Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 normalnych czynności, których kiedyś nie mogły wykonywać kobiety

37 078  
106   61  
Dziś to może się wydawać nie do pomyślenia, ale przez tysiące lat kobiety traktowano jako ludzi drugiej kategorii i wiele zwyczajnych czynności było dla nich niedostępnych. Z mocy prawa lub z powodu oporów społecznych.

#1. Samodzielne zakupy


Kiedyś oczekiwano, że kobieta opuszczająca dom będzie się poruszała w towarzystwie mężczyzny. Sama myśl o samodzielnych zakupach była niedopuszczalna. W niektórych miejscach otwarcie zakazywano wstępu kobietom bez towarzystwa.

#2. Noszenie spodni


Kobiety powinny chodzić w spódnicach i sukienkach, kropka! Kobiety w spodniach były społecznie nieakceptowalne, a w niektórych państwach było to wręcz nielegalne. Spodnie były symbolem męstwa.

#3. Głosowanie


Według mężczyzn kobiety nie zostały stworzone do polityki, więc nie powinny brać udziału w głosowaniach. Wierzono, że kobiety mają słabsze mózgi i nie są w stanie podźwignąć takiej odpowiedzialności.

#4. Posiadanie konta bankowego i karty kredytowej


Kiedyś kobiety nie mogły założyć własnego konta bankowego. Nie mogły wnioskować o pożyczki i kredyty. Jeśli nie miały męża, pod wnioskami musiał się podpisywać ich ojciec.

#5. Służba w wojsku


Kobieta w mundurze żołnierza to było coś nie do pomyślenia. Oczywiście kiedy wybuchała wojna i trzeba było siły roboczej, to przymykano na to oko, ale w czasie pokoju? Po co?! Dodać należy, że nawet współcześnie do niedawna w wielu krajach kobiety owszem, służyć mogły, ale nigdy na stanowiskach tzw. bojowych, czyli na których miałyby możliwość walki i kontaktu z nieprzyjacielem. Dopiero od niedawna ten trend zaczął się zmieniać.

#6. Zasiadanie w ławie przysięgłych


Oczywiście zależnie od ustroju sądowego, kobietom nie wolno było zasiadać w ławie przysięgłych. Uznawano, że są zbyt kruche i miękkie, aby wykonywać tak odpowiedzialne funkcje.

#7. Dostęp do pigułek antykoncepcyjnych


W niektórych krajach środki antykoncepcyjne zalegalizowano dopiero w połowie ubiegłego wieku. Początkowo dopuszczano ich użycie jedynie przez kobiety zamężne. Nie zapominajmy, że do dziś są państwa, gdzie dostęp do takich środków jest zakazany lub mocno utrudniony.

#8. Własny paszport dla mężatek


Jeszcze w latach 20. XX w. zamężne Amerykanki nie miały własnego paszportu, tylko wspólny z mężem, więc podróże zagraniczne były mocno ograniczone.

#9. Utrzymanie pracy w czasie ciąży


Ciężarna kobieta mogła zapomnieć o znalezieniu pracy, a pracownica, która zaszła w ciążę, musiała się liczyć z rychłym zwolnieniem. W USA dopiero w 1978 r. uchwalono przepisy zmieniające ten stan rzeczy.

#10. Praca w zawodzie prawniczym


Owszem, kobietom wolno było studiować prawo, ale nie mogły praktykować w zawodzie ani występować w imieniu klientów.


Czy nie przerażające jest to, że takie lub podobne zasady nadal obowiązują w niektórych rejonach świata?


Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
19

Oglądany: 37078x | Komentarzy: 61 | Okejek: 106 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

08.04

07.04

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało