Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > WOT i afera taśmowa - Tekst Jacka Dehnela
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Gutex1 Superbojownik od 29 sierpnia 2013
2018-10-07 20:09:17 Zgłoś
Wiecie, jak daje się partii jej własną armię? Na osi czasu wygląda to tak:

Jesienią 2015 roku PiS po kampanii w cieniu afery taśmowej przejmuje władzę w Polsce, a ministrem obrony – łamiąc deklaracje z czasów kampanii – robi Antoniego Macierewicza.

W kwietniu 2016 roku fundacja Narodowe Centrum Studiów Strategicznych publikuje entuzjastyczny raport "Koncepcja Obrony Terytorialnej w Polsce". Podaje tam kilka możliwych koncepcji WOT, w tym taką: "Wyposażona w broń maszynową, umundurowana formacja paramilitarna, może stanowić skuteczny środek zapobiegawczy (odstraszający) działaniom antyrządowym." Ta myśl mnie przeraża - piszę na fejsie, że to świadectwo staczania się kraju w dyktaturę. Dalej tak zresztą uważam.

Anonimowy dziennikarz we Frondzie atakuje „poetę i homoseksualistę” że „ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem” i wyśmiewa mnie, że rzekomo „wyrwałem słowa z kontekstu”. To samo powtarza Magdalena Osińska, sekretarz redakcji FrondaLux, pisząc - w duchu katolickiego personalizmu zapewne - o "pożytecznych idiotach" i "prostych tutach", pouczając mnie przy okazji, że wojska będą przecież podlegały MSW, a nie MON.

W czerwcu 2017 Tomasz Piątek publikuje książkę, wskazującą na rozległe powiązania Antoniego Macierewicza z Rosją oraz rosyjskim gangsterem-finansistą Mogilewiczem, który mógł stać za aferą taśmową.

Pod koniec sierpnia 2018 MON odcina się od Jacka Kotasa, szefa Narodowego Centrum Studiów Strategicznych, według dziennikarzy, nazywających go „rosyjskim łącznikiem”, związanego z grupą Radius i Mogilewiczem.

Coraz więcej danych pokazuje, że afera taśmowa była zorganizowana przez wywiad rosyjski w powiązaniu z mafią i jest używana do dalszego destabilizowania kraju (a może i szantażowania najwyższych władz) poprzez ujawnianie kolejnych kawałków nagrań.

Na początku października 2018, parę dni temu, do nowej ustawy o obowiązku wojskowym klub PSL-UED chce wpisać poprawkę, że wojska WOT nie mogą być używane przeciwko polskim obywatelom a PO – że WOT będzie podporządkowany Sztabowi Generalnemu, a nie ministrowi. Siły PiSu w komisji obrony obie te poprawki odrzucają. Wojska WOT będą nadal poza władzą Sztabu, będą stanowiły armię ministra PiSu (MON, nie MSW, miła pani Osińska) przez "okres przejściowy" (przynajmniej do 2025, czyli dwie kadencje władzy i początek trzeciej) i będą mogły strzelać do polskich obywateli (np. w przypadku "działań antyrządowych", jak stało w raporcie NCSS). Antoni Macierewicz odpowiedział, że twierdzenie, jakoby Wojska Obrony Terytorialnej "zostały utworzone do walki z ludnością polską" obrażają honor żołnierza i szkalują Wojsko Polskie.

ORMO rośnie i pięknieje. Bo kiedyś mówiło się: Oni Również Mogą Obić. A teraz Oni Będą Mogli Nawet Zastrzelić.


O kurwa. A ja się podśmiewałem z tych pomysłów na WOT. W Polsce hodują nowe SS.

Bardziej SA, SS miało jakąś tam faktyczną wartość bojową.

--
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
pialle Superbojownik od 16 lipca 2006
2018-10-07 20:26:16 Zgłoś
:gutex1 Kolego, mam pytanie czy ty tak poważnie bierzesz ten tekst?
Nie mam zamiaru z tym polemizować tylko jestem ciekaw czy to traktujesz jako żart może całkiem poważną informację. A może już zaczynasz organizować komórkę oporu.

--
I_drink_and_I_know_things
I_drink_and_I_know_things Bojownik od 10 grudnia 2016
2018-10-07 20:36:34 Zgłoś
:gutex1 wartość bojową miały Waffen SS a i to nie wszystkie dywizje. W pewnej mierze też dzięki temu, że Waffen SS były traktowane priorytetowo w dostawach sprzętu, zaopatrzenia.

--
A Lannister always pays his debts
Thurgon
Thurgon Superbojownik od 11 stycznia 2010 | Gdz.
2018-10-07 20:45:38 Zgłoś
O tym, że taśmówka wyszła z Rosji to wiadomo było od początku. Wszystko szło przez polskie składy węgla. Kto na tym zyskał, to chyba jasne?

WOT natomiast, jako odrębna część SZ podległa ministrowi to żart. Ponury do tego. Zwłaszcza w kontekście przydziału sprzętu, który powinien trafić do linii.

Każdy, kto chociaż trochę zna się na rzeczy - zdaje sobie sprawę, że WOT w takiej formie nie ma absolutnie żadnej wartości bojowej na współczesnym polu walki. Lekka piechota, bez szprzętu OPL i ppanc na poziomie spike'a, którego mało ma sama linia. Uzbrojenie w nową broń strzelecką (której nie ma linia ) i najlepszy szpej ochronny.

Najlepsze, że nikt właściwie nie powiedział do czego ten miś ma służyć. Jako wsparcie linii (czym?), zabezpieczenie terenu (do tego to i się akurat nadają, ale po co w takim razie taki sprzęt?). Wszyscy jawnie odcinają się od tego, że "WOT to partyzantka"... Zatem - skoro WOT to nie jest partyzantka, to po chuj nam podlaska brygada WOT? Żaden plan nie zakłada obrony niczego wysuniętego zbyt daleko na wschód od Wisły. Podlaskie padnie w tydzień, jak żubry się dobrze dupami ustawią i zastawią drogę. Ten WOT to nawet nie zdąży się zebrać i pobrać broni

Aha. To jest realizm i pragmatyzm nie mający nic wspólnego z polityką, bo sensu wyszkolonych rezerw i czegoś w rodzaju gwardii narodowej nikt nie neguje. To jest potrzebne. WOT natomiast póki co spełnia jedynie wszystkie funkcje wspomnianej bojówki partyjnej.

I nie ważne, czy taką bojówkę stworzyłby PIS, PO, SLD, czy Korwin spięty dupą z Zandbergiem, miziający wspólnie Kukiza - ta bojówka śmierdzi skisłym kalafiorem. I przeżera ogromne fundusze.

--
Próżnoś repliki się spodziewał. Nie dam ci prztyczka ani klapsa. Nie powiem nawet:"Pies cię j...ł"- Bo to mezalians byłby dla psa
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
pialle Superbojownik od 16 lipca 2006
2018-10-07 21:19:02 Zgłoś
:thurgon Coś dzwoni ale nie wiadomo w którym kościele.

Akurat Podlaskie to przykład gdzie małe lokalnie rozmieszczone jednostki mogą zrobić wiele. Dużo jezior, bagien i cieków wodnych obrona punktów przeprawy i mostów ma tam właśnie sens gdzie ciężko jest cokolwiek obejść.

Ogólne zadania WOT są znane i jako takie mają sens ponieważ dają pewne zaplecze kadrowe dla wojska, zwalniają jednostki liniowe z pewnych działań etc. Zadania na wypadek pokoju też są znane.

A zadań na wypadek wojny to raczej nie poznasz. Ale zapewne będą wyglądać tak ochrona, GPZ, mostów, budynków użyteczności publicznej we wrażliwych rejonach. Zabezpieczenie ruchu dla kolumn wojsk liniowych. Ochrona linii komunikacyjnych itd. Jakieś zadania logistyczne.

Nikt nie będzie oczekiwał, że jakaś lokalna jednostka zatrzyma kompanię czołgów ale już zrobić rozpoznanie, zablokować jakiś most to tak.

Ponadto Polska musi podnieść ilość aktywnych żołnierzy do około 200 tysięcy. To jest jeden ze sposobów cichego szkolenia żołnierzy do jednostek liniowych, szkolenie wstępne uczysz się strzelać, maszerować i salutować a potem będą wybierali lepszych do Wojska.

--
czary_mary
czary_mary Superbojownik od 4 lutego 2003 | Lwów
2018-10-07 21:35:31 Zgłoś

Kiedyś Walnięty Antek chciał wyprowadzić Jednostki Nadwiślańskie na ulice; dowódcy zwyczajnie kazali mu spierdalać. Teraz Pomyleniec zrobił sobie prywatną armię do ochrony rządu, tak na wszelki wypadek bo znowu dowódcy mogliby przemyśleć sprawę.
I taki jest jedyny powód stworzenia WOT.

--
Pobiliśmy stalinowców, pobijemy i pisowców.
tilliatillia
tilliatillia Superbojownik od 31 stycznia 2007 | Woolloomooloo
2018-10-07 21:40:24 Zgłoś
:thurgon

Lasiora w to nie mieszaj

--
tylko spokojnie.
gen_Italia
gen_Italia Amator trójkątów od 10 stycznia 2005 | Neusulzfeld
2018-10-07 21:42:49 Zgłoś
Helikopter, samolot i rakieta przelecą górą i w dupie będą mieć cieki wodne i WOT (chyba, że ci dostaną grabie jako sprzęt przeciwlotniczy, bo teraz to nawet tego nie mają).
Od zabezpieczenia logistycznego jednostek liniowych są... uwaga... różnego rodzaju jednostki zabezpieczenia logistycznego. Co za niespodzianka! WOT nie jest do tego potrzebny. Zresztą, biorąc pod uwagę to, że do takiego zabezpieczenia niezbędny jest sprzęt, często specjalistyczny, to WOT w ogóle się do tego nie nada.
A wstępne szkolenie, zaplecze kadrowe itp. - to zdaje się od tego są NSR.

Nie ma chyba niczego w zadaniach WOT i celach istnienia tej formacji, co już nie byłoby realizowane przez normalne wojsko i okolice. Poza oczywiście byciem partyjną bojówką.

--
poprostujakub
poprostujakub Superbojownik od 31 marca 2011 | W lesie na bagnach
2018-10-07 21:48:00 Zgłoś
:pialle
I sądzisz, że w dobie termowizji i powszechnych desantów powietrznych grupa gości, którzy w większości muszą mieć zaznaczone na broni którą stroną wychodzą pociski, będzie w stanie cokolwiek obronić?

Owszem, gdyby przeszkolić ich w walkach w terenie zurbanizowanym i nasycić ATGM-ami, to może do czegoś by się przydali. A tak, to zielone ludziki by ich rozjechały jak upaińców.

Oczywiście, gdyby doszło do jakiejś walki. Bo jeśli Macierenko ma jakieś dobre haki ja Czerwonego Kurdupla (a na pewno ma), to chłopaczki z lasu dostaną rozkaz zdania broni najbliższemu oficerowi GRU i tak się skończy ich przygoda.

--
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
pialle Superbojownik od 16 lipca 2006
2018-10-07 22:00:20 Zgłoś
:gen_italia Widziałeś taki materiał może
https://www.youtube.com/watch?v=-ElrHch13ow

Tak jestem fanem tego Pana i czytam właśnie jego książkę. Jest sporo o taktyce Rosjan na Ukrainie. Ja uważam, że warto oglądać. Ciekawe rzeczy mówi bo to zasadniczo jest amerykańska analiza tego co było na Ukrainie.

Koncepcja używania WOT się zmieniała i właśnie od partyzantki przeszło do tego co piszę.

Do tych zadań, które ma mieć WOT, będzie miał uzbrojenie. Tobie się widzę mylą tematy oni nie mają budować umocnień. Mają strzec jakiegoś obiektu by zielone ludziki nie przylazły z lasu i nie rozwaliły czegoś.
One nie mają być na pierwszej linii tylko na zapleczu.
Dużo również upraszczasz. WOT zabezpieczy np stację rozrządową - łapie się pod logistykę?
WOT zabezpieczy skrzyżowanie by ciężarówki jechały we właściwą stronę łapie się w pod logistykę, łapie się.

NSRy to jednak co innego niż WOT i mają inne zadania.

--
Thurgon
Thurgon Superbojownik od 11 stycznia 2010 | Gdz.
2018-10-07 22:06:17 Zgłoś
Pialle, serio - nie wiem czy w ogóle podejmować dyskusję.

"Akurat Podlaskie to przykład gdzie małe lokalnie rozmieszczone jednostki mogą zrobić wiele. Dużo jezior, bagien i cieków wodnych obrona punktów przeprawy i mostów ma tam właśnie sens gdzie ciężko jest cokolwiek obejść"

CO?

Kurła. LEKKA PIECHOTA bez OPL i ppanc ma bronić przepraw przed dywizjami panc i zmech ze wsparciem śmigłowców? Przy zakładanym tempomarszu (optymistycznym w wypadku jednego kierunku) 50 km w głąb dziennie

Jakie zielone ludziki. W Polsce? Tu nie ma i nie będzie żadnych zielonych ludzików. Zielone ludziki były na Ukrainie, dlatego, że połowa ukrainy to Rosjanie, język rosyjski to język urzędowy, a podziały w wojsku i rozpierdol polityczno-gospodarczy było ogromny.

Nikogo, kto uważa na serio, że w Polsce możliwe jest wykorzystanie zielonych ludzików - nie traktuje się poważnie. Pod propagandę to co innego. Zielone ludziki, arabowie, imigranci, al-kaida, isis w Suwałkach. Tak, to sobie możemy pieprzyć. Tak samo możemy sobie gdybać o poważnych siłach na wschodzie kraju rozlokowanych przez NATO

I jeszcze raz. Co będzie zabezpieczał podlaski WOT na terenie, który KAŻDA, nawet najbardziej optymistyczna symulacja uważa za stracony na samym początku?
Ostatnio edytowany: 2018-10-07 22:07:30

--
Próżnoś repliki się spodziewał. Nie dam ci prztyczka ani klapsa. Nie powiem nawet:"Pies cię j...ł"- Bo to mezalians byłby dla psa
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
pialle Superbojownik od 16 lipca 2006
2018-10-07 22:23:36 Zgłoś
:thurgon No to właśnie tam nie będzie czołgów, nie będzie wozów opancerzonych przez te bagna i jeziora.

No ja nie wiem czy warto z tobą gadać, skoro twierdzisz że czołgami ktoś będzie jechał przez teren nienadający się do atakowania czołgami.
Z założeń jakie mamy dotyczących ewentualnego Rosyjskiego ataku to będzie to w kierunku Augustowa i Białegostoku. Reszta województwa właściwie nie nadaje się do atakowania.
Z tego co się orientuję to lepiej do patrolowania wysłać WOTowców.

Tobie się wydaje że piszę bzdury ale to nie ma być tak że WOT bez uzbrojenia będzie walczył z czołgami czy helikopterami. Natomiast będzie miał zadania poboczne, o których pisałem.

Piszesz o OPL a cała sprawa wygląda tak, że pewnie nic nie będzie latać bo przewaga powietrzna rozstrzygnie się dosyć szybko albo wcale. To zależy czy uda się zneutralizować systemy anty dostępowe Polski czy Rosji.

W razie Polsko-sojuszniczego kontrataku taki WOT będzie pilnował wiosek czy się nic nie dzieje. Już mi nie doklejaj że chcę młodych chłopaków i dziewczyny posyłać na 1 gwardyjską armię pancerną. To jak te lokalne jednostki zostaną wykorzystane zależy od sytuacji na ewentualnym froncie w ewentualnej wojnie.

--
czary_mary
czary_mary Superbojownik od 4 lutego 2003 | Lwów
2018-10-07 22:24:11 Zgłoś
:thurgon coś długo nie odpowiadał; w Centrali nie wiedzieli co mu napisać
Ostatnio edytowany: 2018-10-07 22:24:33

--
Pobiliśmy stalinowców, pobijemy i pisowców.
Thurgon
Thurgon Superbojownik od 11 stycznia 2010 | Gdz.
2018-10-07 22:50:47 Zgłoś
To wszystko już było pisane, możesz sobie odkopać w szukajcie dyskusje o WOT...

Odniosę się do konkretnych podpunktów, stanowiących jakiekolwiek novum. Chociaż cały czas rozmawiamy o swego rodzaju abstrakcji. Mianowicie mówimy o ewentualnym konflikcie konwencjonalnym, prowadzonym przez dwie w miarę równorzędne strony, na zasadach przyjętych jeszcze w latach 60 (co nigdy się nie wydarzyło i nie wydarzy). Czyli w skrócie: konflikt konwencjonalny, ale w oparciu o ryzyko atomowe, czyli zgodnie z zasadami małych sił i trzymaniem przeciwnika na bliski kontakt, co uniemożliwia ewentualne ładowanie świecącymi grzybami


1. Z tymi bagnami to jest taka abstrakcja, że serio - ja się do tego ustosunkowywać nie będę. Wszystko co napisałeś, spoko - 50 lat temu. I dajmy już spokój, bo nie wiem kogo ty czytujesz - ale jak ktoś poważnie ujął, że "nikt tych terenów nie zaatakuje i tam nawet w okrążeniu będzie WOT bronił wiosek" - niech lepiej tyle nie pali dziwnych rzeczy.

3. "Piszesz o OPL a cała sprawa wygląda tak, że pewnie nic nie będzie latać bo przewaga powietrzna rozstrzygnie się dosyć szybko albo wcale. To zależy czy uda się zneutralizować systemy anty dostępowe Polski czy Rosji"

Czekaj. Ta przewaga jak szybko się rozstrzygnie? Musisz mnie jednak w tym miejscu olśnić. Konkretnie:

- Jak szybko według Ciebie zostaną podjęte misje lotnicze.
- Kto, startując skąd i jak będzie robił puk/puk przeciw przeciwnikowi, który działa właściwie "u swojej miedzy".
- Zanim napiszesz kto i kiedy (tylko racjonalnie, a nie z fantazją), to kto i czym będzie zestrzeliwał te latadełka? Wisła, Narew? A co jak już pójdzie CAŁA 2 godzinna salwa z optymistyczną trafialnością 30% ?
- Jak już się wystrzelą Wiśli i Narewy, to jak szybko logistyka zakłada kolejną salwę?

4. Przechodzimy jeszcze do WOT. Bo tutaj jest sporo ciekawych pytań

- W przypadku zaskoczenia, jak jest mobilizowany WOT i w jakim tempie? (No chyba, że zakładamy brak zaskoczenia i cichą mobilizację wcześniej. Rączka do góry - kto uważa, że można przeprowadzić cichą mobilizację weekendowego wojska, bez mielenia ozorem przez kolesi, którzy sami się oznaczają na Facebooku - i bez tworzenia paniki?)
- Jak długo trwa doprowadzenie brygady WOT do pełnej sprawności bojowej, łącznie ze skrzykiwaniem się tych najmniejszych komórek i pobraniem sprzętu?
- PO CHUJ do "pilnowania wiosek" (na tym Podlasiu, na którym front już pierwszego dnia przeszedł 50 km) - Wotowcom taki szpej.
- J A K I E P A T R O L E - CZYM? Lekka piechota ma patrolować? CO? Kiedy, jak? Przeleci jedno pyr-pyr-pyr z termowizją, zrobi bzium bzium i poleci dalej. No chyba, że zakładasz, że WOTowcy będą śmigłowce berylami strącali, bo dalej mówimy o lekkiej piechocie.

I najważniejsze:
- Dlaczego WOT podlega pod ministra?
- Dlaczego przekroczył już dwukrotnie budżet i przeżera pieniądze dla linii?
- Jakie zadania wykona WOT, których nie wykona linia?
- Jeżeli WOT wykona zadania w których ma wyręczyć linię, to po co WOTowi sprzęt, którego brakuje w linii, a zupełnie niepotrzebny w wykonywaniu tych zadań?

Tyle pytań, tak mało odpowiedzi Najtęgsze głowy polskich analityków nie mogą dojść do tego po cholerę ten miś jest i co my tym misiem robimy. Za analityków nie uważam tego kolesia z niezależnej, a już zwłaszcza tego gimboprawicowca z żelaznej logiki. Nie wliczamy tam również Ziemkiewicza. Chcesz dyskutować, to daj mi wklejkę poważnego analityka, który rozszyfrował i popiera WOT w takiej formie, w jakiej został stworzony. Może być dowolna osoba związana kiedyś z MON, BBN, dziennikarze z przeglądu i reszty poważnej prasy, a nie newsweeków, uważam rze czy jakiejś taniej poppublicystyki, czy to wyborczej, czy rzepy. Czekam.


--
Próżnoś repliki się spodziewał. Nie dam ci prztyczka ani klapsa. Nie powiem nawet:"Pies cię j...ł"- Bo to mezalians byłby dla psa
Yoop
Yoop Superbojownik od 9 maja 2006 | Poznań
2018-10-07 23:21:56 Zgłoś
:Thurgon zadajesz obelżywie konkretne i merytoryczne pytania.

--
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
kms2xkms Superbojownik od 29 czerwca 2006 | Zurych
2018-10-08 00:02:12 Zgłoś
WOT dostanie jeszcze T72 i będzie nadzorował ewentualne komisje wyborcze. Przecież tak już było. Nic nowego pod słońcem. Tak Polacy wybrali. Demokracja.

--
Nie mówcie mi jak rzyć. Pilnujcie swoich.
Thurgon
Thurgon Superbojownik od 11 stycznia 2010 | Gdz.
2018-10-08 00:11:31 Zgłoś
:yoop

Wszystko ze strony popierających ślepo WOT jest zabawne. Głównie dlatego, że ludzie krytykujący WOT (mówimy o tych, którzy kumają w ogóle co to jest, a nie powtarzają njusy z memów na antypisowskich fanpejdżach), nie krytykują samej idei. Idea jest słuszna. Zjebany jest mechanizm i nikt nie wie dlaczego został tak skonstruowany.
Teza politycznej bojówki pojawia się słusznie, bo w takiej formie nikt nie wie do czego ta formacja ma służyć, a to co mówią politycy to totalne kocopoły. Wydaliśmy już ponad miliard na formację, która jest uzbrojona jak lekkie wsparcie dla głównych, jednocześnie nie mogąc być takim wsparciem na podstawie weekendowych treningów. WOT się do otwartej walki nie nadaje. Za to ma sprzęt, który jest absolutnie zbędny i niepotrzebny dla zadań, jakie się mu oficjalnie stawia.
Nikt też nie potrafi wyjaśnić dlaczego podlega ministrowi, mimo, że jest kolejnym rodzajem sił zbrojnych Wszyscy politycy nabierają wody w usta i pierdolą jakieś bzdury o gotowości, tak jakby nie mógł osiągać bez bezpośredniego zwierzchnictwa ministra tej gotowości.
Potem mamy drugi argument, że oni "ten sprzęt testują dla sił głównych, bo prototypowy!". No tak, bo Janek z Kazikiem, co wpadną co miesiąc to lepiej zauważą zalety i wady sprzętu od liniowego, zawodowego wojska No i to wojsko przecież by nie mogło testować swojej przyszłej broni, prawda?
Mamy LOK, strzelca i parę innych organizacji. Można im dać sprzęt z demobilu, wydać 1/100000 kasy z WOT na strzelnice i naboje, organizować komórki ochotnicze w ramach wspomnianych organizacji, które dostałyby dotacje - i mamy za cząstkę wydanych pieniędzy dokładnie tyle samo warte ochotnicze oddziały spełniające WSZYSTKIE zadania stawianie oficjalnie WOT.
Dlatego WOT w tej formie nie popiera nikt, kto nie stoi murem za partią. Wszyscy wiedzą, że przepierdalamy pieniądze, których cholernie wojsku brakuje na modernizację.

Aha. A w międzyczasie od 2015 w sprawie polskiej obronności nie zrobiono poza WOT ministra kompletnie nic. No, może poza rozpierdoleniem korpusu oficerskiego w skali nieznanej od powojnia.
A muszę zaznaczyć, że poza wyskokiem Lecha K z wysłaniem sprzętu do Gruzji, za który powinien być trybunał stanu - to PIS w pierwszej kadencji prowadził całkiem sensowną politykę w MON. Tym bardziej ich działania od 3 lat są bardzo z dupy.

--
Próżnoś repliki się spodziewał. Nie dam ci prztyczka ani klapsa. Nie powiem nawet:"Pies cię j...ł"- Bo to mezalians byłby dla psa
Yoop
Yoop Superbojownik od 9 maja 2006 | Poznań
2018-10-08 00:31:49 Zgłoś
:thurgon Ja się na wojsku nie znam kompletnie. W zasadzie granice moich kompetencji w tej dziedzinie wyznacza znajomość zasad gry w szachy, ale poczytać mądrego zawsze warto

Z mojego czysto laickiego punktu widzenia wygląda to tak, że jak była klęska żywiołowa, to w usuwaniu skutków huraganu sprawdzili się wszyscy od strażaków, przez harcerzy a na zwykłych ludziach skończywszy, tylko WOT okazał się do niczego. To do czego oni się mają nadać? Tak więc też nie bardzo wiem po co nam taki nowytwór.
Ostatnio edytowany: 2018-10-08 00:32:43

--
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
pialle Superbojownik od 16 lipca 2006
2018-10-08 00:48:38 Zgłoś
:thurgon Dobrze to ja odpowiem po krótce.

Rozmawiamy o jakiejś wojnie, która nie wiadomo czy będzie i czy nastąpi.

Drogi thurgonku jesteś w WOT i przeszkolili ciebie w wykonywaniu prostych zadań. Umiesz strzelać wykonywać polecenia, pomagać ludności.
Załóżmy że coś się dzieje za naszą wschodnią granicą i Rosjanie przenoszą 1GAP gdzieś na Białoruś.
Thurgon żyje sobie na podlasiu i dostaje polecenie ubierz się w mundur i rozglądaj czy coś nie łazi koło najbliższego mostu, GPZ, ujęcia wody ETC. Jak coś będzie wrogie to zatrzymaj jeżeli to czołg to spierdalaj.

1. tymi bagnami to nie jest abstrakcja teren pomiędzy Kaliningradem a Polską nie jest dobrym terenem do atakowania. Nie znaczy, że jest to niemożliwe ale jest trudniejsze. Jakbyś znał trosze historię to byś pamiętał, że Królewiec był otoczony nie bez powodu. Łatwiej było atakować na południowy zachód niż na przebijać się w tamtym rejonie.
Co do terenu, ma on bardzo duże znaczenie. Postęp natarcia zależy w równym stopniu od przewagi co od przepustowości dróg mostów etc. Można wykorzystać lokalnie WOT a wysadźcie sobie tu most i możecie się zwijać w stronę X.

Zadania WOT będą zależne od tego co w takim rejonie będzie się działo. Idą wojska to muszą spieprzać a jak jest spokój to kontrolować czy jakieś małe jednostki nie robią działań dywersyjnych.
WOT będzie służył do zadań pobocznych w defensywie czy ofensywnie - kierowanie ruchem, punkt kontrolny, punkt obserwacyjny, partole lokalne tak nie trzeba do tego pojazdu wystarczą nogi.

3. Nie wiadomo jak będzie wyglądał konflikt i jakim uzbrojeniem będziemy dysponować. W przypadku gdy Polska będzie dysponować artylerią rakietową o zasięgu do 300km będzie w stanie zlikwidować cele OPL na terenie Kaliningradu. Mogą samoloty latać bezpiecznie nad terytorium Polski bo gdzieś dalej to nie bardzo.
Rosjanom może być trudniej zniszczyć OPL w Polsce bez artylerii rakietowej dużego zasięgu.
Więc może być tak, że Rosjanie zaczynają rozrabiać my robimy pyk i nie ma OPL w Kaliningradzie. Albo oni wchodzą w zasięg artylerii zdolnej zniszczyć baterie Patriot i robią pyk i się już bronimy na Wiśle.

Misje lotnicze mogą być podjęte "na już" tylko ich skuteczność zależy od wielu czynników.
Nie mam bladego pojęcia jakie są plany bazowania dla jednostek lotniczych w przypadku konfliktu i byłoby dziwne gdybym wiedział. Zapominasz, że przeciwnik ma troszkę więcej głębi strategicznej ale też jest "na naszej miedzy" i nie wie czy nie jest obserwowany pasywnie. Nie wie czy niski lot w celu uniknięcia radaru nie spowoduje spotkania OPL małego zasięgu na głowicach optycznych.

Co będzie do tej dwugodzinnej salwy strzelać obecnie to chyba nic.
"Jak już się wystrzelą Wiśli i Narewy, to jak szybko logistyka zakłada kolejną salwę?" - zakładasz jakieś saturacyjne uderzenie ze strony Rosji czy co. Zgubiłeś mnie gdzieś tutaj.
Do czego strzelali, czym strzelali. Po to budowana jest obrona wielowarstwowa i po to mamy różne efektory by się nie wstrzelać patriotami w drony za 50 zł.
Przeładowanie Patriota to nie mam bladego pojęcia, nie powinno to być więcej niż naście minut pod warunkiem że rakiety stoją obok baterii.
Skąd pewność 30% skuteczności w strzelaniu do czego? Samolotów, rakiet balistycznych, manewrujących, pocisków artyleryjskich?

4. Gdzie jest mobilizowany bo nie ma sensu tego robić jak wojsko jest w połowie drogi do Warszawy. Troszkę błędnie wyobrażasz sobie taki konflikt. 1GAP przyjedzie na granicę niezauważona i rozwinie się i zacznie atak.

"- Jak długo trwa doprowadzenie brygady WOT do pełnej sprawności bojowej, łącznie ze skrzykiwaniem się tych najmniejszych komórek i pobraniem sprzętu?" - a skąd ja to mam wiedzieć, do nastu godzin. Szybciej niż uruchomienie klasycznej jednostki, tu jest prościej.

"- PO CHUJ do "pilnowania wiosek" (na tym Podlasiu, na którym front już pierwszego dnia przeszedł 50 km) - Wotowcom taki szpej." nie wiem co się upierdoliłeś do tego podlasia. Ale ok jak chcesz zobaczyć front to sobie obejrzyj prognozę pogody. Frontów na wojnie już nie ma. Za to są punkty. WOT ma siedzieć na dupie w danym miejscu i sprawdzać co się dzieje ewentualnie z kimś się postrzelać.
Ja nadal chcę zobaczyć te 50km jak im się jakiś most wysadzi po drodze.


"- J A K I E P A T R O L E - CZYM? Lekka piechota ma patrolować? CO? Kiedy, jak? Przeleci jedno pyr-pyr-pyr z termowizją, zrobi bzium bzium i poleci dalej. No chyba, że zakładasz, że WOTowcy będą śmigłowce berylami strącali, bo dalej mówimy o lekkiej piechocie." - na nogach - słyszałeś o czymś takim że można robić patrol pieszy w obrębie miejscowości. Co do jednego pyr pyr to już wcześniej rozmawialiśmy i bardzo chcę zobaczyć jak to jedno pyr pyr atakuje pluton luda nie na pozycjach obronnych tylko łażących se po okolicy. To czym do nich będą strzelać bombami naprowadzanymi laserowo, kasetowymi czy czym.

I najważniejsze:
- Dlaczego WOT podlega pod ministra? - nie podlega, podlega pod dowódcę rodzajów sił zbrojnych
- Dlaczego przekroczył już dwukrotnie budżet i przeżera pieniądze dla linii? - pierwsze słysze
- Jakie zadania wykona WOT, których nie wykona linia? - już pisałem ile razy mam napisać byś coś zrozumiał
- Jeżeli WOT wykona zadania w których ma wyręczyć linię, to po co WOTowi sprzęt, którego brakuje w linii, a zupełnie niepotrzebny w wykonywaniu tych zadań? - nie wiem o czym mówisz, WOT z założenia jest jednostką pomocniczą ma inne zadania. WOT nie ma walczyć ma wspomagać tak by zamiast do punktu kontrolnego w pcimiu dolnym wstawić regularnych żołnierzy postawi się lokalnych chłopaków.

Heh, wiesz jak będę pracował w BBN czy dojdę do jakiegoś stopnia wyższego w Wojsku to ci się nadal nie pochwalę co wiem.

Czy misiu w swoim małym puchatkowym rozumku jesteś w stanie załapać, że WOT to jednostka pomocnicza, nie ma za zadanie walczyć na regularnych zasadach.
--
tomcat_tc
tomcat_tc Student prawa od 3 grudnia 2007 | Białystok
2018-10-08 05:43:54 Zgłoś
Optymista Ruskie śmigłowce z termowizją w godzinę rozjadą WOT choćby nie wiadomo jak się okopali w lesie czy wiosce. Talibów w jaskiniach kosili jak chcieli, a ludzi w szałasach by nie znaleźli
Ostatnio edytowany: 2018-10-08 05:44:13

--
Jestem bohaterem :lasowego
Czarna lista- :gen_italia
Czy wspominałem już że jestem studentem prawa?
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
brt997 Superbojownik od 9 października 2004
2018-10-08 16:28:55 Zgłoś
:pialle
Czytam waszą dyskusję i mam wrażenie że nie wiesz o czym mówisz. Wydaje Ci się że wiesz, masz swoją wizję, której nie odpuścisz i żadne argumenty do Ciebie nie docierają.

--
gen_Italia
gen_Italia Amator trójkątów od 10 stycznia 2005 | Neusulzfeld
2018-10-08 17:13:25 Zgłoś
:brt997 bo jak wiadomo żadne płacze i żadne krzyki nie przekonają nas, że białe jest białe a czarne jest czarne.

--
Stalowy
Stalowy Bojownik od 24 lutego 2012 | Bydgoszcz
2018-10-08 17:19:27 Zgłoś
:brt997 ostatnio w pewnej sprawie wspominałem o nieprzyjmowaniu przeciwnych argumentów do siebie jako przejawowi uszkodzenia bądź niskiemu rozwojowi kory przedczołowej. No i to jest właśnie taki przypadek ;)

--
Pół żartem, pół litra. Jeśli szukasz czegoś mądrego, to nie szukaj w tym poście.
Student WPiA - Wydziału Pijaństwa i Alkoholizmu
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
pialle Superbojownik od 16 lipca 2006
2018-10-08 19:29:42 Zgłoś
:stalowy Już raz pytałem czy nie da się kogoś skarżyć bez danych osobowych.
Pokaż dyplom.
Przeproś mnie.

A jak nie to oddal się w pośpiechu. Bo twoje zdanie jest nic nie warte.

--
Peppone
Peppone Nowy Ruski od 19 marca 2003 | Warszawa
2018-10-08 19:33:01 Zgłoś
1. Mobilne mosty pontonowe.
2. Po uj jednostce zaplecza szpej lepszy, niż ten jednostek liniowych?
3. Po uj osobny rodzaj wojsk, jak pilnowanie zaplecza będzie w gestii jednostek liniowych po ich rozwinięciu do stanu mobilizacyjnego? Trzeba, owszem, kształcić rezerwy i po to są NSR. (Rozwinięcie do stanu mobilizacyjnego szybciej wykonają jednostki liniowe niż banda kmiotków amatorów).
4. Podczas ćwiczeń obławę na specnazowców robiły całe armie i okręgi wojskowe. Zderzenie WOT ze specnazem będzie jak muchy z szybą czołową Pendolino. Specnaz ponadto nie wysadza obiektów trzeciorzędnych, tzn. takich, które będą pilnowane przez WOT. Jest na to zbyt cenny. Obiektami trzeciorzędnymi zajmie się artyleria, w tym rakietowa, oraz lotnictwo.
5. W okręgu kaliningradzkim i na Białorusi jest więcej rosyjskich żołnierzy, niż liczą sobie całe nasze siły zbrojne. Nie trzeba bawić się w mobilizację. Wystarczy zarządzić sprawdzian gotowości bojowej (których jest kilka-kilkanaście rocznie) i ze stanu gotowości bojowej pójść na zachód.
6. Pod kogo podlega dowódca WOT, w odróżnieniu od pozostałych dowódców rodzajów sił zbrojnych?


--
Pracuj u podstaw. Zaminuj fundamenty systemu. Wszelkie prawa do treści wrzutów zastrzeżone
Make Murica suck again
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
pialle Superbojownik od 16 lipca 2006
2018-10-08 20:18:58 Zgłoś


1. Całkiem stacjonarne mosty drewniane.
2. Tzn jaki? Jednostki liniowe nie mają takiego wyposażenia?
3. Proponuję sprawdzić jakie są zadania WOT, być może ja coś źle piszę.
http://www.mon.gov.pl/obrona-terytorialna/o-nas/zadania-wot-n2016-12-27/
Tu masz jeszcze analizę z Fundacji Pułaskiego
https://pulaski.pl/analiza-wojska-obrony-terytorialnej-rola-miejsce-zadania/
4. Piszesz jakieś mity o walce ze specnazem, może jeszcze napisz że będą zrzucani za liniami wroga i będą robić partyzantkę, wejdą do Moskwy i porwą Putina czy jego następcę.
5. To ilu jest tych żołnierzy, 100k? I Rosja ma skoncentrowane w jednym miejscu tyle wojska? Bredzisz.
6. Poszukaj jak nie wiesz.
--
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
kms2xkms Superbojownik od 29 czerwca 2006 | Zurych
2018-10-08 21:34:02 Zgłoś
Kiedyś już była taka organizacja. Nazywało się to też trzyliterowo: LOK (Liga Obrony Kraju). Podobnie wyszkolona w strzelaniu z KbKs (od święta P-64 lub Kbk AKM). Były zajęcia na strzelnicy, ogniska na polanach, baran i grochówka na poligonie. No i grzybki jako zakąska.
Po flaszce na czterech skupienie w celu bywało lepsze niż bez. A dalej to się kończyła amunicja. Ta strzelecka. Nałogowy alkoholik ale niepijący tego pilnował. Kluczowa osoba dla BHP. Potrafił otwieraną butelczynę wywęszyć z 20 metrów. Taki talent.
Służyło to jako zaplecze do werbunku do różnych innych tym razem czteroliterowych organizacji (ORMO, ZOMO, PZPR, IRCh… etc.) szczególnie w latach stanu wojennego.

Wtedy nie było 500+ ale za to wolna sobota, zamiast roboty. Było taniej.

Nihil novi sub sole. Wszystko już było rzekł Ben Akiba.

PS: Pracownicy energetyki musieli mieć albo poligon albo LOK wyreklamowała. Dyrektor kazał, żeby ludzi do roboty nie tracić na całe tygodnie, a ministerstwo się zgodziło dla remontowców i personelu obchodowego. Więc się wyreklamowywaliśmy.
Ostatnio edytowany: 2018-10-08 21:37:38

--
Nie mówcie mi jak rzyć. Pilnujcie swoich.
Peppone
Peppone Nowy Ruski od 19 marca 2003 | Warszawa
2018-10-09 00:30:41 Zgłoś
1. Nie ogarnąłeś rozumkiem. Nie dziwne.
2. Nie mają najnowszych karabinków i szpeju ochronnego.
3. Równo mnie obchodzą oficjalne papiery. Do oficjalnie przydzielonych zadań to pseudowojsko nadaje się jak ja do baletu.
4. Coś ci się popertoliło. Skoro WOT ma czekać na Podlasiu, to na kogo, jak nie na specnaz? Bo przed czołgami na zwiewać, za to strzelać do zielonych ludzików próbujących coś wysadzić. Tak twierdziłeś.
5. Poszukaj, jak nie wiesz. Ja wiem, gdzie szukać.
6. Twierdzę, że jest podporządkowany (pośrednio lub bezpośrednio) ministrowi ON. Szukać mi się nie chce. Udowodnij, że jest inaczej.


--
Pracuj u podstaw. Zaminuj fundamenty systemu. Wszelkie prawa do treści wrzutów zastrzeżone
Make Murica suck again
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
pialle Superbojownik od 16 lipca 2006
2018-10-09 00:47:07 Zgłoś

1. Ktoś ci jakichś bajek naopowiadał.
2. Nie mają najnowszych karabinków i szpeju ochronnego. - Działania propagandowe byłego ministra.
3. Chłopie, oni nie zostali jeszcze wyszkoleni są jakieś założenia do czego mają być wykorzystywani czytaj tam gdzie mogą zastąpić wojsko liniowe. WOTowiec powinien być tańszy w wyszkoleniu i utrzymaniu niż Liniowy a może wykonywać podobne zadania. Więc lepiej by żołnierz liniowy był wykorzystany do obsługi jakiegoś sprzętu, czy walki niż stał na posterunku w jakiejś gównianej miejscowości 100 km od potencjalnych celów.
4. Wychodzisz z założenia, że oficerowie to idioci. I ktoś pośle niewłaściwe jednostki do wypełnienia zadań. Ile razy mam to powtórzyć zadania pomocnicze.
5. Rosja nie ma w Kaliningradzie tylu woja na Białorusi może być tyle woja ale też nie ma. Z Kaliningradu trudniej jest wyjść dużą i szybką ofensywą. Historia pokazuje, że na Warszawę atakuje się od Białegostoku.
6. Dokładnie zapis jest taki, że do czasu sformowania i gotowości do zadań jest pod MON potem przechodzi normalnie pod dowództwo rodzajów sił.
Dwa trwa reforma dowodzenia czy dobra czy zła to inna sprawa. Więc to się jeszcze w przyszłym roku zmieni.

--
rybakowicki
rybakowicki Superbojownik od 30 grudnia 2009 | Marlbrough
2018-10-09 01:16:18 Zgłoś
:pialle byłeś ciekaw odnośnie jednego pyr-pyr-pyr robiącego miazgę z ludzi patrolujących teren:
https://www.youtube.com/watch?v=i-gMMQTt5-c

--
---- Tu byłem.
Forum > Hyde Park V > WOT i afera taśmowa - Tekst Jacka Dehnela
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj