superbojownik od 29 marca 2004 | Wieś w Śródziemiu
2019-07-16 15:58:44 Zgłoś
Ale będą grali czarnoskórzy aktorzy?

--
Lubię placki.
somsiad
somsiad Superbojownik od 10 kwietnia 2002 | Pacanova
2019-07-16 16:45:21 Zgłoś
To akurat temat, ktory interesuje mnie od jakiegos czasu, a konkretnie od natrafienia na artykuly, ktore przedstawiaja problem wyciekow radioaktywnej wody z Fukushimy w dosc przerazajacy sposob.
Mianowicie niektore zrodla ukazuja wyciek, jako zanieczyszczajacy znaczna czesc Pacyfiku, pisza nawet o rybach wylowionych na zachodnim wybrzezu Pacyfiku w USA - skazonych radiacja.
Ale nie jestem w stanie zweryfikowac tych informacji, wiec wrzucilem powyzszy art, wlasciwie to mialem wrzucic poprawione tlumaczenie z google translate, ale nie bylo latwo poprawic tekstu, zeby brzmial sensownie. Wciaz jest sporo bledow, ale po sprawdzeniu faktow i kolejnych poprawkach postanowilem wrzucic co jest, zanim mnie szlaczek trafi

Czekam na kolejna katastrofe atomowa...

Czy kazda elektrownia atomowa, ma swojego Diatlowa?

--
Tango Alpha Xray Alpha Tango India Oscar November India Sierra Tango Hotel Echo Foxtrot Tango
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Alvarness Bojownik od 30 listopada 2006
2019-07-16 20:30:50 Zgłoś
:somsiad Polecam Ci obejrzeć wykład prof. Ryugo Hayano z początku lipca tego roku w Krakowie, o tym jak wygląda sytuacja obecnie (po angielsku):
https://www.youtube.com/watch?v=5C7F71zjcdg

Na początku mówi kim jest (żeby nie było że to jakiś losowy Japończyk), później jak to się stało i jak sytuacja wygląda teraz - na podstawie konkretnych pomiarów

--
somsiad
somsiad Superbojownik od 10 kwietnia 2002 | Pacanova
2019-07-16 22:04:33 Zgłoś
:alvarness ciekawy i rzetelny wyklad
Poza tym ja lubie, to japonskie wymawianie R zamiast L, zona kumpla do dzis mowi - piwo to moje pariwo

--
Tango Alpha Xray Alpha Tango India Oscar November India Sierra Tango Hotel Echo Foxtrot Tango
Cieciu
Cieciu Bułgarski Łącznik od 1 września 2004 | Warszawa | GG: ...
2019-07-17 08:15:42 Zgłoś

--
Kosovo je Srce Srbije !! "Ovo je ovde Balkan mirisni cvet totalno nerazumljiv za ceo svet" Folklor, legendy i historia Bułgarii. Po mojemu.
kfonio
kfonio Bojownik od 22 października 2007 | jestę z yoksię | GG: 152673
2019-07-17 13:25:22 Zgłoś
Dobrze pomyślane. Drugi sezon byłby o Fukushimie, a trzeci o budowie elektrowni atomowej w Polsce

--
gen_Italia
gen_Italia Amator trójkątów od 10 stycznia 2005 | Neusulzfeld
2019-07-17 18:43:59 Zgłoś
:kfonio ło panie, ale to nie ma być serial science-fiction!

--
kfonio
kfonio Bojownik od 22 października 2007 | jestę z yoksię | GG: 152673
2019-07-17 22:23:27 Zgłoś
:gen_italia to nie sf, to najwyższych lotów historia katastroficzna ;)

--
Forum > Palma Pikczers > Czarnobyl 2
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj