< > wszystkie blogi

Dobór odpowiednich kolorów domu

6 lutego 2020
Miły dla oka kolor elewacji domu dobiera się do architektury budynku. Nie powinien być przypadkowy. To nie loteria. Należy przemyśleć tę kwestię. Jeśli zaangażowany w proces tworzenia projektu jest zawodowy architekt, powinien on wykonać tę część pracy. Jeśli inwestor samodzielnie wykonuje tę część zadania, niestety na niego spadną nieprzewidziane potknięcia. Chcąc osiągnąć spodziewany i wyszukany efekt, spełniający oczekiwania, najlepiej zastosować kilka sprawdzonych zasad.


Fasady aluminiowe w domu

Dziś stosuje się wiele materiałów. I tak na przykład, kiedy stosuje się fasady aluminiowe możemy sobie pozwolić na więcej fantazji. Możemy je znaleźć w ofercie wielu firm, jak przykładowo na stronie http://oknoswiat.pl, należącej do jednego z polskich producentów okien i drzwi. Tego typu rozwiązania stosuje się najczęściej w budynkach biurowych oraz w obiektach użyteczności publicznej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować fasady aluminiowe w swoim domu.

Wykończenie elewacji domu

Charakter i styl architektury domu są najważniejszymi punktami, którymi powinniśmy kierować się przy jego wykończaniu. Dach, fasada okna. Dużo więcej swobody w doborze kolorów mamy, jeśli chodzi o dom na wskroś nowoczesny. Więcej obostrzeń wymaga klasyczna zabudowa z nutami historycznymi. W takim wypadku należy odnieść się do realiów dawnych budowli.

Dobór odpowiednich okien

Jeśli architektura domu jest bogata w szczegóły, fasada powinna być o wiele bardziej stonowana niż płaska powierzchnia ściany, której jedyną ozdoba są okna. Nawiasem mówiąc, montaż okien to też ważny element wykonania każdego domu. Prosta zabudowa może dzięki nim zyskać wyjątkowy charakter.

Otoczenie budynku

Równie ważne i może najważniejsze jest otoczenie budynku. Należy zwrócić uwagę na to, czy budynek jest wolnostojący, czy też ma sąsiedztwo innych domów. Pojedynczy budynek ma odniesienie jedynie w naturze. Dom bliźniak ma odniesienie w sąsiedniej zabudowie. I do sąsiada i koloru jego domu trzeba znaleźć właściwe uzupełnienie kolorystyczne. Jeszcze większym wyzwaniem jest usytuowanie domu w ciągu szeregowym budynków stykających się ze sobą ścianami bocznymi. Dodatkowym elementem wprowadzającym kolor są rolety zewnętrzne.

Wybór koloru elewacji

Proces doboru barwy jest dość skomplikowanym cyklem. Wybierając kolor tynku lub farby, należy zgrać go z barwą dachu. Kiedy płaszczyzny dachu są pochyłe, wtedy widać jest jak na dłoni. I nie ma wątpliwości, że trzeba oba kolory skojarzyć z wielką wprawą. I musi być tak, że to kolory elewacji muszą być podporządkowane barwie dachu. Dawniej królowały barwy wypalanej w ogniu cegły i dachówki. Dlatego te kolory dobrze będą wyglądały na budynkach stylizowanych na klasycznie wyglądające dworki. Później weszły w użycie tynki wapienne, które dodały gamę szarości do dyspozycji inwestorów.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Autor
O blogu
Najnowsze posty
Najpopularniejsze posty

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi