Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > Głupota czy coś znacznie gorszego?
Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
Gutex1 Superbojownik od 29 sierpnia 2013
2017-03-28 10:34:04 Zgłoś
Tej polskiej dywizji Rosjanie bali się najbardziej. Macierewicz właśnie ją rozbraja. Głupota czy coś znacznie gorszego?

58 Leopardów 2A5 z 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu ma zostać wysłane do jednostki w Wesołej na wschodzie Warszawy. Brygada stanowiła trzon sił uderzeniowych 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, najsilniejszej jednostki bojowej w całej Europie Wschodniej. Jednostki, mogącej rozstrzygnąć losy potencjalnej wojny i jedynej, które naprawdę bali się Rosjanie. Wojskowy pragmatyzm przegrał jednak z polityką. Jeśli nie z czymś znacznie gorszym.

34. Brygada stacjonuje w Żaganiu, na południowym zachodzie Polski, tuż pod niemiecką granicą. Dla laika to dość dziwna lokalizacja. W końcu główne zagrożenie militarne ma przyjść ze wschodu i północy (obwód kaliningradzki). Jednak dla wojskowego fachowca taka lokalizacja jest rzeczą oczywistą. Dlaczego?

Po pierwsze: 34. Brygada jest najcięższą polską jednostką pancerną. A takie wymagają najdłuższego tzw. rozwinięcia operacyjnego. Mówiąc w uproszczeniu – im cięższy sprzęt, tym więcej przy nim zachodu z zaopatrzeniem, serwisem i obsługą. Czołgi potrzebują tysięcy litrów paliwa, setek pocisków, warsztatów remontowych do szybkiego naprawienia ich uszkodzeń, silnego wsparcia logistycznego. O ile lekka jednostka może osiągnąć zdolność bojową stosunkowo szybko, ciężka potrzebuje na to znacznie więcej czasu.

Dlatego taktyka współczesnej wojny nie przewiduje użycia najcięższego sprzętu w pierwszej fazie walk. Dobrze przygotowany, zmasowany atak przeciwnika niezwykle trudno jest zatrzymać. Można co najwyżej opóźniać jego marsz w głąb terytorium kraju. Ale do tego służyć mają jednostki lekkie, czyli takie, które można szybko zmobilizować i które są w stanie szarpać siły wroga, szybko odskakując i nie narażając się na duże i kosztowne straty.

W tym czasie znajdujące się daleko za linią frontu ciężkie jednostki, takie jak 11. Dywizja, mają czas na pełne rozwinięcie. Wyposażone, przygotowane, z silnym wsparciem lotnictwa NATO, są w stanie wyprowadzić z zaplecza miażdżący kontratak, który może zadecydować o losach wojny.

Po drugie: stacjonowanie najsilniejszej polskiej jednostki tuż pod niemiecką granicą chroni ją przed atakiem nuklearnym Rosji. O ile wysłanie uzbrojonych w głowice jądrowe Iskanderów na cele w centrum Polski jest bardzo prawdopodobne, to taki sam atak na polsko-niemieckim pograniczu jest już dla Rosji znacznie większym ryzykiem. Straty po niemieckiej stronie granicy byłyby bowiem dla Berlina typowym casus belli, nawet, gdyby początkowo nie chciał angażować się w konflikt.

Po trzecie: Leopardy 2A5, najcięższe czołgi na wyposażeniu WP, są produkcji niemieckiej. Części zamienne, amunicję itp. można znacznie szybciej dostarczyć do nich z Niemiec do Żagania niż Wesołej w przypadku, gdyby produkujące je polskie zakłady zostały zniszczone w pierwszej fazie konfliktu.

Dla wojskowych takie założenia to elementarz. Ale nie dla polityków. Zamiast wyjaśnić, jaki jest cel utrzymywania głównych sił uderzeniowych w głębokim odwodzie, minister Macierewicz robi polityczny show, który ma pokazać, że Leopardy w Wesołej będą lepiej bronić kraju przed ewentualnym atakiem ze Wschodu. Problem jednak w tym, że są tam o wiele bardziej narażone na zmasowane pierwsze uderzenie, które może pozbawić nas najsilniejszej jednostki pancernej już po kilku minutach wojny.

Mówiąc wprost, wysyłanie czołgów do Wesołej jest wystawianiem ich prosto pod rosyjskie lufy czy raczej rakiety. Załogi ciężkiej jednostki, która będzie musiała stanąć do walki o wiele szybciej, niż było w planach, zostaną zaskoczone z przysłowiowymi „opuszczonymi gaciami”, czołgi niezatankowane, amunicja w bunkrach. Jest to o tyle prawdopodobne, że Wesoła nie jest obecnie przygotowana ani logistycznie, ani technicznie, ani personalnie do przyjęcia Leopardów. Zanim zdolność bojowa 34. Brygady zostanie odtworzona w Warszawie, mogą minąć całe lata.

A wszystko z tego powodu, że Antoni Macierewicz chce pokazać się jako obrońca „wschodnich rubieży”. Nie ma odwagi powiedzieć opinii publicznej, że w przypadku konfliktu część terytorium Polski zostanie zajęta, a sztuka wojskowa ma polegać nie na powstrzymywaniu przeciwnika na całej linii frontu i traceniu kolejnych oddziałów, jak we wrześniu 1939 roku, ale na rozbiciu go w wybranym samemu, optymalnym miejscu i czasie. Sztuka wojenna znów przegrywa z polityką i to jest właśnie powód masowych dymisji generałów. I oby tylko to.

źródło:
https://wolnosc24.pl/2017/03/26/tej-polskiej-dywizji-rosjanie-bali-sie-najbardziej-macierewicz-wlasnie-ja-rozbraja-glupota-czy-cos-znacznie-gorszego/

--
tomcat_tc
tomcat_tc Student prawa od 3 grudnia 2007 | Białystok
2017-03-28 10:51:20 Zgłoś
Ale co w tym dziwnego? Antoni dostał rozkaz od FSB nas rozbrajać, i rozkaz realizuje ;) A najlepsze, że ludzie jeszcze mu za to dziękują

--
Jestem bohaterem :lasowego
Czarna lista- :gen_italia
Czy wspominałem już że jestem studentem prawa?
Spowiednik
Spowiednik Superbojownik od 17 października 2002
2017-03-28 10:56:54 Zgłoś
przetargi na uzbrojenie leżą (poza tymi na zakup rózańców taktycznych i długopisów bojowych), generałowie pielą grządki na działkach, elitarne jednostki są de facto powoli demontowane itp itd a w ministerstwie wojny dwóch pryszczy pod okiem tatusia gra w WoT i rządzi
Macierenko już raz pokazał, że potrafi cały polski wywiad skompromitować w oczach sojuszników i rozpierdzielić w krótkim czasie
myślę, że pytanie jest czysto retoryczne.

--
Kanalia. Ojkofob. Łotr, komunista, esbek, zdrajca, gorszy sort. Spacerowicz. Astroturfer. Bojówkarz
www.youtube.com/watch?v=QCnneFzXhmc
Zaraz będzie ciemno...
hubbabubba
hubbabubba Robi dobrze nawet przez telefon od 25 kwietnia 2003 | Oława
2017-03-28 11:37:27 Zgłoś
:gutex1 jak śmiesz? Jak kmiocie jeden śmiesz wątpić, podważać i podawać w wątpliwość posunięcia Antoniusza? Przecież to jest geniusz strategii wojskowej, wojennej i wszelkiej innej! I ma bezpośrednio kontakt z centralą. Dostaje sygnały od boga, czy kogo tam. Jak nikt nie widzi, to w łeb go wali mały piorun albo jakiś inny palec boży i on już wie, co należy robić! Zna się najlepiej na wszystkim, co związane z pifpafowaniem do ludzi i całą tego otoczką. Jeśli każe przenieść tanki w inne miejsce, to tak ma być! Jeśli zechce, to utworzy bazę czołgów na bagnach i będzie to najsłuszniejsza decyzja ze słusznych. Jak każe przenieść czołgi bez załóg i obsługi, to wie, co robi, bo czołgi nie jeżdżą na obsługę, tylko na ropę. Więc obsługa im do jazdy nie jest potrzebna, a kierować czołg, to prawie tak, jak kierować kombajn do czereśni, a takich kombajnistów to w każdej wichurze na pęczki. Poza tym, te czołgi mają stacjonować pod Warszawą z jednego ważnego powodu. Najważniejszego. Podaję słowo klucz - defilady. Co miesiąc. Każdego dziesiątego. Z pochodniami w lufach. Czujesz, jaki to trening dla załóg?

--
Powiedz "nie" narkotykom? Jeśli zacznę z nimi rozmawiać, to znaczy, że już powiedziałem "tak".
Thurgon
Thurgon Superbojownik od 11 stycznia 2010 | Gdz.
2017-03-28 11:41:57 Zgłoś
Było Chociaż z tym baniem to mocno przesadzona sprawa


Edek: Co nie zmienia faktu, że Antonio kolejny raz dowodzi iż nie ma lepiej zakamuflowanego kacapskiego agenta w tym kraju
Ostatnio edytowany: 2017-03-28 11:42:30

--
Próżnoś repliki się spodziewał. Nie dam ci prztyczka ani klapsa. Nie powiem nawet:"Pies cię j...ł"- Bo to mezalians byłby dla psa
nevya
nevya Bojownik od 18 grudnia 2015 | Kobylin-Borzymy
2017-03-28 11:44:26 Zgłoś
:hubbabubba , nie ma kombajnu do czereśni

--
Spowiednik
Spowiednik Superbojownik od 17 października 2002
2017-03-28 11:44:27 Zgłoś
:thurgon śmieszniej. nie ma śmieszniej zakamuflowanego (...)

--
Kanalia. Ojkofob. Łotr, komunista, esbek, zdrajca, gorszy sort. Spacerowicz. Astroturfer. Bojówkarz
www.youtube.com/watch?v=QCnneFzXhmc
Zaraz będzie ciemno...
hubbabubba
hubbabubba Robi dobrze nawet przez telefon od 25 kwietnia 2003 | Oława
2017-03-28 11:47:08 Zgłoś
Choć w tym może być zakamuflowane długofalowe myślenie. Puści się niemieckie czołgi na ścianę wschodnią na zatracenie. Antonio stwierdzi, że są złe i trzeba kupić nowe. I na pewno amerykańskie. Bo przecież wszystko, co amerykańskie jest najlepsze. Tak twierdzi Antonio, a na potwierdzenie tych faktów ma pieniążki, które odkłada na Kajmanach, a które to dostaje od amerykańskich lobbystów. Prosta sprawa...

--
Powiedz "nie" narkotykom? Jeśli zacznę z nimi rozmawiać, to znaczy, że już powiedziałem "tak".
Cieciu
Cieciu Bułgarski Łącznik od 1 września 2004 | Warszawa | GG: ...
2017-03-28 11:49:48 Zgłoś
Wszystko, żeby Misio i Edmund mieli do zabawek bliżej. Zupełnie nic nie rozumiecie.

--
Kosovo je Srce Srbije !! "Ovo je ovde Balkan mirisni cvet totalno nerazumljiv za ceo svet" Folklor, legendy i historia Bułgarii. Po mojemu.
pies_kaflowy
pies_kaflowy Bęcwał Dnia od 2 czerwca 2008 | ni to miasto,ni to wieś,ni co kupić,ni co zjeść
2017-03-28 13:16:21 Zgłoś
Całe wojsko w rozpiździelu.
https://www.tvn24.pl/general-cezary-wisniewski-attache-w-waszyngtonie-decyzja-macierewicza,727298,s.html

--
m_niebieski
m_niebieski Woził Niemca dla statusu od 9 sierpnia 2005 | WarszaFFka | GG: 139714
2017-03-28 15:47:39 Zgłoś
:gutex1
Jako stary żołnierz mam jeszcze trochę świeżą pamięć, więc pamiętam jak za komuny najcięższe jednostki pancerne i rakietowe były rozmieszczone na zachodzie (Żagań, Żary, Bolesławiec, Kożuchów, Biedrusko, Czarne, Kołobrzeg, itp.). Lotnictwo uderzeniowe i myśliwskie też. Zresztą były dwa pierwszorzutowe Okręgi Wojskowe, i trzeci (Warszawski) taki do innych zadań. Jednostki Północnej grupy AR tylko tam na zachodzie, w poniemieckich koszarach zwykle.
A na wschodzie stacjonowały jednostki bardziej lekkie i pomocnicze, składnice, warsztaty, ośrodki szkolenia.
Powód? No bo jakby nas zaatakowało NATO to byśmy im tak przylali, aż by im kredki z tornistrów wylecieli. Na początku trochę strat, ale potem wchodzi bratnia armia i przepędza imperialistów aż w Cieśniny Duńskie ...
Teraz dokładnie odwrotnie.
I te miny znafcuf ciągle skupione i pewne siebie, oni każdą głupotę wytłumaczą i przekują w strategiczny sukces Wielkiego Wodza, Słońca ze srogim licem ...

Nie do Ciebie piję, ale jakoś tak musiałem się dowiązać

--
Mój nick bardziej naukowo brzmi tak m_heksacyjanożelazian(II) potasu żelaza(III) TU ŹRÓDŁO
tomcat_tc
tomcat_tc Student prawa od 3 grudnia 2007 | Białystok
2017-03-28 15:57:01 Zgłoś
O, i właśnie wyszliśmy z Eurokorpusu

--
Jestem bohaterem :lasowego
Czarna lista- :gen_italia
Czy wspominałem już że jestem studentem prawa?
Cieciu
Cieciu Bułgarski Łącznik od 1 września 2004 | Warszawa | GG: ...
2017-03-28 17:12:19 Zgłoś
:tomcat_tc, na razie ta wiadomość jest wiarygodna jak ta o śmierci Tiny Turner. Nie żebym wątpił w możliwości tego psychola...

--
Kosovo je Srce Srbije !! "Ovo je ovde Balkan mirisni cvet totalno nerazumljiv za ceo svet" Folklor, legendy i historia Bułgarii. Po mojemu.
happy
happy Wredziocha od 20 marca 2003 | niemal doskonale wszystko jedno...
2017-03-28 17:29:46 Zgłoś
Hmmm
To kiedy czołgi na ulicach Stolicy?

--
Skoro Martwi się nie żywią to po co Żywi się martwią?
pckiller
pckiller Superbojownik od 24 czerwca 2008 | SD
2017-03-28 17:43:55 Zgłoś
Może macior planuje uderzyć w Unię?

--
m_niebieski
m_niebieski Woził Niemca dla statusu od 9 sierpnia 2005 | WarszaFFka | GG: 139714
2017-03-28 20:38:11 Zgłoś
niedługo będą jechać przez kraj na wschód, g;łównie wozy bojowe, a kadra podoficerska zostanie w domu, i to będą dopiero jaja

--
Mój nick bardziej naukowo brzmi tak m_heksacyjanożelazian(II) potasu żelaza(III) TU ŹRÓDŁO
Tynf
Tynf Superbojownik od 23 listopada 2005 | Jastrzębie Zdrój | GG: co to jest?
2017-03-28 20:56:05 Zgłoś
Wystarczy się nieco zastanowić i wszystko staje się jasne.

5 zasad prowadzenia zwycięskiej wojny:

jedność moralna ludu z władcą
zdolność wodza
umiejętne wykorzystanie czasu
umiejętne wykorzystanie przestrzeni
dobrze wyszkolone i moralnie zwarte wojsko

Sun Zi "Sztuka wojenna"

--
"Jesli potrafisz zadać własciwe pytanie - odpowiedź pojawia się samoistnie", Sin-Itiro Tomonaga.
Forum > Hyde Park V > Głupota czy coś znacznie gorszego?
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj