Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zegarek jaki jest każdy widzi - 9 ciekawostek na temat zegarków

59 594  
241   53  
Pod koniec XIX wieku zegarki wyszły z kieszeni i zagościły na rękach. I tak się zaczęła rewolucja, która trwa do dziś. Bo dzisiejszy zegarek potrafi wiele. Ale jak do tego doszło? Zatem jak wyglądała ewolucja zegarków na rękę na przestrzeni lat? Jakie przełomowe udoskonalenia wprowadzali producenci zegarków?

#1. Nawigacja

Może nie do końca zegarek, ale coś na rękę na kształt zegarka. Wynalazek pojawił się w roku 1920. By wszystko zadziałało, potrzeba było włożyć do zegarka odpowiednią mapę wydrukowaną na papierze, a następnie ręcznie ją przewijać, by trafić do celu. Po zmianie drogi trzeba było oczywiście zmienić mapę na odpowiednią.
Jakoś to działało, ale po serii wypadków spowodowanych ciągłą aktualizacją mapy zaniechano produkcji tego urządzenia.

#2. Naręczny kompas

Używany przez niemieckich pilotów w czasie II wojny światowej.
A oto Casio Prayer Compass. Wydane specjalnie dla muzułmanów. Pokazuje, gdzie jest Mekka. Przydatne w czasie modlitw.

#3. Zegarek z kalkulatorem

Inspiracją były XVII-wieczne chińskie miniaturowe liczydła zakładane na palec. Liczydła były w formie sygnetu.
W 1975 roku firma Pulsar sprzęgła zegarek z kalkulatorem. Przyciski naciskało się małym rysikiem, co były mocno nieporęczne, ale co tam. Grunt, że działało. Ustrojstwo było prądożerne, bo wyświetlacz miało na diodach LED.

#1.

W roku 1977 firma Hewlett-Packard zaprezentowała zegarek HP-01. Niestety nie wyszedł on poza fazę prototypu. Że istniał wiemy tylko dlatego, że w 2014 został sprzedany na jednej z aukcji za kwotę bliżej nam nieznaną.
A to już Citizen 9140A. Wokół wyświetlacza rozmieszczono 41 przycisków, które pozwalały liczyć między innymi sinusy, cosinusy, logarytmy, pierwiastki, a także wykonywały szereg innych operacji matematycznych. Dziś ten zegarek warty jest majątek, bo wyszło zaledwie kilkaset sztuk tego urządzenia.
A to już znany wszystkim Casio CFX-400. Wypuszczony w roku 1985 stał się sprzedażowym hitem i umocnił pozycję Casio jako giganta wśród producentów zegarków.
Zegarek miał wbudowany kalkulator inżynierski i dotykową klawiaturę. No był to szpan.

#2.

Nie znam osoby, która kiedyś nie chciała by mieć Casio z kalkulatorem. Nawet prostszego modelu, takiego jaki miał Marty McFly z "Powrotu do przyszłości"... No był szpan i już!

#4. Telefon w zegarku

Obecnie zaawansowane inteligentne zegarki - czyli urządzenia na Android Wear i Apple Watch - to raczej dodatek do smartfona, upraszczający niektóre z jego funkcji. Niektórzy powiedzą, że to zbędny gadżet. Ważnym etapem w dojściu do tego, czym obecnie jest smartwatch był zegarek, który działał jak prawdziwy telefon. W 1998 roku Samsung wypuścił na rynek Samsung SPH-WP10 - pierwszy zegarek z telefonem komórkowym. W rzeczywistości był to tylko mały telefon zakładany na przedramię. Rozmawiać można było za pomocą przewodowego zestawu słuchawkowego. Tego typu urządzenia nie sprzedawały się wystarczająco dobrze i doprowadziły do tego, że obecnie ze smartwatcha się nie dzwoni.
A to NTT z 1999 roku, będący kolejnym telefonem w zegarku.
Rok 2001 i kolejny telefon w zegarku - znów Samsung i znów klapa finansowa.
Ale samsung nie odpuszczał. Dopracował telefon i wypuścił w roku 2009 model S9110. Byli pełni nadziei i wiary w sukces. I udało się... odnieść spektakularną klapę. Ludzie nie są gotowi na telefon w zegarku.
Podobne urządzenia oferował LG. Watch Phone z ekranem dotykowym miał nie tylko wbudowany głośnik i odtwarzacz MP3, ale także wspomagał aktywację głosową połączenia, był wyposażony w kamerę VGA, Bluetooth i osiem przycisków. Gadżet obsługiwał 3G +. I nie pomyliliście się. Mało kto był urządzeniem zainteresowany.

#5. Pilot w zegarku

Kiedy Motorola nie stworzyła jeszcze Moto 360, a Apple nie myślał o tworzeniu inteligentnych zegarków, kilku wybitnych producentów zegarków oraz programistów próbowało połączyć zegarki z infrastrukturą inteligentnego domu.

Casio CMD-40 to nie tylko stylowy zegarek na rękę, ale także pilot do zdalnego sterowania urządzeniami gospodarstwa domowego. Ukazał się w 1995 roku. Zdjęcie pokazuje port podczerwieni w górnej części obudowy.
W 2003 roku Bill Gates wprowadził zegarek z technologią Smart Personal Object. Ta technologia służy do sterowania urządzeniami gospodarstwa domowego (jak oświetlenie, rolety w oknach) oraz różnymi sprzętami elektronicznymi (kino domowe czy dekodery TV SAT).

#6. Kamera w zegarku

I znów Casio. W 2000 roku wbudowali oni kamerę w zegarek. Monochromatyczny wyświetlacz zegarka Casio WQV-1 o rozdzielczości 120x120 pikseli, wyświetlający 16 odcieni szarości, pozwala na oglądanie zdjęć zrobionych za pomocą kamery zamontowanej w zegarku.
Kontynuacją linii stał się Casio WQV-10 - już z kolorowym ekranem i kolorową kamerą. Urządzenie miało wystarczającą pamięć na 100 zdjęć z rozdzielczością 176x144 pikseli. Kolorowy wyświetlacz miał rozdzielczość 78x80 pikseli. Fajna sprawa, ale zegarek odszedł wraz pojawieniem się urządzeń mobilnych z kamerami (telefony i małe aparaty cyfrowe).
A oto dość ciekawy gadżet. Steineck ABC to szpiegowska kamera z lat 40., przypominająca zegarek. Była wykorzystywana przez Niemców.

#7. Zegarki dla sportowców

Pierwszą firmą produkującą monitory pracy serca był Polar, który w 1977 roku wynalazł monitor pracy serca dla fińskiej narodowej drużyny narciarskiej. Firma ta otrzymała patent na "Optyczny czujnik tętna".
Trzy lata później firma ta wydała pierwszy na świecie inteligentny zegarek sportowy Polar Sport Tester PE 2000. Był to już prawdziwy zegarek, wyposażony między innymi w budzik, monitor pracy serca i stoper.
W 1985 r. Polar opatentował bezprzewodowy pomiar tętna, a dwa lata później wypuścił na rynek zegarek PE 3000, który pozwalał analizować dane uzyskane podczas treningów za pomocą komputera.
Casio oczywiście nie mogło odpuścić i w 1991 roku pojawił się zegarek BP-400, który może mierzyć tętno za pomocą czujnika na przednim panelu. Wygląda jak klasyczny zegarek, a nie typowo sportowy. Dla niektórych ten wzór wydaje się bardziej odpowiedni, dlatego ten zegarek stał się kolejnym rynkowym hitem od Casio.

#8. Odtwarzanie muzyki

Pierwszy zegarek z odtwarzaczem pojawił się dopiero w 2000 roku. A wymyślił go nie kto inny, jak Casio. Zegarek ten to WMP-1V - Wrist Audio Player.
Inspiracją dla tego zegarka była bransoletka Panasonic R-72S Toot-a-Loop wyprodukowana w 1972 roku. Było to naramienne radio.

#9. Smartwatch

Czyli wszystko w zegarku. Portale społecznościowe, mapy, pomiary tętna, sterowane telefonem i wiele innych. Zegarek ten zdobywa coraz większą popularność i nie ma się czemu dziwić, bo jest na tyle uniwersalny, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Coraz częściej pojawiają się nowe gadżety, producenci nieustannie wymyślają nowe potrzeby, które sami usiłują zaspokoić. Trudno powiedzieć, czy jest to dobre czy złe. Patrząc wstecz widzimy, że niektóre funkcje zegarków pozostają istotne, jak monitory tętna, podczas gdy inne muszą odejść, jak zegarek z kamerą.

<<< Zobacz też: Czasami życie jest po prostu wredne XXXI - te urodziny zapamięta do końca życia.
4

Oglądany: 59594x | Komentarzy: 53 | Okejek: 241 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

13.11

12.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało