Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > Pierwsze elektromobile
bulcyk22
bulcyk22 Wiekowy Bojownik od 29 czerwca 2015 | Katowice
2020-02-02 02:47:06 Zgłoś
W dobie pogłębiającego się kryzysu ekologicznego jak bumerang powraca plan przestawienia przemysłu motoryzacyjnego z napędu spalinowego na elektryczny. Od czasu do czasu słyszymy też obietnice produkcji tysięcy czy nawet milionów pojazdów elektrycznych, które wydają się być absolutnym novum. A wcale nie są! Choć może trudno w to uwierzyć, samochody elektryczne nie są wcale nowym wynalazkiem. A kiedy powstał pierwszy z nich?

Bardzo dawno temu. U zarania dziejów przemysłu samochodowego. Historia samochodów elektrycznych rozpoczęła się bowiem już w połowie XIX wieku. Prawdopodobnie kiedy na ziemiach polskich trwało powstanie listopadowe, w odległej Szkocji po raz pierwszy został zaprojektowany pierwszy trójkołowiec elektryczny. Nie został jednak nigdy zbudowany. Pierwszy elektryk, który powstał w rzeczywistości narodził się w Cesarstwie Niemieckim dopiero po kolejnych 50 latach. Zaprojektowany i złożony w A. Flocken w Coburgu, był tak naprawdę dorożką napędzaną silnikiem elektrycznym.

Mniej więcej w podobnym okresie dwóch Rosjan także zbudowało pierwszy pojazd zasilany z akumulatora. Jablotschkow i Romanov skonstruowali nowoczesny, jak na tamte czasy samochód z silnikiem elektrycznym, który jednak nigdy nie przebił się na poziom międzynarodowego rynku motoryzacyjnego, który bardzo szybko się rozrastał.

Pierwsze pełnoprawne i powszechnie dostępne samochody elektryczne powstawały w latach 1888 – 1896. Co ciekawe nie powstawały one w trosce o środowisko naturalne, tak ja teraz. Główną przesłanką ich upowszechnienia był fakt, iż na przełomie stuleci był to jedyny sensowny napęd, w dodatku w Mierę wydajny. Powszechny podówczas silnik parowy miał bardzo słaby wskaźnik relacji mocy do wagi, a rodzące się dopiero silniki spalinowe były wówczas dopiero na etapie wdrażania (Diesel opatentował swój wynalazek, dziś tak powszechnie stosowany, dopiero w 1893). Samochody elektryczne przeżywały swój „złoty wiek” w okresie między 1896 – 1912. W 1900 roku w samych tylko Stanach Zjednoczonych było ich ponad dwa razy więcej niż samochodów spalinowych i o niecałe 10% mniej niż pojazdów parowych. Oprócz tego na świecie budowano je niemal w każdym uprzemysłowionym kraju. Nawet Henry Ford ( sic!) zbudował swój elektromobil; pozostał on jednak tylko prototypem, zbudowanym na płycie podłogowej słynnego modelu T.

To także elektryki biły pierwsze rekordy prędkości lądowej i właśnie w elektrycznym pojeździe po raz pierwszy przekroczono granicę 100 km/h.
Z czasem silniki elektryczne przegrały wyścig z prężnie rozwijającymi się silnikami spalinowymi. Samochody elektryczne przestały jeździć po ulicach światowych metropolii, pozostając rozwiązaniem stosowanym jedynie w pojazdach wolnobieżnych i niektórych maszynach budowlanych. Teraz jednak powracają do łask. I wszystko świadczy, iż przeżyją druga młodość. A może kolejny „złoty wiek”.

Historykon.pl
Ostatnio edytowany: 2020-02-02 02:48:15

--
tomasz35
tomasz35 Jankes od 1 kwietnia 2003 | chicagoland | GG: 7554452
2020-02-02 04:20:07 Zgłoś


Dorzucę ciekawostkę o jednym takim autku - Milburn Light Electric Car.
W latach 1914 - 1923 wyprodukowano ponad 4000 sztuk tego pojazdu. Wyciągał ponad 30 km/h, zasięg do 100 km.

Ten poniżej to rocznik `23
Niektóre jeżdżą do dzisiaj

https://www.youtube.com/watch?v=jlp-CKpOCFc

--
Brązowe noski są na świecie :)
lukashero
lukashero Fejk od 21 marca 2003 | dokladnie 222 km od Swinoujscia.na polnocn.
2020-02-02 07:55:51 Zgłoś
Gdyby nie spalinioki, to teraz na jednym ladowaniu bylby zasieg grubo ponad 1000 km i samo ladownie trwaloby 15 minut. 100 lat przerwy to sporo w technologii.

--
Lepiej spróbowac, niz nie spróbowac i żałować.
Peppone
Peppone Nowy Ruski od 19 marca 2003 | Warszawa
2020-02-02 08:34:43 Zgłoś
: lukashero - nie przesadzaj z tą przerwą w technologii. Napęd elektryczny niezależny od kabelka czy trakcji był cały czas w użyciu i rozwijano źródła zasilania.

Na okrętach podwodnych i w niektórych torpedach.


--
Pracuj u podstaw. Zaminuj fundamenty systemu. Wszelkie prawa do treści wrzutów zastrzeżone
Make Murica suck again
Forum > Hyde Park V > Pierwsze elektromobile
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj