Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

8 ciekawostek o Paragwaju – „Sercu Ameryki Południowej”

36 395  
178   21  
El corazón de Sudamérica, tytułowy przydomek, Paragwaj zyskał ze względu na swoje położenie w centrum kontynentu. Jest też, obok Boliwii, jednym z zaledwie dwóch południowoamerykańskich państw bez dostępu do morza.

#1.

Wojna trójprzymierza, którą stoczono w latach 1864–1870, uważana jest za proporcjonalnie najbardziej krwawą w historii tzw. nowożytności. Wojska paragwajskie starły się wówczas z koalicją zawiązaną przez Brazylię, Argentynę i Urugwaj, a efektów można się łatwo domyślić. Według różnych szacunków, zginęło wówczas od 50 do ponad 60% Paragwajczyków. Przy życiu ostał się zaledwie co dziesiąty mężczyzna.

#2.Paragwaj nie posiada dostępu do morza, jednak istotne znaczenie ma w nim żegluga śródlądowa, głównie rzekami Paragwaj, Paraną i Pilcomayo oraz licznymi mniejszymi. Ten niewielki kraj może pochwalić się trzecią największą na świecie flotą barek ciągniętych przez holowniki. Więcej mają tylko wielokrotnie większe Stany Zjednoczone oraz Chiny.

#3.Co znaczy „naprawdę długie narzeczeństwo”, pokazała pewna paragwajska para. Zanim młodzi (taa…) stanęli ostatecznie na ślubnym kobiercu, zdołali dopracować się ośmiorga dzieci i pięćdziesięciorga wnucząt. Już po 80 latach od wspólnego zamieszkania w 1933 roku, zawarto związek pomiędzy 99-letnią panną młodą a 103-letnim panem młodym.

#4.Paragwajskie rekordy ujawniają się w wielu kategoriach… na przykład tej poświęconej najdziwniejszym sposobom uczczenia rocznicy niepodległości kraju. Na dwusetną rocznicę postanowiono przygotować… ponad 200-metrowego hot doga. Przygotowana w lipcu 2011 r. buła miała 203,8 m długości i wypełniona została 120 kg mięsa. Po oficjalnym zatwierdzeniu rekordu przez przedstawicieli Księgi rekordów Guinnessa, podzielono ją na 2 tys. części i rozdano licznie zgromadzonej publiczności.

#5.W jakim kraju żyją najszczęśliwsi ludzie na świecie? Okazuje się, że… w Paragwaju, który zarówno w 2016, jak i w 2017 roku zdołał wyprzedzić całą konkurencję. Za Paragwajem w rankingu uplasowały się Kostaryka i Panama, potem Filipiny i… Uzbekistan. Na przeciwnym krańcu zestawienia znalazły się Irak, Jemen i Turcja.

#6.Pierwsza linia kolejowa w Ameryce Południowej zbudowana została w latach 1858–1861 w Paragwaju. Wiodła z Asunción, stolicy kraju, do Encarnación, stanowiącego ważny port rzeczny na Paranie. Z Encarnación mostem można przedostać się do miasta Posadas, znajdującego się już w Argentynie.

#7.Jednym z najsłynniejszych Paragwajczyków jest z pewnością José Luis Chilavert. Urodzony w 1965 roku bramkarz zasłynął… strzelaniem goli. Broniąc barw argentyńskiego Vélez Sársfield w latach 1991–2000 zdobył 48 bramek w 272 meczach. W barwach narodowych dołożył kolejne 8 trafień w 74 meczach. Jak tego dokonał, znajdując się na najmniej sprzyjającej strzelaniu goli pozycji na boisku? Wykorzystując talent do skutecznego wykonywania rzutów karnych i wolnych.

#8.Czym zajmują się Paragwajczycy? Między innymi eksportem soi. Ten właśnie południowoamerykański kraj jest 6. największym na świecie eksporterem soi. Oprócz tego duże znaczenie w Paragwaju ma uprawa i przetwórstwo – he, he – konopi. Podstawą gospodarki pozostaje jednak chów bydła. Niemal całość energii wykorzystywanej w Paragwaju pochodzi z elektrowni wodnych, a ogromny potencjał w tym zakresie uczynił kraj głównym eksporterem energii na kontynencie.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6
3

Oglądany: 36395x | Komentarzy: 21 | Okejek: 178 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

10.04

09.04

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało