Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY
« następny »

Fascynująca opowieść o obrazie Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem"

autoodtwarzanie
Następny film Słoniątko nie chce kończyć kąpieli (164)
Podobne filmy
Lech pod Grunwaldem
Kobiety kontra mężczyźni
Najkrwawsza bitwa Polaków od...
Wzruszająca historia Dennisa
Historia świata w niezwykłej...
Historia rycerskiej miłości
Wojsko Polskie - Bitwa o...
Zidane i Materazzi - Historia...
Animowana historia Polski...
Przygotowania do bitwy...
Spot z okazji 600-lecia bitwy...
Grunwald 2010 - mniej oficjalnie
Animowana historia Polski...
Rycerz z Pragi
Matura To Bzdura - odcinek #1
Ćwiczenia kolumbijskiej armii
Kabaret Smile - Bitwa pod...
Bitwa na drodze pod Czelabińskiem
Po czyjej stronie walczyli...
Jędrek o historii: Bitwa pod...
Jędrek o historii - Odc. 4 -...
Rosja pod polskim butem....
Z ciupagą na Grunwald....
Jana Matejko "Bitwa Pod...
Bitwa pod Oliwą - największy...
Po czyjej stronie walczyli...
Wszystkiego najlepszego, Litwo!
Husaria: pierwsza klęska w...
Piotr Bałtroczyk - Skacowany...
pokaż więcej
Najnowsze filmy z tej kategorii
Józef Piłsudski o nagrywaniu...
Jak doszło do zawalenia World...
Brutalny sposób na złodzieja...
Nagranie odczytu płyty...
Pokaz możliwości leciwego...
Lądowanie Airbusa A320 w...
pokaż więcej
Inne nadesłane przez joemonster
In The Air Tonight -...
Zalewski Solo Act, czyli...
Hokejowy zamek - nowy kawałek...
Microsoft zapowiada nową...
Kto lepiej harata w gałę:...
Zdumiewające pulsowanie mózgu...
pokaż więcej
Film edukacyjny, który oglądałem (i słuchałem) z wypiekami na twarzy! Świetnie opowiedziane:

Obraz „Bitwa pod Grunwaldem", namalowany w technice olejnej na płótnie, został ukończony przez Jana Matejkę w 1878 roku, a prace nad nim trwały blisko 6 lat. Od tego czasu był prezentowany w różnych galeriach Europy, m.in. w Wiedniu, Warszawie, Petersburgu, Berlinie, Londynie, Paryżu, Lwowie, Bukareszcie, Moskwie. Ukryty pod ziemią przetrwał II wojnę światową. W sierpniu 1945 roku Bitwę przewieziono do gmachu Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, skąd trafiła do Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie znajduje się do dziś.
Matejko, korzystając z opisu przebiegu bitwy pod Grunwaldem zamieszczonego w Dziejach polskich Jana Długosza, przedstawił jej końcową fazę -- odwrót wojsk krzyżackich
i śmierć wielkiego mistrza zakonu podczas ataku chorągwi ziemi krakowskiej. Pod względem ideowym i kompozycyjnym przedstawiona na obrazie akcja koncentruje się wokół dwóch postaci. Jedną z nich jest Ulrich von Jungingen ukazany w śmiertelnym starciu z plebejskimi wojownikami. Drugą -- pędzący wprost na widza, z mieczem wzniesionym do ciosu, wielki książę litewski Witold, uosabiający triumf sprzymierzonych narodów w walce z potęgą zakonu. Rozbicie kompozycji na szereg symultanicznie rozgrywających się epizodów potęguje wrażenie bitewnego zgiełku i zamętu.
Po lewej stronie Jakub Skarbek toczy pojedynek z księciem szczecińskim Kazimierzem. Ukazany obok nich komtur elbląski Werner Thettingen wznosi ręce w stronę Ulricha von Jungingena, jak gdyby próbując go ochraniać. Niemal u stóp atakujących go wojowników leży na ziemi wielki komtur Konrad Lichtenstein.
Na prawo od grupy wielkiego mistrza widzimy Zyndrama z Maszkowic, który prowadził do ataku chorągiew krakowską. Niemal w centrum kompozycji Mikołaj Skunarowski (takiej postaci nie wymienia Długosz) walczy o proporzec z godłem wielkiego mistrza. Na pierwszym planie pośrodku powalony wraz z koniem książę oleśnicki Konrad Biały kieruje trzymane w ręku berło (jako wzór posłużyło tu Matejce berło rektorów Uniwersytetu Jagiellońskiego) w stronę księcia Witolda.
W prawej części obrazu wyróżnia się postać rycerza czeskiego Jana Žižki, który zamierza się mieczem na komtura tucholskiego Heinricha von Schwelborna. Za nim, w głębi Marcin
z Wrocimowic, trzymając wysoko chorągiew ziemi krakowskiej, dmie w róg bitewny na znak, że znowu podniesiono sztandar, który upadł w zamęcie walki.
Dalej na prawo Zawisza Czarny z Garbowa kopią obala z konia komtura gniewskiego Jana von Wendena. Nieco poniżej ukazany został komtur brandenburski Markward von Salzbach, którego bezimienny wojownik ściąga arkanem z konia w chwili ucieczki. Niemal przy prawej krawędzi widnieje postać uciekającego z pola bitwy komtura ze Świecia Heinricha von Plauena.
W głębi, po prawej usytuowana jest grupa króla Władysława Jagiełły w otoczeniu straży przybocznej. U stóp Zbigniewa z Oleśnicy leży zwyciężony w pojedynku Luppold von Köckritz. W lewym górnym narożniku Matejko ukazał obóz krzyżacki i płonące zabudowania wsi Stębark. Zgodnie z relacją Długosza nad walczącymi, wśród chmur i kurzawy, unosi się postać św. Stanisława, patrona Polski.
joemonster joemonster (F K) od promocjamnw · 3 lata i 7 miesięcy temu do Nauka i Technika
227   28  

Tagi: grunwald · bitwa_pod_grunwaldem · historia · postaci

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Zobacz najpopularniejsze tagi.