Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

15 statystyk, które zmienią twoje postrzeganie świata

284 399  
787   183  
Statystyka to jest generalnie takie coś, co mało komu jeży włos na głowie. Sytuacja zmienia się, gdy statystyka dotyczy rzeczy, które do tej pory uważaliśmy za oczywiste, bo nagle okazuje się, że świat nie jest już taki jak kiedyś.

#1. Przeciętny Chińczyk zatrudniony w produkcji zarabia niemal tyle samo co Portugalczyk czy Grek i więcej niż Brazylijczyk

Zgodnie z wyliczeniami gazety „Financial Times”, średnia stawka godzinowa chińskiego pracownika w 2016 roku wyniosła 3,3 USD. Dla porównania pensja Portugalczyka w tym samym czasie to 4,5 USD, natomiast brazylijski pracownik zarabiał 2,7 USD. (Źródło)

#2. Największym przewoźnikiem na świecie jest producent wind, firma Otis


Szacuje się, że w ciągu zaledwie trzech dni z wind i ruchomych schodów firmy Otis korzysta średnio 7 miliardów ludzi. (Źródło)

#3. Piasek stanowi jedynie 20% wszystkich pustyń na Ziemi


Reszta to kamienie, skały, żwir, a nawet lód. (Źródło)

4. Największym konsumentem kawy na świecie są Finowie


Zgodnie z wyliczeniami Euromonitora, przeciętny Fin spożywa 9,6 kg kawy rocznie, co daje 2,64 filiżanki dziennie. Na drugim miejscu plasują się Norwegowie ze spożyciem 7,2 kg na głowę, a na trzecim – Holendrzy (6,7 kg). Dopiero 18. miejsce zajęli Włosi (3,4 kg). (Źródło)

#5. Brytyjczycy znajdują się w czołówce krajów, których mieszkańcy mają najzdrowsze zęby


Według badań Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w 2008 roku statystyczny Brytyjczyk posiadał zaledwie 0,6 zęba z ubytkiem, co było wówczas najlepszym wynikiem na świecie. (Źródło)

#6. Od 387 roku przed naszą erą Francuzi wzięli udział w 168 wojnach


Choć Francuzi uchodzą za naród tchórzy, to w 2016 roku ich wydatki na armię wyniosły 2,1% PKB (50 miliardów USD), co dało im 7. miejsce na świecie pod tym względem. Ponadto francuska armia dysponuje trzystoma głowicami jądrowymi, co daje jej 3. miejsce za Rosją i USA, które posiadają łącznie prawie 14 tysięcy głowic nuklearnych. (Źródło 1, 2, 3)

#7. Jackie Chan jest drugim najlepiej opłacanym aktorem świata


Zgodnie z rankingiem „Forbesa”, chiński aktor zajmuje drugie miejsce za Dwayne’em Johnsonem. Chan zarabia głównie na chińskich produkcjach oraz, jak podaje „Forbes”, korzysta z dobrych relacji z chińskimi cenzorami, którzy patrzą przychylnym okiem na filmy z udziałem aktora. (Źródło)

#8. Więcej osób ginie na pokładzie samolotu z pilotem - samobójcą niż w wyniku porwania samolotu


Od 2010 roku można zauważyć niepokojącą tendencję polegającą na tym, że liczba ofiar katastrof lotniczych spowodowanych intencjonalnym działaniem pilota-samobójcy przewyższa liczbę ofiar powstałą w wyniku porwania samolotu. (Źródła: 1, 2)

#9. 90% uczestników katastrofy lotniczej uchodzi z niej z życiem


Według Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu. Jeszcze wyższą przeżywalność podaje amerykańska Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu, która przeanalizowała wypadki lotnicze z lat 1983–2000 i odkryła, że 95% pasażerów przeżyło katastrofę. Nawet po zawężeniu katastrof do najbardziej tragicznych szansa przeżycia jest względnie duża i wynosi 76,6%. (Źródło)

#10. Amerykanie spędzają więcej czasu korzystając z aplikacji mobilnych niż oglądając telewizję


Zgodnie z raportem firmy Flurry z 2015 roku, statystyczny Amerykanin spędza w aplikacjach 198 minut dziennie, podczas gdy telewizję ogląda przez 168 minut. (Źródło)

#11. Dziura ozonowa zregeneruje się do 2050 roku


Dziura ozonowa była swego czasu jednym z największych zagrożeń dla klimatu na Ziemi, ale jak wykazały badania prowadzone w wielu miejscach na świecie, warstwa ozonowa Ziemi regeneruje się i do 2050 roku powinna powrócić do zdrowego stanu. Naukowcy oceniają, że gdyby nie Protokół Montrealski z 1987 roku, który był stopniowo podpisywany przez kolejne kraje na świecie, problem dziury ozonowej nie zostałby rozwiązany. (Źródło)

#12. 5% ludzi generuje 50% wydatków służby zdrowia


Są to osoby starsze w ostatnim roku życia i noworodki w początkowym okresie życia. (Źródło)

#13. 1,3 miliarda ton żywności marnuje się w ciągu roku


To jedna trzecia żywności produkowanej w ogóle. Jedzenie jest wyrzucane do śmieci lub marnuje się w inny sposób. Mieszkańcy krajów rozwiniętych wyrzucają do kosza 222 miliony ton jedzenia rocznie. (Źródło)

#14. W latach 2000–2013 54 osoby zmarły w Australii w wyniku ukąszenia lub użądlenia


To mniej niż w wypadkach z udziałem koni, które w tym samym czasie zabiły 74 osoby. (Źródło)

#15. 74% pakowanego jedzenia zawiera dodatek cukru


Badania przeprowadzono na amerykańskim rynku, a próbie poddano 600 tysięcy produktów. (Źródło)
14

Oglądany: 284399x | Komentarzy: 183 | Okejek: 787 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Jak to drzewiej bywało