Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > Janczarzy
bulcyk22
bulcyk22 Wiekowy Bojownik od 29 czerwca 2015 | Katowice
2019-08-12 06:08:05 Zgłoś

Przez wieki stanowili elitę tureckich sił zbrojnych. Uważano ich za najlepszą piechotę ówczesnego świata. Tę formację „najwierniejszych z wiernych” często wykorzystywano do walki z chrześcijanami. A przecież tworzyli ją… chrześcijańscy brańcy siłą odebrani rodzinom!

Był 10 listopada 1444 roku. Od kilku godzin na równinach pod miastem Warna trwała zacięta bitwa między wojskami króla Polski i Węgier Władysława Jagiellończyka a siłami sułtana tureckiego Murada II. Mimo że Turcy mieli liczebną przewagę, wyglądało na to, że chrześcijanie zaczynają wygrywać. Najpierw odparli turecki atak na swoje prawe skrzydło. Potem uderzenie chrześcijańskiego centrum odrzuciło Turków i zmusiło ich do wycofania się. Rozproszono też wojska rumelijskie na muzułmańskim lewym skrzydle.

Gdy wydawało się, że zwycięstwo jest już w zasięgu ręki, doszło do katastrofy. Młody król Władysław uznał, że przeciwnika wystarczy tylko dobić. Na czele swojego nadwornego hufca ruszył na stanowisko dowodzenia sułtana, osłanianego przez korpus piechoty janczarskiej. Ciężkozbrojni rycerze przypuścili szarzę i wbili się z impetem w szeregi janczarów.

Ci jednak nie dali się rozproszyć. Dobrze wyszkoleni i zdyscyplinowani, wytrzymali uderzenie, a następnie otoczyli napastników. Koń polskiego monarchy potknął się, a on sam spadł na ziemię. Błyskawicznie dopadli go janczarzy -jeden z nich odrąbał mu głowę. Śmierć władcy wywołała panikę w chrześcijańskich szeregach, które poszły w rozsypkę. Zwycięska bitwa zmieniła się w rzeź… (...)
Dokończenie:
https://ciekawostkihistoryczne.pl/2019/08/11/janczarzy-elita-osmanskiej-armii-przed-ktora-drzala-polowa-europy/

--
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Gutex1 Superbojownik od 29 sierpnia 2013
2019-08-12 10:19:43 Zgłoś
w średniowieczu jedyne zawodowe wojsko w Europie , nic dziwnego że się ich bali , ponieśli ogromne straty podczas oblężenia Belgradu, obrońcy użyli wiklinowych kół owiniętych szmatami które podpalali i zrzucali z murów na janczarów,łatwo podpalając pikowane pancerze .

--
lujeran
lujeran exSuperbojownik od 29 lipca 2004 | Kotenhafen
2019-08-12 10:30:16 Zgłoś
Trochę to uproszczone. Nie tylko chrześcijańskie dzieci zostawały janczarami. Zasada była taka, że brano do ich szeregów dzieci z podbijanych plemion, czyli np. z całej północnej Afryki. Zasada stosowana później i w innych armiach.

--
https://www.youtube.com/watch?v=CifbC-8ZQB4
tomcat_tc
tomcat_tc Student prawa od 3 grudnia 2007 | Białystok
2019-08-12 10:32:34 Zgłoś
Ech, jakie to życie prostsze było wtedy, porwany za dzieciaka, ścieżka życia obrana, zainwestowali w Twoje wyszkolenie, musiałeś co najwyżej zginąć w bitwie. Nic dziwnego, że millenialsi tak narzekają

--
Jestem bohaterem :lasowego
Czarna lista- :gen_italia
Czy wspominałem już że jestem studentem prawa?
lujeran
lujeran exSuperbojownik od 29 lipca 2004 | Kotenhafen
2019-08-12 10:41:32 Zgłoś
:tomcat_tc no wiesz, janczarzy do czasu dawali gwarancję, że nie wesprą żadnego z podbitych narodów przeciw sułtanowi. Tyle, że później sami stali się siłą polityczną i kilka razy wywarli wpływ na wybór nowego władcy.
Jeśli więc odnosisz to do czasów dzisiejszych, to warto pamiętać, że hodowanie debilnych osiłków z czasem obraca się przeciw hodowcy.
Co daj Boże, amen

--
https://www.youtube.com/watch?v=CifbC-8ZQB4
brtk
brtk Superbojownik od 5 sierpnia 2006 | N
2019-08-12 16:23:08 Zgłoś
ale najpierw ciężki wpierwol dostają ci, przeciw komu są te osiłki hodowane

--
tak, nie, może
Forum > Hyde Park V > Janczarzy
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj