< > wszystkie blogi

Mój fit blog

blog poświęcony tematom fit

Motywacja w odchudzaniu. Co zrobić, by jej nie stracić?

20 czerwca 2019
Zanim przejdziesz do odchudzania, wypełnienie się motywacją jest niezwykle ważne. Dzięki niej wiesz, po co się odchudzasz. „Zaczynam od jutra/poniedziałku/następnego miesiąca” – na pewno to znasz. Mówimy do siebie w ten sposób bardzo często i tak samo jest ze zrzuceniem paru zbędnych kilogramów. Powiedz sobie „zaczynam od teraz!”. Nie jest to łatwe, a przetrwanie na diecie jest jeszcze trudniejsze i właśnie dlatego motywacja jest bardzo ważna. To klucz do sukcesu.

Nie sprawdzaj wagi zbyt często

Kilka dni nowego życia z dietą i aktywnością fizyczną nie sprawi, że nagle waga ekstremalnie spadnie. Często na początku może wskazywać nawet minimalnie więcej niż przed rozpoczęciem odchudzania! Jest to bardzo zniechęcające. To, w jakim tempie będziesz tracić kilogramy, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim liczy się aktualna waga, dieta i rodzaj aktywności fizycznej. Nie sprawdzaj wagi codziennie! Jeżeli naprawdę chcesz zaliczyć utratę wagi do udanych, postaw sobie za cel, by monitorować ją raz w tygodniu (np. niedziela rano) o tej samej porze (najlepiej rano).

Ważne! U kobiet waga może się wahać przez cykl menstruacyjny. Następuje wtedy zatrzymanie wody w organizmie. Dlatego nie zniechęcaj się jeśli w pewnym momencie zaobserwujesz minimalny wzrost wagi. Warto o tym pamiętać.

Zaplanuj krótkoterminowe cele

Jeżeli naprawdę chcesz w końcu schudnąć, musisz z góry ustalić cel. Powinien być przede wszystkim realny i możliwy do spełnienia. Jeżeli nie widzimy efektów, szybko się zniechęcamy. Nie zakładaj od razu, że schudniesz około 20 kg, a po prostu zacznij odchudzanie i obserwuj regularnie wagę. Sprawdź, ile zmieniło się przez tydzień, dwa czy w końcu miesiąc. Odchudzanie małymi krokami jest bardziej motywujące, ponieważ widząc regularne zmiany, mamy ochotę kontynuować nasze działania, dlatego nie zakładaj z góry wielkiego celu, który nie będzie możliwy do wykonania.

Zbyt rygorystyczne odchudzanie szkodzi

Nawet jeśli narzucisz sobie z góry ile chcesz schudnąć, to stosując rygorystyczne metody, szybko stracisz motywację do działania. Wtedy uznasz, że to jeszcze nie ten czas i zaczniesz ponownie „od jutra”. W odchudzaniu bardzo ważna jest zmiana stylu życia na zdrowy, ale również taki, który będzie nam odpowiadał. Każdy z nas ma odmienne potrzeby więc powinniśmy wypracować własny rodzaj diety. W Internecie jest wiele artykułów na temat co można, a czego nie można na diecie. Na pewno jest to bardzo pomocne przy układaniu własnego sposobu odżywiania się. Jeżeli jednak wolisz skorzystać z gotowych diet, w Internecie jest ich setki i na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Pamiętaj, że nawet najlepszym zdarzają się chwile słabości
To tylko odchudzanie i na pewno prędzej czy później Cię to dopadnie. Na przykład nie będzie chciało Ci się ćwiczyć lub zaczniesz podjadać. Jest to rzecz naturalna, ale wiele osób wtedy traci motywację i porzuca plan osiągnięcia pięknej sylwetki. W takich chwilach właśnie powinniśmy sobie powiedzieć, że jesteśmy tylko ludźmi i czasami trafiamy na trudności.

Prowadź dziennik kalorii

Istnieje wiele aplikacji, które czytają kody kreskowe, a następnie wiedzą co jemy. Prowadzenie takiego dziennika jest bardzo pomocne podczas odchudzania, ponieważ nie oszukujemy się z kaloriami. Osoby na diecie potrafią zaniżać spożyte kalorie o nawet 70%, dlatego regularne notowanie tego, co jemy, jest dobrym sposobem na nie przekroczenie dziennej ilości.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi