Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > [1918\ Rocznica listopadowa, rewolucja w Niemczech
bulcyk22
bulcyk22 Wiekowy Bojownik od 29 czerwca 2015 | Katowice
2018-11-30 03:34:47 Zgłoś

ROCZNICA LISTOPADOWA W WOLNEJ POLSCE.

Dziś po raz pierwszy obchodzimy rocznicę powstania listopadowego w Wolnej Polsce. To, za co nasi dziadowie krew wylewali, to, co było marzeniem, zdawało się nieziszczalnem całych pokoleń, to, co jeszcze w zeszłym roku miało nierealne kształty, nagle jak w godzinie cudu dokonało się i zrealizowało.

Polska powstała.

Jak w błyskawicy ujrzeliśmy zarysy potężnego gmachu polskiego, który należał do ruin, a teraz wspólnemi siłami ma być przywiedziony do formy udoskonalonej.

W dniu rocznicy listopadowej w Wolnej Polsce trzeba nam uczcić gorącem wspomnieniem tych, którzy przez swoje bohaterskie walki w 1831 roku przypomnieli Europie nieprzedawnione prawa polskie.

Cześć prochom wielkich naszych ojców.

Z TEATRU IM. SŁOWACKIEGO.

Dzisiaj z racyi rocznicy listopadowej „Wyzwolenie" St. Wyspiańskiego. Jutro premiera „Lancetu" Jastrzębca-Zalewskiego z pp. Solską-Grosser, Czaplińską, Górską, Kosmowską, Modzelewską, oraz panami: Białkowskim, Noskowskim i Nowakowskim w rolach głównych.

BAWARYA ZERWAŁA STOSUNKI Z BERLINEM.

(Telegram Polskiego Biura korespondencyjnego).

Monachium, 28 listopada.

„Korrespondenz Hoffmann" donosi: Ministerstwo spraw zagranicznych wysłało następujący telegram do posła bawarskiego w Berlinie:

Ponowne usiłowania kontynuowania starych metod urządu spraw zagranicznych, aby naród ponownie oszukać i niedozwolić mu poznać prawdą, zniewalają ministerstwo spraw zagranicznych państwa ludowego Bawaryi do zerwania wszelkich stosunków z obecnymi przedstawicielami spraw zagranicznych.

Kurt Eisner.

Komitet wykonawczy rady robotniczo-żołnierskiej i włościańskiej w Monachium wysłał następujący telegram de komitetu wykonawczego rady robotniczo -żołnierskiej w Berlinie:

Komitet wykonawczy rady robotniczo-żołniersko-włościańskiej dowiaduje się z obrad konferencyi przedstawicieli republik niemieckich z oburzeniem o niesłychanym fakcie, że jeszcze ciągle skompromitowani przedstawiciciele dotychczasowego systemu Erzherger, Dawida Scheldenumn wywierają zdecydowany wpływ, szczególnie na politykę zagraniczną. Żądamy natychmiastowego usuniecia tych przeciwrewolucyjnych żywiołów i wzywamy radę żołnierską w Berlinie, raby wszystkimi środkami spowodowała upadek rządu, który w dalszym ciągu użycza takim osobom decydującego stanowiska.

Wiadomości powyższe dowodzą, e w Bawaryi wziął górę kierunek radykalny, domagający się wprowadzenia dyktatury proletaryatu.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 30-11-1918

100lattemu.pl


--
pies_kaflowy
pies_kaflowy Bęcwał Dnia od 2 czerwca 2008 | ni to miasto,ni to wieś,ni co kupić,ni co zjeść
2018-11-30 06:37:05 Zgłoś
Eh, to świętowanie porażek od zawsze w polskiej modzie było.

--
Forum > Hyde Park V > [1918\ Rocznica listopadowa, rewolucja w Niemczech
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj