Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

180% podatku, legalne związki jednopłciowe i rowery na każdym kroku. O tak, Dania z całą pewnością jest postępowa

53 411  
224   90  
Dania nie jest szczególnie popularnym celem turystycznym. Gdyby tak zastanowić się, z czego właściwie słynie, to poza klockami Lego trudno byłoby znaleźć coś „naprawdę dużego”. Mimo to jest kilka rzeczy, które zdecydowanie wyróżniają Danię na tle innych państw, nie tylko europejskich.

#1. Szczęśliwy jak Duńczyk

10 ciekawostek o Danii - Joe Monster
W rankingu z 2018 roku Dania uplasowała się na trzeciej pozycji wśród najszczęśliwszych krajów świata. To… wyraźny spadek. W 2017 była druga, w 2016 roku natomiast nie miała sobie równych, zajmując miejsce na czele stawki. Komu ustąpiła w ostatnim zestawieniu? Drugą pozycję uzyskała stanowiąca uosobienie Skandynawii Norwegia, pierwsze zaś niezaliczana do Skandynawii Finlandia.

#2. Najdłużej funkcjonująca flaga świata

10 ciekawostek o Danii - Joe Monster

Legenda głosi, że czerwona flaga przecięta białym krzyżem po prostu spadła na Duńczyków z nieba w 1219, kiedy król duński Waldemar II raczył był wybrać się z krucjatą do Estonii. Znana jako Dannebrog flaga uchodzi za najdłużej użytkowaną flagę spośród wszystkich funkcjonujących do dzisiaj. Na duńskiej fladze wzorowane były również flagi pobliskich państw, również wykorzystujące krzyż flagi Finlandii, Islandii, Norwegii, Szwecji, jak też wysp – Owczych, Alandzkich oraz Szetlandów.

#3. Najstarsza biblioteka w Skandynawii

10 ciekawostek o Danii - Joe Monster

Det Kongelige Bibliotek, Biblioteka Królewska w Kopenhadze, została założona w 1648 roku, co czyni ją najstarszą instytucją tego rodzaju w całej Skandynawii. Jej budowę zlecił Fryderyk III, znany miłośnik książek. Pod koniec jego panowania w bibliotece znajdowało się już ponad 20 tys. pozycji. Dzisiaj może poszczycić się imponującym zbiorem ponad pół miliona tomów, 20 tysięcy manuskryptów, zapisanych między innymi w sanskrycie, pali czy języku syngaleskim (używanym na Sri Lance).

#4. Park rozrywki, który zainspirował Walta Disneya

10 ciekawostek o Danii - Joe Monster

Jeżeli zawsze marzyliście o wizycie w Disneylandzie lub te najpopularniejsze atrakcje macie już za sobą, może to czas, aby zainteresować się też ich pierwowzorem. Tivoli (niemający nic wspólnego z tak samo się nazywającym modelem Ssangyonga) to drugi najstarszy park rozrywki na świecie, a jednocześnie jeden z największych parków tego rodzaju w Europie. To właśnie nim zainspirował się Walt Disney podczas swojej wizyty w Kopenhadze, dopiero planując budowę swojego parku.

#5. Pionierzy legalnych związków jednopłciowych

10 ciekawostek o Danii - Joe Monster

Pod względem tolerancji dla homoseksualistów Duńczycy są absolutnymi pionierami. Jako pierwsze państwo na świecie Dania zalegalizowała związki jednopłciowe już w 1989 roku, na długo przed tym, jak w wielu innych krajach w ogóle rozgorzała na ten temat dyskusja, nie wspominając nawet o jakichkolwiek konkretnych działaniach. Od 1989 roku w Danii pary dwupłciowe i pary jednopłciowe dysponują identycznymi prawami.

#6. Niegdyś najdłuższy deptak na świecie

10 ciekawostek o Danii - Joe Monster

Strøget w Kopenhadze to strefa piesza ciągnąca się od Rådhuspladsen aż do placu Kongens Nytorv, bardzo chętnie odwiedzana zarówno przez lokalnych mieszkańców, jak i przybywających do Danii turystów. Cały deptak ma około 1,1 kilometra długości i w chwili swojego otwarcia (jako strefa przeznaczona wyłącznie dla pieszych) był najdłuższą na świecie ulicą pozbawioną ruchu samochodowego na świecie. To właśnie na Strøget wzorowały się kolejne europejskie miasta, tworząc własne strefy wyłączone z ruchu.

#7. Duńczycy nie lubią samochodów

10 ciekawostek o Danii - Joe Monster

Może to nie do końca tak, że nie lubią… ale trudno lubić coś, za co trzeba zapłacić naprawdę astronomiczne pieniądze. Ile podatku trzeba w Danii zapłacić przy zakupie nowego samochodu? 180% jego wartości! Tak, to nie pomyłka – niemal dwa razy więcej niż wart jest sam pojazd. Jakiś czas temu zadeklarowano jednak obniżenie stawki… do 100%, czyli „chcesz wozić się samochodem, oddaj państwu drugie tyle”. To niezwykle subtelna zachęta do korzystania z transportu publicznego.

#8. Darmowe Wi-Fi w duńskich autobusach

10 ciekawostek o Danii - Joe Monster

Autobusy należące do sieci transportu publicznego w Danii wyposażone są w funkcję umożliwiającą pochylenie pojazdu na prawą stronę, by ułatwić wsiadanie osobom niepełnosprawnym. Posiadają też bezpłatny dostęp do internetu. Nie jest to jednak zupełnie bezinteresowne. By skorzystać z udostępnionego Wi-Fi, każdy zainteresowany musi wprowadzić numer CPR – identyfikator, który posiada każdy obywatel oraz rezydent w Danii.

#9. Górskie wycieczki? Nie w Danii

10 ciekawostek o Danii - Joe Monster

Najwyższy szczyt Danii – o wdzięcznej nazwie Møllehøj – ma zaledwie niecałe 171 m wysokości n.p.m. Czyni to Danię wyjątkowo nędznym miejscem dla miłośników wycieczek górskich… ale całkiem niezłym dla rowerzystów. Stromych, męczących podjazdów raczej nie trzeba się obawiać.

#10. Niespodzianka na 25. urodziny

10 ciekawostek o Danii - Joe Monster

Stara duńska tradycja, która mimo swojej długiej historii utrzymywana jest do dzisiaj, przewiduje dość osobliwy prezent urodzinowy dla tych, którzy kończą 25. rok życia, nie zdążywszy do tego czasu ożenić się lub wyjść za mąż. Panna, kawaler czy też – bardziej nowocześnie – singiel może liczyć na… obrzucenie cynamonem.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
9

Oglądany: 53411x | Komentarzy: 90 | Okejek: 224 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

31.03

30.03

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało