Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 zachęcających do życia ciekawostek na temat samobójstwa

108 110  
207   43  
Zygmunt Freud, Ernest Hemingway, Vincent van Gogh, Elvis Presley, Marilyn Monroe… Lista znanych, którzy odebrali sobie życie jest długa i różnorodna… Co popycha ludzi do tak drastycznego kroku?

#1.

W samobójstwach przodują Chińczycy. Z nawet 250-300 tysiącami przypadków rocznie, Chińczycy odpowiadają za jedną czwartą wszystkich samobójstw na świecie. Chińskie statystyki wykazują poziom dwu-, trzykrotnie wyższy niż w innych państwach. W samobójstwach przodują kobiety, a chińscy samobójcy stosunkowo rzadko cierpią na choroby psychiczne. Niemal wszystko w tej kwestii wydaje się „na opak”.

#2.


Wydawałoby się, że „najlepszym” czasem na popełnienie samobójstwa jest jesień lub zima - mniej słońca, wszechobecne zimno, depresyjne nastroje. Nie do końca. Wyższy niż w pozostałych miesiącach odsetek popełnianych samobójstw przejawia się od marca do maja. Okres świąteczny, kiedy samotność bywa szczególnie bolesna, charakteryzuje się natomiast niższym od przeciętnego odsetkiem samobójstw.

#3.


Ludzie odbierają sobie życie z najróżniejszych powodów, przy których negatywna passa ulubionej drużyny sportowej nie wydaje się szczególnie istotna. A jednak - badania wykazały, że i tu istnieje pewien związek. Co swoją drogą prowadzi do smutnej konstatacji nad wartością życia… No owszem, 1:7 z Manchesterem piekło, ale żeby od razu się zabijać? No bez przesady…

#4.


W wielu kulturach uważa się, że samobójcy nie są godni tradycyjnego pogrzebu. W Anglii aż do 1823 roku zwyczajem było grzebanie samobójców pod osłoną nocy, z sercem przebitym kołkiem, jak u wampira. We Francji zwłoki samobójców ciągnięto ulicami, by na koniec rozwieszać je na szubienicach. W Prusach samobójców palono.

#5.


Jeśli dzieciństwo to czas beztroski i zabawy, to te badania powinny poważnie dać dorosłym do myślenia. Okazuje się bowiem, że w ostatniej dekadzie znacząco wzrósł odsetek samobójstw popełnianych przez najmłodszych. Badacze alarmują, że już dwulatki podejmują próby samobójcze - wydaje się to wprost nie do uwierzenia, ale pokazuje, że coś na świecie poszło bardzo, ale to bardzo nie tak.

#6.


Podjęcie próby samobójczej nie jest tożsame z odebraniem sobie życia - wiele prób kończy się niepowodzeniem. Wiele wynika z potrzeby zwrócenia na siebie uwagi lub innych problemów. Znamienne jest, jak odsetek prób skutecznych i nieskutecznych rozkłada się zależnie od płci. Okazuje się, że kobiety trzykrotnie częściej podejmują próby samobójcze, jednak mężczyźni trzy razy częściej są w swoich próbach skuteczni.

#7.


Dzisiaj powieszenie jest najczęściej wybieraną metodą popełnienia samobójstwa - uchodzi za szybkie, skuteczne i stosunkowo mało bolesne. W starożytnym Rzymie było jednak uważane za niegodne. By odejść z honorem, należało raczej otruć się albo zagłodzić czy też - jak w Quo Vadis - podciąć żyły, godnie wyczekując ostatnich chwil.

Źródła: 1, 2, 3
8

Oglądany: 108110x | Komentarzy: 43 | Okejek: 207 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

10.04

09.04

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało