Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 odtajnionych ciekawostek o prawdziwych szpiegach

83 474  
311   60  
Jak to zazwyczaj bywa, to co widoczne na pierwszy rzut oka, jest znacznie mniej interesujące od tego, co kryje się pod powierzchnią...

#1. Rosjanie w Wielkiej Brytanii

7 odtajnionych ciekawostek o prawdziwych szpiegach
Tak zwana „sprawa Skripala” (dotycząca ujawnienia ogromnej liczby rosyjskich szpiegów w wielu krajach) odbiła się szerokim echem w całym świecie, cały świat zaś zaczął ponownie zastanawiać się, jak daleko w rzeczywistości sięgają rosyjskie wpływy. Czy agenci Putina nie zapomnieli przypadkiem, że zimna wojna już się skończyła. I to ostatnie nie jest wcale tak nieuzasadnione, ponieważ brytyjski wywiad szacuje, że obecnie na terenie Wielkiej Brytanii przebywa równie dużo rosyjskich szpiegów co „w szczycie” zimnej wojny.

#2. Szpieg na wolontariacie

7 odtajnionych ciekawostek o prawdziwych szpiegach

Podczas II wojny światowej brytyjscy szpiedzy przebierali się chętnie za przedstawicieli organizacji humanitarnych. Pod tą przykrywką docierali do uwięzionych sojuszników, wręczając im… gry Monopoly. Były to jednak gry odpowiednio zmodyfikowane – zamiast udawanych, znajdowały się w nich prawdziwe pieniądze, a także kompasy, mapy i inne narzędzia pomocne przy ucieczce.

#3. Kryzys kubański

7 odtajnionych ciekawostek o prawdziwych szpiegach

Tuż przed wybuchem kryzysu kubańskiego na zdjęciach Kuby wykonywanych przez amerykańskie samoloty szpiegowskie zauważono nietypową rzecz, która z miejsca wydała się USA podejrzana. Mianowicie Kubańczycy, wolący na co dzień baseball, zaczęli budować w kraju boiska do piłki nożnej – ulubionego sportu Rosjan. Była to wyraźna wskazówka, że wróg gromadzi swoje wojska.

#4. Trudne wybory

7 odtajnionych ciekawostek o prawdziwych szpiegach

Nawet czyniąc oczywiste dobro, na przykład udaremniając zamach terrorystyczny, trzeba liczyć się z tym, że i tak można dostać po tyłku. Taka sytuacja spotkała izraelskiego szpiega, który – uzbrojony jedynie w berettę – zastrzelił przywódcę terrorystów i udaremnił porwanie samolotu w 1969 r. Sęk w tym, że rzecz miała miejsce na lotnisku w Zurychu, gdzie aresztowano zarówno trzech pozostałych przy życiu napastników, jak i działającego nielegalnie szpiega.

#5. Po ciemnej stronie

7 odtajnionych ciekawostek o prawdziwych szpiegach

Honor i wierność ojczyźnie często ustępują miejsca innym korzyściom – jak np. hojnemu wynagrodzeniu. Za szpiegostwo na rzecz ZSRR na 40 lat do więzienia trafił Christopher John Boyce, przekazujący Rosjanom dane na temat amerykańskich satelitów. Odsiedział znacznie mniej – ponieważ w 1980 roku uciekł z więzienia stanowego, by przez niemal 2 lata ukrywać się przed władzami. W tym czasie… dokonał 17 napadów na banki i studiował pilotaż. Według jednych po to, by uciec do Związku Radzieckiego. Według niego samego – by pomóc odbić z więzienia kolegę.

#6. Drugie życie

7 odtajnionych ciekawostek o prawdziwych szpiegach

Czym – przynajmniej teoretycznie – prawdziwe życie różni się od fikcji? Głównie tym, że nie przysługuje tu „drugie życie”. A jednak wyjątki się zdarzają – jak w przypadku północnokoreańskiej agentki Kim Hyon Hui, która w 1987 roku podłożyła bombę w samolocie Korean Air 858, zabijając 115 osób. Schwytano ją wkrótce po zamachu, a dwa lata później skazano na śmierć. Kim Hyon Hui została jednak ułaskawiona i do dzisiaj żyje w Korei Południowej, ukrywając się przed szpiegami z północy, chcącymi wziąć odwet za wyjawienie licznych tajemnic.

#7. Zadania szpiega

7 odtajnionych ciekawostek o prawdziwych szpiegach

Czym zajmują się szpiedzy? Rozbijają się po europejskich stolicach astonami martinami, ostrzeliwując się nawzajem ze złotych pistoletów? Być może w filmach… Eli Cohen, izraelski szpieg, który zdołał przeniknąć do syryjskiego rządu, zajmował się np. sadzeniem drzew. To właśnie owe drzewa, wykorzystywane jako pomoc w wyznaczaniu celów ataku, okazały się jednym z elementów, które przechyliły na stronę Izraela szalę zwycięstwa podczas wojny sześciodniowej.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
5

Oglądany: 83474x | Komentarzy: 60 | Okejek: 311 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

22.01

21.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało