Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Te filmy dla całej rodziny zostały zakazane z bardzo absurdalnych powodów

51 379  
140   31  
Filmy familijne z reguły są miłe, przyjazne i słodkie aż do porzygu. Tym bardziej może więc zadziwić fakt, że emisja niektórych z nich została zakazana w poszczególnych krajach. Od samego faktu dziwniejsze są tylko przyczyny tych zakazów.

#1. Bitwa na podwórzu - Niemcy

https://youtu.be/isHDIoSSl-s
Niemcy ocenzurowały wyprodukowany w 1929 roku krótkometrażowy film z Myszką Miki, zatytułowany Bitwa na podwórzu. Jego fabuła była dość mało skomplikowana. Zasadniczo ograniczała się do ukazania wielkiej batalii toczonej między armią kotów i armią myszy. Powód cenzury? Nakrycia głowy kotów za bardzo przypominały pikielhauby - charakterystyczne niemieckie hełmy, zakończone szpikulcem, używane przez żołnierzy do około 1916 roku.

#2. Każdy film braci Marx - Niemcy

https://youtu.be/k5YuBRwAo0Y
Bracia Marx to niezwykły komediowy duet. W latach 1905-1949 rodzeństwo nakręciło łącznie trzynaście filmów fabularnych, które do dzisiaj uważane są za jedne z najzabawniejszych w historii kina. Jednak w latach 1933-1945 dla braci przyszły mroczne czasy. Emisja całego ich dorobku artystycznego była surowo zakazana na terenie Niemiec, ze względu na to, że byli oni żydowskiego pochodzenia.


#3. Małe kobietki - Manila

https://youtu.be/0dCh6p6GOPU
W 1998 roku aktorka Claire Danes opisała stolicę Filipin jako miejsce śmierdzące karaluchami z wszechobecnymi szczurami, przy okazji czyniąc kilka innych niemiłych uwag względem miasta. Z tego powodu rząd Filipin ogłosił ją "persona non grata", a w stolicy zakazano emisji wszystkich filmów, w których aktorka grała większe role. Ofiarą zakazu padły oczywiście Małe kobietki, w których Claire wciela się w jedną z głównych ról. Choć Duńczycy w późniejszym czasie przeprosili za uwagi wygłoszone przez niesforną aktorkę, zakaz pozostał w mocy.


#4. Barney's Great Adventure - Malezja

https://youtu.be/V-G6Z8esn9w
W tej sprawie kryje się kilka niejasności. Rząd Malezji zakazał emisji filmu Barney's Great Adventure, ponieważ - jak sami raczyli to ująć - jest on "nieodpowiedni dla dzieci". Rodzice i wychowawcy uważają, że produkcja przedstawia biało-czarny obraz świata, w którym wszyscy muszą być szczęśliwi, co sprawiło, że Barney's Great Adventure stał się jednym z najbardziej znienawidzonych filmów tego typu na świecie. Niestety do tej pory władze Malezji nie podały powodu, przez który film jest tak bardzo "nieodpowiedni".


#5. Powrót do przyszłości - Chiny

https://youtu.be/qvsgGtivCgs
Rząd chiński zakazał emisji Powrotu do przyszłości z powodu pojawienia się tam motywu podróży w czasie i "lekceważącego przedstawiania historii". Chińska cenzura zakazała wszelkiej rozrywki związanej z podróżami w czasie w 2011 roku, kiedy to temat stał się bardzo popularny w programach telewizyjnych i filmach w całym kraju.


#6. Shrek 2 - Izrael

https://youtu.be/A_HjMIjzyMU
Hebrajska wersja filmu Shrek 2 została zakazana w Izraelu, ponieważ nabijają się w niej ze śpiewaka Davida Daora w niezwykle nieodpowiedni sposób. Sąd w Izraelu nakazał wycofania filmu z ponad 20 kin po tym, jak Daor złożył pozew, twierdząc, że film sugerował jego kastrację. Jeden z bohaterów bajki w pewnym momencie zagroził drugiemu emaskulacją, używając przy tym słów "zróbmy z niego Davida Daora", co oczywiście nie spodobało się samemu Daorowi. Sąd orzekł, że film nie może być emitowany w izraelskich kinach, dopóki żart nie zostanie usunięty.


#7. Wonder Woman - Liban

https://youtu.be/1Q8fG0TtVAY
Liban wycofał z dystrybucji film Wonder Woman ze względu na grającą tam główną rolę aktorkę - Gal Gadot. Kobieta służyła przez dwa lata w izraelskiej armii i wyraziła poparcie dla Izraela w mediach społecznościowych, co nie spodobało się władzom Libanu. Ze względu na burzliwą historię Liban zakazuje zakupu produktów izraelskich oraz wszelkiego promowania izraelskiej kultury w przestrzeni publicznej. Z tego samego powodu Wonder Woman zniknęła również z kin w Tunezji i Katarze.


#8. Piękna i Bestia - Kuwejt i Malezja

https://youtu.be/Z-VeQqV-KTI
Kuwejt i Malezja (w większości kraje muzułmańskie) zakazały emisji nowego filmu Piękna i Bestia ze względu na jego "homoseksualny wydźwięk", choć jedyny tego typu motyw w całym filmie to trwająca trzy sekundy scena, kiedy dwóch mężczyzn tańczy ze sobą. Rząd Malezji po czasie zmienił zdanie, dając zielone światło nieocenzurowanej wersji, twierdząc, że "elementy gejowskie w filmie są niewielkie i nie wpływają na wszystkie pozytywy w nim zawarte".


#9. Krzysiu, gdzie jesteś? - Chiny i Tajwan

https://youtu.be/0URpDxIjZrQ
Ten przypadek jest wyjątkowo ciekawy, ponieważ zakaz emisji filmu został spowodowany osobistą urazą chińskiego lidera Xi Jinpinga. Po tym, jak w 2017 roku znany youtuber PewDiePie porównał go do Kubusia Puchatka, w Chinach zablokowano wszelkie odniesienia do słodkiego misia, jakie pojawiały się w mediach społecznościowych. Cała sprawa urosła do tego rozmiaru, że wydany rok później film oberwał rykoszetem, przez co zakazano jego emisji.


#10. O Yeti! - Wietnam, Filipiny i Malezja

https://youtu.be/Ap0NRJD-2ts
Emisja filmu O Yeti! została zakazana na terenie Wietnamu, Filipin i Malezji z dość błahego powodu. W animacji wykorzystano mapę, na której widnieje wariant tzw. "linii dziewięciu kresek" - kontrowersyjnej linii demarkacyjnej, wyznaczającej zakres chińskich roszczeń terytorialnych w odniesieniu do wysp położonych w akwenie Morza Południowochińskiego.

6

Oglądany: 51379x | Komentarzy: 31 | Okejek: 140 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.02

17.02

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało