Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Zagadka dnia: Co to jest? LIII

50 672  
181   8  
Z wyglądu przypomina nieco latarkę, a trochę suszarkę do włosów. Podpowiemy wam, że nie jest to ani jedno, ani drugie. To przełomowy wynalazek, który ułatwił życie milionom, jeżeli nie miliardom obywateli. Jeśli jeszcze nie wiesz, co to jest, to zapraszamy do lektury tego artykułu.

Dawno, dawno temu ludzie mogli tylko pomarzyć o zdalnym sterowaniu. Teraz przełączamy kanały w telewizorze za pomocą plastikowego pilota (który wciąż gdzieś się gubi), a nawet pobieramy specjalną aplikację na smartfona. W 1955 roku inżynierowie nie mieli pojęcia, czym jest smartfon. Wynaleźli pilota-latarkę, który przełączał telewizor za pomocą strumienia światła - i ten cudowny pilot stał się prawdziwą bombą w świecie elektroniki.

Kliknij i zobacz więcej!

Za pierwszy w historii pilot do telewizora jest uważany model Lazy Bones, wynaleziony w 1950 r. przez firmę Zenith (wówczas Zenith Radio Corporation, obecnie jest własnością LG Electronics). Jednak pilot musiał być podłączony do telewizora za pomocą kabla, na który wielu klientów zaczęło narzekać.

Kliknij i zobacz więcej!

Następnie w 1955 r. nastąpił przełom. Inżynier tej samej firmy Zenith, Eugene Polley, opracował Flash-Matic - pierwszy pilot zdalny, bez żadnych przewodów. To cudo działało z czterema fotokomórkami (fotorezystory) umieszczonymi w rogach telewizora.

Kliknij i zobacz więcej!

Każda fotokomórka w telewizorze odpowiadała za osobną funkcję. Kierując strumień światła z pilota na różne kąty, użytkownik przełączał kanały w prawo / w lewo, regulował głośność lub włączał / wyłączał telewizor.

Schemat działania pilota: możliwe było przełączanie kanałów za pomocą czterech fotokomórek w rogach telewizora

Kliknij i zobacz więcej!

Instrukcja obsługi oryginalnego Zenith Flash-Matic z 1955 roku

Kliknij i zobacz więcej!

Pierwsza reklama pilota Zenith Flash-Matic: „Musisz to zobaczyć, aby uwierzyć!”

Kliknij i zobacz więcej!

Pomimo sensacyjnej natury wynalazku, nadal miał on pewne wady, które zaczęto stopniowo odkrywać. Stwierdzono na przykład, że jasne światło słoneczne padające na telewizor przez uchylone okno też potrafi aktywować niektóre funkcje

Kliknij i zobacz więcej!

Telewizory sprzedawane z pilotem Flash-Matic

Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!

Myśl techniczna poszła dalej i w 1956 roku kolega Eugene'a Polleya, Robert Adler, wynalazł nowy, ulepszony pilot zdalnego sterowania - Zenith Space Command, który wykorzystywał fale ultradźwiękowe. Do takiego pilota nie były potrzebne baterie.
Mechaniczne przyciski wewnątrz pilota generowały dźwięki, które wyłapywał mikrofon telewizora - można go również używać do przełączania kanałów tylko w jednym kierunku.

Model Space Command 600 był pilotem przeznaczonym do współpracy z odbiornikami telewizji kolorowej. Space Command 600 został wprowadzony w 1965 roku i ten konkretny projekt był używany do końca roku 1972. Pilot Space Command 600 miał dodatkową, wyróżniającą się cechę - ten pilot mógł również regulować odcienie kolorów.

Kliknij i zobacz więcej!

Pilot był dość drogi dla zwykłego zjadacza chleba, ponieważ używał aż sześciu dodatkowych lamp do przetworzenia sygnału. Później lampy zastąpiono tranzystorami - takie piloty były produkowane i sprzedawane z powodzeniem przez następne 25 lat, aż do zastosowania technologii podczerwieni na początku lat 80. XX w.

W poprzednim odcinku poznaliście amatorski wynalazek obywateli ZSRR sprzed ponad 60 lat.


Oglądany: 50672x | Komentarzy: 8 | Okejek: 181 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.02

24.02

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało