Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu

71 151  
310   25  
Kazachstan to takie nietypowe państwo, gdzie bogate w THC konopie rosną sobie dziko pośrodku stolicy i nikomu (no dobra, prawie nikomu) to nie przeszkadza…

#1.

Najstarszy i największy na świecie kosmodrom Bajkonur w miejscowości Tiuratam to jeden z najsłynniejszych obiektów w Kazachstanie. Miejscowość Bajkonur znajduje się z kolei kilkaset kilometrów dalej - jednak to ją Rosjanie podawali oficjalnie, chcąc zachować w tajemnicy prawdziwą lokalizację założonego w 1955 roku kosmodromu.

#2.


Kazachstan jest największym krajem bez dostępu do morza - co wcale nie przeszkadza mu posiadać własnej marynarki wojennej. Stacjonuje ona na Morzu Kaspijskim - największym jeziorze świata. W Kazachstanie znajduje się też Aral - port rybacki znajdujący się… 12 kilometrów od wody i pozbawiony dostępu do niej od co najmniej ćwierćwiecza.

#3.


Kazachski dziennikarz w podróży przez Stany Zjednoczone? To Borat - postać wykreowana przez Sashę Barona Cohena, która wyraźnie zarysowała się w popkulturze. Do tego stopnia, że niektórzy pobłądzili nieco w próbach odseparowania fikcji od rzeczywistości. Na przykład podczas mistrzostw strzeleckich w Kuwejcie w 2012 roku, pochodząca z Kazachstanu zwyciężczyni zamiast prawdziwego hymnu usłyszała… parodię z Borata, reklamującą kazachskie prostytutki.

#4.


Jednym z najbardziej znanych Kazachów jest Nursułtan Nazarbajew - niegdyś sekretarz Komunistycznej Partii Kazachskiej, obecnie prezydent Kazachstanu, urzędujący nieprzerwanie od 1991 roku. Zasłynął różnymi dziwnymi pomysłami, choć jeden był szczególnie malowniczy. Nazarbajew wysłał mianowicie naukowców na poszukiwanie… eliksiru długowieczności. W odpowiedzi naukowcy przysłali mu… jogurt.

#5.


Kazachstan to jeden z zaledwie dwóch krajów świata, gdzie rodzi się więcej kobiet niż mężczyzn. Wszędzie indziej wskaźnik pokazuje niedużą przewagę mężczyzn. W Kazachstanie na 100 kobiet rodzi się 94 mężczyzn. W drugim z nietypowych krajów - wyspiarskim Nauru - na 100 kobiet rodzi się zaledwie 83 mężczyzn. Ale wcale nie oznacza to raju…

#6.


Kazachstan wcale nie wydaje się państwem śpiącym na pieniądzach. Wręcz przeciwnie - wydaje się raczej krajem wielkim i biednym. Nie zmieniły tego gigantyczne rezerwy ropy naftowej, szacowane na jakieś 60 miliardów ton. To znacznie więcej niż posiadają Iran, Irak czy nawet opływająca w petrodolary Arabia Saudyjska.

#7.


Centrum Astany, stolicy Kazachstanu, to jedno z najdziwniej wyglądających miejsc na świecie. Tutejsza architektura łączy w sobie najróżniejsze wpływy. Widać budynki zwieńczone zarówno piramidami na wzór egipskich, kopułami jakby wprost zdjętymi z meczetów, a pomiędzy nimi ulokowano specyficzne stożki przypominające budynki z kreskówki o rodzinie Jetsonów. Bo dlaczego by nie…

Źródła: 1, 2, 3, 4
1

Oglądany: 71151x | Komentarzy: 25 | Okejek: 310 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

29.05

28.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało