Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Ludzie o niecodziennym wyglądzie III

88 070  
262   40  
Kolejna część ludzi odmiennych, ale przez to pięknych. Tym razem w artykule znajdą się szersze opisy wad genetycznych.

#1. Mała dziewczynka urodziła się z kosmykiem białych włosów, dokładnie takim samym jak u jej mamy

Siwizna jest chorobą znaną jako polioza, znana jako "siwizna Sweeneya Todda". Mechanika tego schorzenia jest stosunkowo prosta - kiedy melanocyty przestają produkować melaninę, włosy zaczynają rosnąć bez barwnika. Może być dziedziczna lub występować z chorobami genetycznymi jak "piebaldyzm". Polioza pochodzi od greckiego słowa "pilios", które oznacza szary.

#2. Myślę, że spodoba ci się moje oko

Ten młody człowiek ma albinizm - wrodzone zaburzenie, które charakteryzuje się brakiem pigmentu w skórze, włosach i oczach. Jedna na 20 tysięcy osób w USA jest albinosem. Niebiesko-fioletowy kolor jego oczu na zdjęciu jest spowodowany brakiem melaniny. Czasami widać naczynia krwionośne przez tęczówkę, a oczy mogą nawet wyglądać na czerwone lub różowe.

#3. Spójrzcie na oczy tego dzieciaka. Jest to tak zwany Syndrom Waardenburga.

Zespół Waardenburga jest bardzo rzadką chorobą genetyczną występującą u 1 na 40.000 osób. Nazwa pochodzi od nazwiska holenderskiego okulisty, D. J. Waardenburga, który po raz pierwszy zidentyfikował ten zespół w 1951 roku.

Do częstych objawów zespołu Waardenburga należą różnokolorowe tęczówki, a także ubytki w pigmentacji włosów, skóry i oczu. Innymi częstymi objawami są zaburzenia widzenia i ubytek słuchu.

#4. Zespół włosów niedających się uczesać: tylko około 100 osób na świecie ma taką wadę genetyczną

Bardzo rzadka anomalia strukturalna włosów, polegająca na dziwacznym kształcie przekroju włosów z podłużnym ich pobruzdowaniem, co objawia się jako mieniące się jasne włosy o srebrzystym zabarwieniu, sterczące, kędzierzawe, sprawiające niemałe trudności w stylizacji. Włosy zazwyczaj mają prawidłową długość, jakość i wytrzymałość; brwi, rzęsy i włosy innych okolic ciała są prawidłowo zbudowane. Początek schorzenia przypada na wczesne dzieciństwo, z wiekiem występuje tendencja do poprawy. Poza anomaliami struktury włosa nie stwierdza się innych nieprawidłowości.

Rozpoznanie stawiane jest na podstawie obrazu klinicznego i mikroskopowego badania włosa. W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić włosy skręcone (pili torti) i zespół luźnych włosów anagenowych.

Etiologia jest nieznana; donoszono o przypadkach dziedziczenia autosomalnego dominującego i recesywnego.

Schorzenie opisali francuscy dermatolodzy w latach 70. jako "le syndrome des cheveux incoiffables".

#5. Tęczówka mojego przyjaciela jest dwukolorowa

Stan ten znany jest jako heterochromia sektorowa. Oznacza to, że tylko część (lub sektor) tęczówki jednego oka ma inny kolor niż reszta tęczówki tego oka. Schorzenie jest rzadkie i zazwyczaj nie ma żadnych innych znaczących objawów lub problemów z widzeniem.

#6. Vitiligo oddziałuje na jedną stronę twarzy mężczyzny

Vitiligo jest stanem długotrwałym spowodowanym brakiem melaniny, czyli barwnika skóry. Tworzy plamy na skórze i często występuje na twarzy, dłoniach, szyi i zagnieceniach skóry. Obszary te są bardziej podatne na oparzenia słoneczne, dlatego zaleca się stosowanie kremów z wysokim współczynnikiem filtracji Wokalista popowy Michael Jackson i modelka Winnie Harlow są znani z tego, że posiadają (posiadali) to schorzenie.

#7. Moje rzęsy rosną w wielu rzędach

Podwójne rzęsy są rzadką wadą wrodzoną. Drugi rząd rzęs może zawierać w dowolnym miejscu od pojedynczej rzęsy lub kilku włosów do pełnego, kompletnego ich zestawu. Zazwyczaj ten drugi rząd ma cieńsze, krótsze i jaśniejsze rzęsy.

Podwójne rzęsy najczęściej dotyczą wszystkich czterech powiek. Jednak w niektórych przypadkach ludzie mają dodatkowe rzęsy rosnące tylko z jednej powieki. Osoby z drugim rzędem rzęs mogą nie mieć żadnych dodatkowych objawów, ale niektóre z nich są bardziej wrażliwe na światło, inne mają podrażnioną rogówkę lub mogą być podatne na zapalenie spojówek.

#8. Zhang Hongming cierpi z powodu rzadko spotykanego wrodzonego znamienia gigantycznego, powszechnie znanego jako gigantyczne futrzaste znamiona.

Olbrzymie, futrzaste znamiona są wrodzoną wadą genową, która powoduje powstawanie owłosionych plam ciemniejszej skóry. Zwykle pojawiają się one przy urodzeniu lub zaczynają się rozwijać w pierwszym roku życia dziecka.

Te ciemne plamy są niewielkie u dzieci, ale najczęściej rosną razem z nimi. Naukowcy uważają, że problemy z melanocytami (komórkami skóry produkującymi melaninę, która nadaje skórze jej kolor) są przyczyną powstawania znamienia pigmentowego. Włosy, które rosną z tych znamion, mogą być brązowe lub nawet niebiesko-czarne.

#9. Moja córka urodziła się z dwoma kciukami na jednej ręce

Polidaktylia – wada wrodzona polegająca na obecności dodatkowego palca bądź palców.

Dodatkowe palce mogą być cechą zaburzeń chromosomowych (np. zespół Pataua), zaburzeń monogenowych autosomalnie dominujących lub o etiologii nieznanej. Polidaktylia może być wadą izolowaną lub stanowić część obrazu klinicznego wielu zespołów wad wrodzonych. Wśród rasy kaukaskiej jeden lub więcej dodatkowych palców stwierdza się u 1:2000 ludzi. Wada ta występuje 10 razy częściej u czarnoskórych niż u białych. Ogólna częstość występowania to 1:25000, co sprawia, że jest to najczęściej występująca wada kończyn górnych. Niekiedy występuje łącznie z palcozrostem (syndaktylia).

#10. Mierzę tylko 151 cm, ale moje palce u nóg są niewytłumaczalnie długie

Osoba ta najprawdopodobniej ma arachnodaktylię (znaną również jako "pajączki"). Jest to stan, w którym palce u rąk i nóg są anormalnie długie i smukłe, szczególnie w porównaniu do dłoni i łuku stopy.

Ludzie mogą się urodzić z tym zaburzeniem lub zaburzenie rozwinie się w późniejszym czasie. Niektóre osoby z "pajączkami" nie mają żadnych ukrytych problemów zdrowotnych. Niestety, zaburzenie to jest powiązane z niektórymi innymi schorzeniami, takimi jak zespół Mafana, który sprawia, że ludzie mają długie ręce, nogi, palce, palce u rąk i nóg, elastyczne stawy i skoliozę, a także mają problemy z sercem.

#11. Mam brązowy pierścień na tęczówce

Wada jest związana z różnym rozmieszczeniem melaniny w tęczówce. Należy pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak niebieski, zielony lub piwny kolor oczu. Wszystko jest związane z różnymi ilościami melaniny, która jest ciemnobrązowa.

Oczy, które mają wysoki poziom melaniny, pochłaniają więcej światła i wydaje się, że są koloru brązowego, podczas gdy niższe stężenia melaniny pochłaniają mniej światła, więcej światła jest rozproszone przez tęczówkę, co powoduje, że oczy przybierają niebieski i zielony kolor. Melanina może być rozłożona nierównomiernie w różnych częściach tęczówki, dzięki temu można zaobserwować takie zjawiska.

#12. Mój pępek powoduje mnóstwo komentarzy

Ma to związek z tym, jak zrosła się blizna po odcięciu pępowiny. Tutaj jej część się wysunęła, zamiast schować się do środka.

#13. Nasza córka ma różnokolorowe rzęsy

To zjawisko może być spowodowane przez wiele rzeczy. Może to być przypadek, gdzie ludzie mają drugi rząd cieńszych, krótszych, jaśniejszych rzęs. Z drugiej strony, może to być bielactwo. Może to być nawet mozaikowość, gdzie części ciała dotknięte są albinizmem. Może to nie być żadna z tych rzeczy. W sumie, jest za wcześnie, żeby to powiedzieć.

#14. Moja siostra jest rudowłosa i ma heterochromię. Genetyczne arcydzieło

W większości przypadków osoby urodzone z heterochromią (różnokolorowe oczy) nie odczuwają żadnych innych objawów. W dzisiejszych czasach różnokolorowe oczy są postrzegane jako piękne, a wiele sławnych osób nosi soczewki, aby osiągnąć ten wygląd.

Tymczasem, mówi się, że na całym świecie jest około 70 do 140 milionów ludzi z naturalnymi rudymi włosami. Jednak szanse na jednoczesne posiadanie obu tych dwóch niezwykłych cech jednocześnie są naprawdę niewielkie.

#15. Myślę, że mój kciuk jest trochę za duży

Nie wiadomo do końca, dlaczego ta osoba ma powiększony kciuk. Ale w ostatnich latach coraz więcej osób ma przepracowane kciuki z powodu nadużywania smartfonów. W rzeczywistości, przepracowany kciuk może być nawet o 15 procent większy na ręce dominującej niż na drugiej.

Fizjoterapeuta Nicola Goldsmith mówi, że "machanie kciukiem może zwiększyć długość mięśni i ich objętość". W rezultacie można zauważyć pewne miejscowe zmiany w kciukach, zwłaszcza jeśli nie rozstajemy się z telefonem przez dłuższy czas.

Źródła: 1, 2

W poprzednim odcinku

4

Oglądany: 88070x | Komentarzy: 40 | Okejek: 262 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

28.05

27.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało