Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Bohaterowie DC Comics. Komu ich zawdzięczamy i kiedy powstali?

36 476  
129   17  
Ostatnio Marvel podbija kina postaciami przeniesionymi z komiksów. Każdy je chyba zna i kojarzy, dzisiaj przyjrzyjmy się jego rywalowi, którym jest DC COMICS.

#1. Aquaman

Bohaterowie DC Comics - JoeMonster

Aquamana powołali do życia Mort Weisinger i Paul Norris w 1941 roku. Bohater ten jest zatem tak samo wiekowy jak Wonder Woman i nie powinno dziwić, że poddawano go kolejnym restartom i interpretacjom.

#2. Flash

Bohaterowie DC Comics - JoeMonster

Barry Allen to bohater będący wynikiem odświeżenia konceptu Flasha – bohatera komiksowego poruszającego się z ogromną prędkością. Postać zadebiutowała w historii z magazynu „Showcase #4″z 1956 roku autorstwa Roberta Kanighera i Carmine’a Infantino.

#3. Catwoman

Bohaterowie DC Comics - JoeMonster

Selina Kyle, lepiej znana jako Catwoman, zadebiutowała w „Batman vol.1 #1”, który został wydany w 1940 roku. Twórcami Kobiety Kot są Bob Kane oraz Bill Finger.

#4. Cyborg

Bohaterowie DC Comics - JoeMonster

Cyborg został stworzony przez Marva Wolfmana i artystę George’a Pereza. Pierwszy raz pojawił się w specjalnym dodatku „DC Comics Presents #26” w 1980 roku.

#5. Batman

Bohaterowie DC Comics - JoeMonster

Po raz pierwszy postać Batmana pojawiła się w czasopiśmie komiksowym Detective Comics vol. 1 #27 w maju 1939 roku. Postać Batmana została stworzona wspólnie przez Boba Kane’a i Billa Fingera, lecz przez wiele lat tylko Kane był oficjalnie podawany jako autor. W zamyśle twórców Batman miał być pogromcą przestępczości, powstałym z kombinacji cech różnych bohaterów magazynów pulpowych i filmów. Bob Kane wzorował się przede wszystkim na Zorro, którego znał z oglądanej w młodości ekranizacji jego przygód, zatytułowanej Znak Zorro (The Mark of Zorro) z 1920 roku (stamtąd zaczerpnął ideę zamaskowanego, przystojnego mężczyzny, jakim był Bruce Wayne).

#6. Zielona Latarnia

Bohaterowie DC Comics - JoeMonster

Postać pierwszego Green Lanterna (Alana Scotta) została stworzona przez pisarza Billa Fingera i rysownika Martina Nodella, zadebiutował on w All-American Comics vol. 1 #16 (2 lipca 1940). Alan Scott był z założenia kombinacją różnych cech popularnych postaci fikcyjnych. Najwięcej czerpano z postaci bohatera jednej z opowieści Księgi tysiąca i jednej nocyAladyna, który staje się posiadaczem zaczarowanej lampy, zamieszkiwanej przez potężnego, spełniającego życzenia dżinna. Świadczy także o tym pełne nazwisko tej postaci, czyli Alan Ladd Wellington Scott

#7. Deathstroke

Bohaterowie DC Comics - JoeMonster

Deathstroke Terminator, stworzony przez Marva Wolfmana i George’a Pereza, pierwszy raz pojawił się w 1980 roku, w drugim zeszycie serii „New Teen Titans”.
Dzięki poddaniu się eksperymentowi mającemu na celu stworzenie super żołnierza został u niego aktywowany uśpiony meta gen, który zwiększył mentalne umiejętności Slade’a, jak i pozwolił mu na dostęp do wcześniej nieużywanych części mózgu, wskutek czego Deathstroke korzysta z 90% jego możliwości. Dzięki temu Deathstroke posiadł takie umiejętności jak wyostrzone zmysły, nadludzka siła, wytrzymałość, szybkość, zwinność i refleks. Później Deathstroke posiadł moc regeneracji, która nie tylko leczyła jego rany, dawała odporność na trucizny i choroby, ale i też spowalniała jego starzenie się. Dodatkowo Deathstroke jest świetnym akrobatą, specjalistą od ładunków wybuchowych, kamuflażu, broni palnej i białej, ma dobry zmysł analizy taktycznej oraz niesamowitą celność.
Dodam z własnego spostrzeżenia, że przypomina mi bardzo postać z Marvela, która powstała w roku 1990 – Deadpoola.

#8. Steppenwolf

Bohaterowie DC Comics - JoeMonster

Steppenwolf został stworzony przez Jacka Kirby’ego i zadebiutował w „New Gods #7” w lutym 1972 roku. Steppenwolf jest długowieczny i posiada siłę, szybkość i wytrzymałość odpowiednią dla Nowych Bogów. Jest doświadczonym przywódcą, pełniącym rolę dowódcy sił zbrojnych Apokalips. Jest dobrze wyszkolony w walce wręcz oraz w używaniu broni różnego rodzaju. Jego ulubioną bronią jest elektro-topór.

#9. Shazam

Bohaterowie DC Comics - JoeMonster

Kapitan Marvel pierwszy raz pojawił się w Whiz Comics #2. Został stworzony przez artystę C. C. Becka i Billa Parkera w 1939 roku. Shazam pierwotnie był wydawany przez Fawcett Comics, ale później przeszedł do DC Comics. Fawcett zaprzestał publikowania komiksów z Kapitanem Marvelem i otaczającymi go postaciami w 1953 r., częściowo z powodu naruszenia praw autorskich DC Comics, którzy twierdzili, że Kapitan Marvel był kopią Supermana. Do roku 1991 DC zdobyło wszystkie prawa do Kapitana Marvela i od tego czasu DC zintegrowało całą jego galerię postaci ze swoim uniwersum i kilkukrotnie próbowało przywrócić Kapitana Marvela, z mieszanymi skutkami. Ze względu na konflikty znaków towarowych na temat innego bohatera znanego jako Kapitan Marvel, należącego do Marvel Comics od 1967 roku, DC postanowiło opublikować przygody bohatera w komiksie zatytułowanym Shazam! DC później oficjalnie zmienił nazwę bohatera na „Shazam”, kiedy w 2011 ruszyło z New 52.

#10. Green Arrow

Bohaterowie DC Comics - JoeMonster

Postać Green Arrowa została stworzona przez Morta Weisingera i George’a Pappa.
Green Arrow zadebiutował w komiksie „More Fun Comics #73” z 1941 roku. Nie posiada supermocy. Uznawany jest za najlepszego łucznika na świecie. Pod szmaragdowym kapturem kryje się Olivier Queen, popularny miliarder.

#11. Deadshoot

Bohaterowie DC Comics - JoeMonster

Postać Deadshota została stworzona przez Boba Kane’a, Davida Verna Reeda i Lewa Schwartza. Deadshot zadebiutował w komiksie Batman #59, wydanym w czerwcu 1960 roku. Floyd Lawton uznawany jest za jednego z najlepiej opłacanych zabójców na świecie; zawsze trafia do celu, przy czym świetnie sobie radzi z dowolnym rodzajem czy modelem broni.

#12. Joker

Bohaterowie DC Comics - JoeMonster

Postać Jokera została stworzona przez Jerry’ego Robinsona, Billa Fingera oraz Boba Kane’a. Pierwszy raz pojawił się na łamach Detective Comics w komiksie „Batman vol. 1 #1” wiosną 1940 roku. Był wzorowany na postaci Gwynplaine’a z filmu z 1928 roku pod tytułem „Człowiek, który się śmieje”. Joker jest czołowym antagonistą Batmana oraz jego sojuszników.

#13. Superman

Bohaterowie DC Comics - JoeMonster

Clark Kent, urodzony jako Kal-El – fikcyjna postać superbohatera, znana z serii komiksów wydawanych przez DC Comics, oraz wszelkich adaptacji związanych z ta postacią. Został stworzony przez Joe Shustera i Jerry’ego Siegela. Po raz pierwszy pojawił się w magazynie Action Comics vol. 1 #1 (czerwiec 1938 roku).
Pierwowzorem Supermana była postać złoczyńcy o telepatycznych zdolnościach z historii The Reign of the Superman, która ukazała się w styczniu 1933 roku na łamach trzeciego numeru wydawanego przez Shustera i Siegela fanzinu Science Fiction. Historia ta czerpała z koncepcji nadczłowieka (Übermensch), opisanej przez Friedricha Nietzschego, w książce pod tytułem Tako rzecze Zaratustra (Also Sprach Zarathustra). Później jednak Siegel i Shuster postanowili uczynić z tej postaci herosa, a w tworzeniu jego nowego wizerunku pomogły im kreacje aktorskie Douglasa Fairbanksa, odtwórcy tytułowych ról m.in. w takich filmach jak: Znak Zorro (The Mark of Zorro) z 1920 roku, czy też Robin Hood z 1922 roku. Dużą rolę w kreacji postaci Supermana odegrała fantastycznonaukowa powieść Philipa Wylie'a pod tytułem Gladiator z 1930 roku. Jej główny bohater – Hugo Danner, obdarzony nadludzką siłą i szybkością jest powszechnie uważany za protoplastę późniejszego przybysza z planety Krypton. Z kolei z innej powieści Wylie'a pod tytułem When Worlds Collide z 1933 roku, zaczerpnięto motyw ucieczki z planety, którą czeka zagłada.

Jako ciekawostkę dodam, że właścicielem marki DC Comics obecnie jest Warner Bros. który wykorzystał postaci superbohaterów w jak najlepszym stopniu. Większości mniej znanych zawadiaków niestety nie opisałem, gdyż i 30 punktów byłoby za mało.
9

Oglądany: 36476x | Komentarzy: 17 | Okejek: 129 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało