Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > Batman, Godzilla i Harry Potter mają polskie korzenie? Tak twierdzą polskie…
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Gutex1 Superbojownik od 29 sierpnia 2013
2018-03-07 07:39:24 Zgłoś
https://kultura.onet.pl/film/wiadomosci/batman-godzilla-i-harry-potter-maja-polskie-korzenie-tak-twierdza-polskie-ambasady/mnkc2n4?utm_source=kultura_viasg&utm_medium=nitro&utm_campaign=allonet_nitro_new&srcc=ucs&utm_v=2

Polskie ambasady na świecie rozsyłają w swoich mediach społecznościowych komunikaty, że Harry Potter, Batman i Godzilla mają polskie korzenie, bo powstały w wytwórni Warner Bros., a tę z kolei założyli Polacy. Problem w tym, że komunikat wprowadza w błąd, a bracia Warner wymienionych postaci wcale nie wymyślili.

"Co łączy Batmana, Godzillę i Harry’ego Pottera? Polskie korzenie! #CzyWieszŻe założycielami Warner Bros., jednej z największych hollywoodzkich wytwórni filmowych, byli pochodzący z Polski bracia Hirsz (Harry), Aaron (Albert) i Szmul (Sam) Wonsal? #PL100" - taki komunikat czytamy w mediach społecznościowych polskich ambasad. W innej wersji administratorzy strony wymieniają polskie korzenie takich ikon popkultury jak Sherlock Holmes, Hobbit oraz Bonnie i Clyde.

Komunikaty te jednak wprowadzają użytkowników w błąd.

Co prawda wytwórnia Warner Bros., jeden ze światowych gigantów w branży filmowej, z którym związane są największe nazwiska światowego kina, faktycznie została założona przez polskich Żydów, pochodzących z Krasnosielca niedaleko Ostrołęki (o tym, że bracia byli Żydami, ambasady nie wspominają). Nastoletni Aaron, Szmul, Hirsz i Icchak w Europie nosili nazwisko Wrona lub Wonsal. Po przedostaniu się do USA sprzedali konia oraz zegarek ojca, dzięki czemu zyskali kapitał, który przeznaczyli na zakup projektora. Dwadzieścia lat później, 4 kwietnia 1923 roku, założyli wytwórnię filmową, która obecnie jest jedną z największych na świecie.

O polskich korzeniach nie można jednak mówić w przypadku zarówno Batmana, Godzilli, Harry'ego Pottera czy Sherlocka Holmesa. Te postaci nie są bowiem pomysłem braci Warner.

Postać Batmana została stworzona dla czasopisma komiksowego wspólnie przez dwójkę Amerykanów - Boba Kane'a i Billa Fingera. Z kolei Godzilla to fikcyjny gigantyczny potwór z serii japońskich filmów science-fiction wyprodukowanych przez wytwórnię Tōhō.

Nie inaczej jest z Harrym Potterem i Sherlockiem Holmesem. Pierwszy bohater pochodzi z serii siedmiu powieści autorstwa Brytyjki J.K. Rowling, wydanych między rokiem 1997 a 2007. Drugi to fikcyjny bohater powieści i opowiadań kryminalnych brytyjskiego pisarza Arthura Conana Doyle’a.

Hobbit to natomiast określenie rasy zamieszkującej stworzoną przez Johna Ronalda Ruela Tolkiena mitologię Śródziemia, a także tytuł jego książki, na podstawie której Peter Jackson stworzył filmową trylogię.

Bonnie Parker i Clyde Barrow to z kolei para amerykańskich przestępców z lat 30. XX wieku.

- To jakby powiedzieć, że "Solaris” jest Soderbergha - komentuje sytuację Bartosz Węglarczyk. Przypomnijmy: "Solaris" to film science fiction z 2002 roku w reżyserii amerykańskiego reżysera Stevena Soderbergha, adaptacja powieści polskiego pisarza Stanisława Lema o tym samym tytule.

"Trzech Żydów z Imperium Rosyjskiego nasze MSZ nagle awansowało na Polaków. Einstein by się uśmiał", "Pójdźmy dalej. Tesco to polska sieć, bo rodzice założyciela pochodzą z Łodzi. Dajmy więcej przykładów naszym ambasadom!" - komentują na Twitterze inni internauci.

--
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
LordKaftan Superbojownik od 8 kwietnia 2005 | Trójmiasto | GG: Pytaj Czesia
2018-03-07 07:46:06 Zgłoś
Jak można osiągnąć taki poziom niekompetencji? Jakim cudem?

--
Servin
Servin Klopsik od 8 lutego 2009 | Z cywilizowanego kraju
2018-03-07 08:14:20 Zgłoś
Dobra zmiana. Zbierać śmietankę za zasługi innych, przy braku własnych.

--
Bo wszystkie serviny to...
Spowiednik
Spowiednik Superbojownik od 17 października 2002
2018-03-07 08:14:35 Zgłoś
konia kują - żaba łapę podstawia. i tak od ponad dwóch lat do zaj**nia, niezaspokojony głód przypisywania sobie cudzych sukcesów...

--
Kanalia. Ojkofob. Łotr, komunista, esbek, zdrajca, gorszy sort. Spacerowicz. Astroturfer. Bojówkarz
www.youtube.com/watch?v=QCnneFzXhmc
Zaraz będzie ciemno...
Servin
Servin Klopsik od 8 lutego 2009 | Z cywilizowanego kraju
2018-03-07 08:35:42 Zgłoś
Myślicie że wytwórnia pójdzie do sądu za kłamliwe określenie "polscy bracia Warner"? Bracia Warner byli żydowscy, umieszczeni w Polsce.

--
Bo wszystkie serviny to...
pies_kaflowy
pies_kaflowy Bęcwał Dnia od 2 czerwca 2008 | ni to miasto,ni to wieś,ni co kupić,ni co zjeść
2018-03-07 11:32:57 Zgłoś
Co trzeba mieć zamiast mózgu, żeby coś takiego wymyślić?

--
Gogosiek
Gogosiek Superbojowniczka od 27 sierpnia 2011
2018-03-07 11:40:13 Zgłoś
Właśnie chyba nic.

--
"Raz się żyje! Na szczęście..."
miss_cappuccino
miss_cappuccino Superbojowniczka od 31 marca 2005 | Łódź!!! :D | GG: 5890559
2018-03-07 13:08:01 Zgłoś

Lata miną zanim Polska przestanie być pośmiewiskiem.

--
.../Edytowanie postów jest dla mięczaków!
Forum > Hyde Park V > Batman, Godzilla i Harry Potter mają polskie korzenie? Tak twierdzą polskie…
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj