Wybuchowe fake newsy

Spośród fake newsów najgroźniejsze są te, które mają w założeniu godzić w obronność atakowanego kraju lub w postrzeganie jego armii czy sojuszy. Takie fake newsy – dotyczące Polski i najprawdopodobniej pochodzące z Rosji – pojawiły się w polskim internecie. Agendy rządowe nie zareagowały.

Fake news stały się swoistą normalnością, elementem krajobrazu politycznego. Gorzej jednak, kiedy tworzone są świadomie, w celu wywołania niepokojów lub zamieszek. Jak również – z intencją stworzenia atmosfery, w której żołnierze z USA zaczną uznawać Polskę za rodzaj kolejnego egzotycznego państwa, gdzie pełni się “czasową misję stabilizacyjną”, a żołnierzy polskich – za potencjalnych bandytów.

W końcu września w tzw. grupach narodowych na Facebooku, ale także w grupach związanych z opozycją (jak np. grupa Ruch Donalda Tuska) pojawiła się informacja o rzekomym pobiciu Polaków przez pijanych amerykańskich żołnierzy. Miało do tego dojść w Orzyszu. Informacja ta była nader często udostępniana, przy czym charakter owego udostępniania był bardzo znaczący. I tak na prawicowej grupie Polska to MY! informacja zyskała 90 reakcji i 801 udostępnień. Wynika z tego, że tylko co 9 osoba udostępniająca w ogóle na zareagowała na treść newsa! Wzór działania więc jest jednoznaczny: chodziło o maksymalne rozpowszechnienie.

Udostępnienie zarówno na grupach opozycyjnych, jak i narodowych, odbywało się z serwera WirtualnaPolonia2.Wordpress.com należącego do blogu Wirtualna Polonia BIS im. Włodka Kulińskiego. Na tym blogu artykuł miał zostać zamieszczony 18 lipca br. jako skrót z odnośnikiem do tekstu opublikowanego na portalu Niezależny Dziennik Polityczny. (...)

Dokończenie:
https://arbinfo.pl/wybuchowe-fake-newsy/

--