Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Milioner-emeryt w swoim nowym domu stworzył jedno z najpiekniejszych akwariów na świecie

63 293  
208   41  
63-letni Eli Fluchter z Izraela, współzałożyciel firmy EZchip Semiconductor, kilka lat temu przeszedł na emeryturę i poświęcił się swojej drugiej największej pasji - akwarystyce. Milioner z Hajfy nie żałował pieniędzy, by jego nowe akwarium było jednym z największych i pełnym najpiękniejszych okazów na świecie.

Kliknij i zobacz więcej!

Szum wokół skromnej osoby Eliego Fruchtera rozpoczął się, gdy milioner-emeryt udostępnił na YouTube film, gdzie pokazuje i opisuje zalety swojego akwarium, a także opowiada o systemie filtrowania wody. Ponad ćwierć miliona internautów miało okazję obejrzeć tę wstawkę, a bardzo szybko temat podjęli ciekawscy dziennikarze, zaczynając od Irlandii, a na Indiach kończąc.
W akwarium o pojemności około 30 tysięcy litrów wody pływa obecnie około 150 kolorowych ryb reprezentujących 30 różnych gatunków. Na delikatnych falach w zbiorniku, wytwarzanych przez system filtrujący, unoszą się koralowce. Imitacja prądów morskich to jeden z wielu czynników zaprojektowanych, by jak najwierniej odzwierciedlić naturalne środowisko, bo tylko w taki sposób można zapewnić rozwój niektórych gatunków.
Większość ryb to Tangi - odmiana słodkowodna bardzo popularna wśród posiadaczy akwariów. Są roślinożerne, ale ich ogon wyposażony jest w nóż - prawdziwy, ostry nóż. Służy on głównie do obrony przed innymi drapieżnikami, ale w niektórych sytuacjach ryby te potrafią zaatakować.
Co tydzień pan Fruchter wyciąga z garażu przyczepkę, na której mieści się 1000-litrowy baniak na wodę. Udaje się z nią na kilkuminutową przejażdżkę w kierunku Morza Śródziemnego, by uzupełnić swoje akwarium o kolejne 1000 litrów świeżej wody.

Kliknij i zobacz więcej!

Zwłaszcza koralowce muszą mieć całkowicie czystą wodę, a to bardzo ciężko uzyskać w zamkniętym systemie. Dlatego też większość publicznych akwariów usytuowanych jest w pobliżu oceanu, z którego po prostu wpompowywana jest woda do zbiornika. Akwarium tej wielkości wymaga wielkiego nakładu pracy - tłumaczy Fruchter.
Na szczęście świeżo upieczony emeryt (choć czasem jeszcze udziela konsultacji zaprzyjaźnionym firmom z działu IT) ma wiele czasu wolnego i może poświęcić się nowemu hobby.

Kliknij i zobacz więcej!

Były CEO sam zaprogramował wiele funkcji w swoim akwarium, między innymi funkcję karmienia, regulacji temperatury, chowanie/wysuwanie zadaszenia, które obsługiwane są przy pomocy aplikacji na telefonie Fruchtera.

Kliknij i zobacz więcej!

Wielkie wrażenie robi również system filtracji akwarium. Znajduje się on bezpośrednio pod akwarium za grubymi, podwójnymi metalowymi drzwiami. Po przekroczeniu progu pomieszczenia w nozdrza uderza zapach słodkiej wody morskiej. Wszelkie rozmowy są niemożliwe, ponieważ skutecznie zagłuszają je trzy potężne pompy. W tym pomieszczeniu znajdują się także mniejsze zbiorniki z wodą. W nich to aklimatyzują się młode ryby, krewetki i inne morskie stworzonka, zanim pan Fruchter zdecyduje się na przeniesienie ich do wielkiego akwarium.
Zaprojektowane przez milionera filtry polegają na siłach grawitacji i oddzieleniu sztywnej piany utworzonej z nieczystości od czystej wody. Ta z kolei, poprzez system mniejszych zbiorników z filtrami, wraca do głównego akwarium.
System filtruje około 100 tysięcy litrów wody na godzinę, czyli mniej więcej trzykrotnie więcej niż objętość całego akwarium.
Kliknij i zobacz więcej!

Gigantyczne akwarium nie jest kaprysem starości milionera-ekscentryka:
Dorastałem w maleńkim pokoiku, tutaj, w Hajfie, w innej części miasta. Pokój miał wymiary 2x2 metry, ale nawet wtedy, gdy miałem jeszcze 5 lub 6 lat, stało w nim akwarium. Mogę powiedzieć, że pasjonuję się tym od dziecka. Jakieś 10-12 lat temu w moim poprzednim domu miałem duże akwarium - nie tak duże jak to, około 400 litrów - które pewnego dnia pękło i zalało cały mój dom. Wtedy właśnie zadecydowałem, że muszę wybudować drugie akwarium, a dookoła niego będzie mój nowy dom.

Kliknij i zobacz więcej!


Pierwsze okazy pojawiły się w akwarium już 5 lat temu, ale jak sam właściciel twierdzi, minie jeszcze kilka dobrych lat, zanim ekosystem będzie w pełni rozwinięty. Koralowce są gatunkiem, który potrzebuje nawet kilkunastu lat, by zacząć rozkwitać. W czasie gdy Fruchter nie zajmuje się pielęgnacją akwarium, ogląda programy dokumentalne na BBC, udziela się na forach internetowych oraz ogląda na YouTube filmy o tematyce podobnej do jego hobby.
Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!

Czasem w kostiumie płetwonurka i z aparatem tlenowym na plecach Eli Fruchter wchodzi do swojego akwarium, by z bliska przyglądać się pięknu przyrody...

Kliknij i zobacz więcej!


Kliknij i zobacz więcej!
 
7

Oglądany: 63293x | Komentarzy: 41 | Okejek: 208 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

03.04

02.04

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało