Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Naprawdę potwornickie ciekawostki - "ten paszport jest ważny w każdym państwie, tylko nie w Izraelu"

77 331  
285   57  
Dzisiaj czekają nas głównie spory, ale też trochę świąt. W każdym razie żadna z tych rzeczy nie jest do końca normalna...

#1. Wojenka

W 2010 r. Nikaragua najechała Kostarykę przez błąd w mapach Google.

Wojskowi z Nikaragui korzystając z błędu na Google Maps przeszli przez rzekę graniczną San Juan i zatknęli flagę na wyspie Calero, należącej do Kostaryki. Kostaryka jest krajem, który nie posiada swojego wojska, więc odzyskanie swojego terytorium musiała prowadzić jedynie drogą dyplomatyczną, egzekwując zapisy traktatów sięgających aż 1897 r.

#2. Kipisz w kiszkach

Jedna na 10 000 osób ma organy wewnętrzne umieszczone w odbiciu lustrzanym w stosunku do typowego ułożenia.

Situs inversus - bo taką nazwę nosi to nietypowe zjawisko anatomiczne - najczęściej nie prowadzi do żadnych większych komplikacji, więc osoby z takim ułożeniem organów mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że są "lustrzanym odbiciem" człowieka.

#3. Opłaca się płakać?

Płacz pomaga rozładować stres, sprawia, że później czujemy się lepiej i pomaga naszemu organizmowi.

9 na 10 badanych osób po porządnym "wypłakaniu się", czuje ulgę psychiczną, co prowadzi również do lepszej kondycji fizycznej. 8,4% czuje się po płaczu gorzej, niż wcześniej. Istnieje więc spore prawdopodobieństwo, że jeśli coś sprawia, że chce nam się płakać, to powinniśmy się po prosty zryczeć, żeby poczuć się lepiej.

#4. To poszło naprawdę daleko

W trakcie szabatu Żydom nie wolno wykonywać żadnych prac, więc windy szabatowe zatrzymują się na każdym piętrze, żeby nie trzeba było naciskać przycisków.

Pracują w różnych trybach, niektóre zatrzymują się na co drugim piętrze, inne wjeżdżają na samą górę, a przy powrocie na dół zatrzymuje się na każdym piętrze - te najbardziej popularne, zatrzymują się na każdym piętrze i w drodze na górę i w drodze na dół. Taki windy możemy znaleźć nie tylko w Izraelu, ale również w Stanach, w Kanadzie, na Ukrainie i w niektórych krajach Ameryki Południowej.

#5. Aktor zombie

Billy Owen to aktor, grający przeważnie role zombie. Swoją karierę zaczął po tym, jak przez nowotwór usunięto mu oko i pozostawiono pusty oczodół.

Co ciekawe. Billy przed operacją usunięcia gałki ocznej wiódł dość, jak to ujął, dzikie i szalone życie, a w trakcie rekonwalescencji po operacji poczuł, i tu znów jego słowa "jakby coś, ktoś trzymał mnie za rękę, jak obecność Boga". Poczuł wtedy wielki spokój, wewnętrzną równowagę i wiedział już, że wszystko będzie w porządku. A potem został etatowym zombie.

#6. Nie pałają do siebie miłością

Na pakistańskich paszportach widnieje napis

Izrael jest państwem, które nie jest akceptowane przez większość państw muzułmańskich, więc utrudnianie przekraczania granic jest na porządku dziennym. Niektóre z państw muzułmańskich nie wpuszczają na swoje terytorium nawet zwykłych turystów, którzy wcześniej byli w Izraelu. Izrael też potrafi sprawiać zwykłym ludziom problemy tego typu. Wielu podróżników przed wybraniem się w te regiony świata, zamawia nowy paszport, żeby nie mieć w nim żadnych pieczątek i uniknąć tym samym potencjalnych problemów

#7. Kolejna wojenka

Indie i Bangladesz od dziesięcioleci prowadziły spór terytorialny o niewielką wyspę New Moor. W 2014 problem został rozwiązany przez podnoszący się poziom wód - wyspa zniknęła pod wodą.

Tym sposobem zmiany klimatyczne rozwiązały problem ludzi, kłócących się o kawałek ziemi. Jak widać na tym przykładzie, jest się o co kłócić, bo tej ziemi zostaje nam jakoś tak coraz mniej, więc każdy jej skrawek może być wiele wart. Ten już nie jest wart funta kłaków.

#8. Nie do końca podobna kopia...

Pewien bogacz z Bangladeszu wybudował za 56 000 000 dolarów kopię Taj Mahalu, żeby mniej zamożni mieszkańcy jego kraju mogli zobaczyć świątynię.

Budowa zajęła ledwie pięć lat i, rzecz jasna, wzbudziła sprzeciw ze strony Indii "nie możecie tak po prostu kopiować sobie pomników historii". Ostatecznie z wielkich pozwów zrezygnowano, uzasadniając to tym, że kopia i tak nie ma takiej wartości, jak oryginał, a to, że istnieje, nie ma żadnego wpływu na to, ile osób chce odwiedzać prawdziwy Taj Mahal. Nikomu, jak widać, nie stała się z tego powodu krzywda.

W poprzednim odcinku... "czy 100 tamponów w kosmosie wystarczy jednej kobiecie na tydzień?" - kliknij i sprawdź!

2

Oglądany: 77331x | Komentarzy: 57 | Okejek: 285 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.02

18.02

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało