Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Co tak naprawdę znajduje się w paluszkach krabowych

107 152  
137   40  
Paluszki krabowe to dosyć popularna przekąska, ale czy wiesz z czego tak naprawdę się składają?

Jak sama wskazuje, paluszki krabowe składają się z paluszków i krabów. Niby proste i logiczne, więc można zamykać temat. „Proste i logiczne” to często jednak wyrażenie dużo bardziej skomplikowane niż się wydaje – szczególnie dla producentów żywności, którzy robią wszystko, żeby ich produkty nie były ani proste, ani logiczne. Dlatego w paluszkach krabowych nie znajdziemy ani paluszków, ani krabów. Zatem co tak naprawdę się w nich znajduje?

Paluszki krabowe to taki odpowiednik parówek w świecie owoców morza, bo prawdziwe mięso z kraba jest drogie i trudno byłoby uzyskać cenę ok. 3 zł za 100 g paluszków krabowych, gdyby chcieć robić je z prawdziwego kraba. Dlatego do produkcji paluszków krabowych używa się głównie surimi oraz różnych dodatków. Surimi to azjatycka nazwa pasty z ryb lub innego mięsa. Mięso w kolejnych etapach produkcji surimi jest mielone na gładką pastę, a następnie chłodzone i cięte na porcje, które znamy ze sklepów. Oczywiście sama pasta to nie wszystko, bo przecież przemysłowa produkcja żywności to proces do granic możliwości zoptymalizowany, więc oprócz pasty z rybich części niewiadomego pochodzenia, do paluszków krabowych dodaje się skrobię, białka jajek, aromaty przypominające w zapachu zapach krabiego mięsa oraz konserwanty. Warto w tym miejscu odnotować, że zawartość surimi w większości dostępnych na rynku paluszków krabowych ze wspomnianej półki cenowej nie przekracza nawet 50%.

Trzeba jednak przyznać, że użytkownicy anglojęzycznej części świata mają pod tym względem dużo łatwiej, ponieważ nasze „paluszki krabowe” to u nich „imitation crab”, czyli od razu wiadomo, że konsument będzie miał do czynienia z jakimś zamiennikiem. Z drugiej strony, jak wytłumaczyć im, że w Polsce je się jakieś ptasie mleczko i że jest ono naprawdę smaczne? W każdym razie dla niezrażonych informacjami o składzie paluszków krabowych podajemy przepis na sałatkę krabową z makaronem sojowym.

Składniki:

Paczka paluszków krabowych, makaron ryżowy, 1 czerwona cebula, mały słoik selera konserwowego, puszka kukurydzy, majonez, sól, pieprz.

Przepis: wymieszać.

Smacznego.
28

Oglądany: 107152x | Komentarzy: 40 | Okejek: 137 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało