Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > Za waszą i naszą
bulcyk22
bulcyk22 Wiekowy Bojownik od 29 czerwca 2015 | Katowice
2019-05-23 04:03:37 Zgłoś

Mordowanie kobiet i dzieci. Zrównanie z ziemią całego miasteczka. To nie opis zbrodni dokonanych przez Niemców czy Rosjan. To „dorobek” polskich legionistów, pacyfikujących walczących o wolność mieszkańców Półwyspu Apenińskiego.


Stojące u boku Napoleona we Włoszech Legiony Dąbrowskiego, jeżeli już się nam z czymś kojarzą, to zapewne z odwagą i nieustępliwością w boju. Jednak Sławomir Leśniewski w swojej nowej książce zatytułowanej „Napoleoński amok Polaków” zwraca również uwagę na mało chwalebne epizody z ich historii.

Mordercy kobiet i dzieci
Nasi rodacy byli bowiem wykorzystywani przez Francuzów do krwawego tłumienia buntującej się ludności dopiero co podbitych przez Korsykanina obszarów. Tak stało się między innymi w położonym niedaleko Rzymu departamencie Circeo. Jak czytamy w „Napoleońskim amoku Polaków”:

Ruchawki, która rozpoczęła się 24 lipca [1798], nie traktowano początkowo poważnie. Jednak w ciągu kilku dni objęła ona swoim zasięgiem znaczny obszar, a powstańcy od samego początku walczyli z zaciętością i okrucieństwem, często w wyszukany sposób mordując przedstawicieli władz sprzyjających okupantowi.

Pod koniec miesiąca Polacy […] wzięli szturmem Ferentino, czym zasłużyli sobie na podziw Francuzów, ale jednocześnie nienawiść powstańców. Oskarżali oni legionistów o mordowanie kobiet i dzieci oraz dokonanie bezwzględnej grabieży miasteczka.

Kilka dni później Francuzi nie mogli się nachwalić odwagi legionistów biorących udział w zdobyciu Frosinone. Generał Étienne Macdonald twierdził wręcz, że: „Polacy są tak dzielni, jak to tylko jest możliwe”. Innego zdania byli na pewno nieszczęśni obywatele miasta. Wielu z nich spłonęło żywcem w podpalonych przez żołnierzy budynkach. (...)

Dokończenie:
https://ciekawostkihistoryczne.pl/2019/05/20/zolnierze-legionow-polskich-we-wloszech-dokonywali-bezwzglednej-eksterminacji-wloskich-powstancow-tak-twierdzi-ten-poczytny-autor/

--
Kuba_74
Kuba_74 Superbojownik od 15 września 2006 | Redcar and Cleveland
2019-05-23 13:22:50 Zgłoś
:bulcyk22 ale czekaj, czyli polscy żołnierze też gwałcą? No patrz Pan, kto by to pomyślał.

--
Nawet minimalna wiedza w rękach idiotów jest bardziej niebezpieczna niż całkowita niewiedza w rękach ludzi inteligentnych.
Ethordin
Ethordin Superbojownik od 30 września 2013 | Durban
2019-05-23 13:25:50 Zgłoś
O proszę, w pełni glorii i chwały historia dołącza do nauk lewackich

--
UWAGA: w komentarzu powyżej tej sygnatury może być ukryty sarkazm!!!
Rezyduję w RPA: blog; tyrury
Forum > Hyde Park V > Za waszą i naszą
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj