Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

13 japońskich zwyczajów, które mogą zaskoczyć Polaka

64 725  
263   39  
Każda kultura ma własny zestaw norm społecznych i niepisanych zasad dotyczących naszego zachowania w różnych sytuacjach. Japonia jest w tej kwestii szczególnie interesująca.

#1. Kobieta rządzi domemWedług tradycji to kobieta jest głową rodziny i zarządza wszystkim, co wiąże się z gospodarstwem domowym. Wiele japońskich przedstawicielek płci pięknej decyduje się na rezygnację z pracy, by zajmować się dziećmi. Typowa Japonka zarządza też rodzinnymi finansami.

#2. Tradycja nakazuje, by nie odmawiać szefowi zaproszenia na drinkaJeśli szef zaprosi zespół do baru, etykieta nakazuje przyjąć zaproszenie. Odmowa wiąże się z ryzykiem, że zostaniesz firmowym wyrzutkiem.

#3. Nie zaprasza się znajomych do domuWizyta w czyimś domu jest naprawdę rzadkim zjawiskiem. Ta prywatna strefa zarezerwowana jest dla rodziny. Większość spotkań towarzyskich planuje się w miejscach publicznych. Nawet z najbliższymi przyjaciółmi.

#4. Siorbanie makaronem jest w porządkuNie siorbiesz makaronem podczas jedzenia? W oczach Japończyków jesteś zwykłym chamem i prostakiem.

#5. Na japońskim rejonie nie jest kolorowoJako cudzoziemcy widzimy Japonię przez pryzmat anime czy cosplayerów. Właśnie dlatego wielu z nas sądzi, że Japończycy noszą się bardzo kolorowo. Większość Japończyków zakłada jednak ubrania w stonowanej kolorystyce.

#6. Kobiety nie farbują włosów tak często, jak mogłoby się wydawaćTamtejsza moda na włosy w kolorach tęczy już dawno przeminęła. Normą są teraz naturalne, ciemne kolory.

#7. Japończycy nie jedzą w bieguMieszkańcy Japonii cenią jedzenie i traktują je z szacunkiem. Trudno więc dostrzec tam osoby jedzące podczas chodzenia czy korzystania z transportu zbiorowego.

#8. Trąbienie w korku jest niegrzeczneNawet na ruchliwych drogach centrum Tokio rzadko słyszy się dźwięk klaksonów. Przeszkadzanie innym kierowcom uważane jest za nieuprzejme.

#9. Rozrywka w tygodniu nie istniejeW Kraju Kwitnącej Wiśni ludzie nieustannie zajęci są pracą. To dla nich ważne, by swoje obowiązki wykonywać z należytą sumiennością i poświęceniem, więc pracuje się do późna. Po pracy nie ma czasu na rozrywkę.

#10. Trudno być wegetarianinemSkładnikiem zdecydowanej większości japońskich potraw jest mięso. Nawet dania z makaronem, które na pierwszy rzut oka wyglądają na jarskie, przygotowywane są najczęściej na bazie bulionu mięsnego.

#11. Szczegóły mają znaczenieKochasz swoją drugą połówkę? Najlepiej udowodnić to przygotowując jej herbatę w określony sposób.

#12. Smarkanie w miejscu publicznym jest niegrzeczneWydmuchiwanie nosa przy innych ludziach nie jest mile widziane. Gdy Japończycy są przeziębieni, zakładają maski, by nie zarazić innych.

#13. Japończycy nie pomagają sobie w pracyPracując stajesz się osobą, która wnosi coś od siebie do społeczeństwa. Dla Japończyków ma to ogromne znaczenie. Jeśli więc podniesiesz papierek za sprzątaczkę lub pomożesz kelnerowi, mogą to odebrać jako okazanie im braku szacunku.
9

Oglądany: 64725x | Komentarzy: 39 | Okejek: 263 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

04.06

03.06

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało