Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > [1920] Francuzi szkalują wieszcza, mężczyźni skomplikowani i niefortunny t…
bulcyk22
bulcyk22 Wiekowy Bojownik od 29 czerwca 2015 | Katowice
2020-02-19 03:40:11 Zgłoś

NIEDŹWIEDZIA PRZYSŁUGA.

Wydawany w stolicy Polski „Journal de Pologne”, który, jakby się zdawało, założony został celem wymiany myśli polsko-francuskiej, już kilkakrotnie zadziwił nietaktem wystąpień.

Ostatnio przerzucił się na pole uwag o arcydziele polskiego romantyzmu „Nieboskiej Komedyi” Krasińskiego z racyi wystawienia tego dzieła przez „Teatr polski”. Przy tej sposobności sprawozdawca „Journalina G. Beglin pozwolił sobie na wydanie sądu nietylko fałszywego, ale, co gorsza, znieważającego wielkość ducha polskiego wieszcza.

Oto co napisał: „Dla Krasińskiego krzyż i tradycya przodków są to rzeczy tak złączone z prawem jednych panowania nad drugimi, że wszystko to, co jest buntem przeciw staremu porządkowi rzeczy, staje się z tego powodu walką z ideą chrześcijaństwa”.

Tego rodzaju niedowarzona opinia nietylko kompromituje poważne pismo, ale i wprost szkodzi nam wśród narodów zachodnich, kolportując o pracy polskiej myśli twórczej fałszywe i poniżające ją wieści.

Trudno nam uwierzyć, ażeby celem „Journal de Pologne” było wyświadczanie nam niedźwiedzich przysług. Wolimy położyć to na karb przysłowiowej ignorancyi redaktorów francuskiego pisma i nieoględności w powierzaniu referatu niepowołanym piórom.

Cierpi na tem jednak przyjaźń polsko-francuska i dla jej dobra należałoby czemprędzej pomyśleć o usunięcie dysonansów na przyszłość.

„MĘŻCZYZNA JEST WYŻSZYM TYPEM CZŁOWIEKA”.

Z Londynu donoszą nam:
W Anglii rozpętała się teraz dyskusya na temat braku mężczyzn, który jest tak wielki, że w Anglii samej pomiędzy' dojrzałemi kobietami jest przeszło milion za wiele ponad liczbę mężczyzn. Naturalnie dużo w tem winna wojna, ale przy badaniu sprawy twierdzono, że są i inne przyczyny. Oto pokazało się, że w cyfrze narodzin stałe większość mają chłopcy, natomiast do pewnego wieku dochodzą w większości dziewczęta, czyli zatem że śmiertelność pomiędzy chłopcami jest większa. Zapytany o przyczynę jeden z najwybitniejszych specyalistów w pedyatryi w Anglii, odpowiedział:

„Przyczyną jest to, że dziecko męskiego rodzaju jest stworzeniem bardziej skomplikowanem, niżeli niemowlę żeńskie. Może się to feministom nic podobać, a jednak nie przestanie być prawdą, że mężczyzna jest wyższym typem, aniżeli kobieta. Zadanie fizyologiczne kobiety jest konserwatywne, mianowicie utrzymywanie typu rasy. Zadanie mężczyzny jest zmiana tego typu w dostosowaniu do zmiennych warunków otoczenia. Mężczyzna jest hardziej wystawiony na wpływ zewnętrzny i jego tendencyę, a nawet zadaniem jest potęgowania wszystkich wpływów zewnętrznych dobrych, czy złych, które oddziaływują na niego".

W celu zapobieżenia złemu doktor uważa, że najlepszym środkiem byłoby udoskonaleniu metod w pielęgnowaniu dzieci i szczególne zwracanie uwagi na zdrowie niemowląt męskich w pierwszym okresie ich życia.

ZATAŃCZYŁ SIĘ NA ŚMIERĆ.

Podczas balu kupieckiego w Ołomuńcu jeden z jego uczestników, urzędnik kolejowy, przed północą padł w tańcu, rażony udarem serca. Wezwany lekarz skonstatował już tylko śmierć. Charakterystycznym w tym wypadku jest fakt, że balu ale nie przerwano, ale tańczono spokojnie dalej do rana.
Taką jest nowoczesna czeska „kultura”.

Ilustrowany Kuryer Codzienny, 19-02-1920

100lattemu.pl

--
madzialena82
madzialena82 Superbojowniczka od 10 lutego 2006 | Bwdźwiągowo koło Adamowa, powiat bolsztyński
2020-02-19 07:22:02 Zgłoś

Gazetowy jakże aktualny

--
Þetta reddast
bulcyk22
bulcyk22 Wiekowy Bojownik od 29 czerwca 2015 | Katowice
2020-02-19 18:01:00 Zgłoś
"Wszystko już było".

--
Forum > Hyde Park V > [1920] Francuzi szkalują wieszcza, mężczyźni skomplikowani i niefortunny t…
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj