< > wszystkie blogi

Kilka prawnych ciekawostek

Prawne ciekawostki, które poznałem na studiach.

Prawnik w sprawie rozwodowej

19 marca 2020
Rozstanie z małżonkiem jest przykrym przeżyciem, które wiąże się z określonymi skutkami natury prawnej. Przede wszystkim należy wskazać, iż z momentem uprawomocnienia się wyroku rozwodowego ustaje majątkowa wspólność małżeńska. Cały dorobek ulega wtedy podziałowi, jednakże niezbędne jest dochodzenie stosownych roszczeń w osobnym procesie. Problem pojawia się w sytuacji, gdy pomiędzy małżonkami nie ma porozumienia i zgody co do poszczególnych postanowień wyroku rozwodowego. Wtedy nieodzowna wydaje się być pomoc prawna ze strony profesjonalnego pełnomocnika - adwokata lub radcy prawnego. Takie podmioty świadczą kompleksowe usługi, które ułatwiają błyskawiczne przeprowadzenie całego procesu rozwodowego.


Prawnik na sali sądowej

Prawnik w sprawie rozwodowej to także duża wygoda dla jego klienta. Jak powiedział mój znajomy - radca prawny z Zamościa: "Z wyjątkiem sytuacji gdy przesłuchiwane są strony, adwokat lub radca prawny może świadczyć usługę zastępstwa procesowego. Należy przy tym wskazać, iż jest to rozwiązanie niezwykle korzystne dla osób, które nie mają dużego doświadczenia procesowego." Prawnik doskonale czuje się na sali sądowej, dobrze przemawia i rozumie wszelkie zawiłości, które związane są z skomplikowanym obrotem prawnym. Sprawia to, że interesy klienta są zawsze należycie reprezentowane, a sama sprawa może toczyć się bez najmniejszych zakłóceń.

Dokumenty rozwodowe

Decydując się na rozwiązanie małżeństwa, należy przygotować dokumenty do rozwodu. Najważniejszy jest odpis skrócony aktu małżeństwa. Można go uzyskać w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym dla miejsca zawarcia związku małżeńskiego. Ponadto w przypadku, gdy z związku pochodzą dzieci i są one małoletnie, należy przygotować po jednym odpisie aktu urodzenia każdego z nich. Jeżeli sąd będzie orzekał o winie za rozpad pożycia małżeńskiego, niezbędne jest także zebranie dowodów udowadniających niewłaściwe zachowanie jednego z małżonków.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi