Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

10 miejsc na świecie, w których wprowadzono zakaz noszenia ubioru muzułmańskiego

106 672  
439   69  
Ostatnio wszędzie mogliśmy przeczytać o tym, że na francuskich plażach wprowadzono zakaz noszenia burki. Na świecie jest wiele miejsc (nawet w Syrii), w których obowiązują zakazy noszenia hidżabu czy burki. Za ich złamanie można zapłacić karę lub trafić do więzienia.

#1. Syria

W 2010 roku wprowadzono częściowy zakaz noszenia nikabów i burek na terenie uniwersytetów. Kobiety nie mogą zasłaniać twarzy, ponieważ szale są niezgodne ze świeckim charakterem uczelni. Poza kampusem mogą ubierać się jak chcą. Po wprowadzeniu tego zakazu kilkaset wykładowców uniwersyteckich zostało pozbawionych pracy na uczelni i przeniesionych do pracy w innych miejscach.

#2. Varallo Sesia, Włochy


Nastawiony antyimigracyjnie burmistrz północnowłoskiego miasta Varallo Sesia zakazał muzułmankom noszenia burkini na plaży i na basenach. Kara za złamanie zakazu to 500 euro. Burmistrz mówi, że widok „zamaskowanych kobiet” może wystraszyć małe dzieci, a stroje te nie sprzyjają zachowaniu odpowiedniej higieny. Powiedział, że nie czuje się zobowiązany do bycia tolerancyjnym, ponieważ w krajach muzułmańskich żadna kobieta nie może się pokazać publicznie w bikini.

#3. Belgia


Już w 2011 roku w Belgii zakazano noszenia burek, karą jest zapłacenie grzywny lub siedmiodniowy pobyt w więzieniu.

W 2014 roku belgijski dyplomata usunął szal z twarzy katarskiej księżniczki, która zapytała go o drogę do jednego z brukselskich zabytków. Mężczyzna zerwał szale z twarzy księżniczki i jej towarzyszki, mówiąc, że nie ma zamiaru rozmawiać z kimś, kto skrywa twarz. Księżniczka musiała również zapłacić karę pieniężną.

#4. Stawropol, Rosja


W Rosji jest wielu muzułmanów, w Stawropolu i jego okolicach mieszka ich jednak tylko 10%. Ale miejscowe władze wydały zakaz noszenia hidżabów przez uczennice uczęszczające do szkół państwowych. Jedna z nauczycielek szkoły w tym mieście stała się lokalną bohaterką po tym, jak zabroniła muzułmankom w hidżabach wejścia na teren szkoły.

#5. Holandia


Holandia jeszcze nie wprowadziła całkowitego zakazu noszenia islamskiego ubioru, ale są na dobrej drodze. Na razie obowiązuje zakaz zasłaniania twarzy w szkołach, szpitalach i transporcie publicznym. Premier mówi, że zakaz ten nie dyskryminuje nikogo i nie obowiązuje we wszystkich miejscach publicznych. Obowiązuje tam, gdzie ważny jest kontakt wzrokowy i rozpoznawanie twarzy. Kara za niedostosowanie się do przepisów to 405 euro.

#6. Kamerun


W Kamerunie muzułmanie stanowią niewielki procent, ale w północnej części tego państwa stanowią większość. Właśnie tam wprowadzono zakaz noszenia burek i zasłaniania twarzy. Prawo wprowadzono w lipcu 2015 roku zaraz po dwóch zamachach bombowych, w których zginęło 13 osób. Zamachy były przeprowadzone przez kobiety ubrane w muzułmańskie stroje. Wprowadzono również zakaz zgromadzeń ludności muzułmańskiej bez specjalnego pozwolenia. Inne kraje afrykańskie wzięły przykład z Kamerunu i powoli zaczynają wprowadzać zakaz noszenia burek tam, gdzie są duże skupiska muzułmanów i mają miejsca zamachy samobójcze.

#7. Reus, Hiszpania


Katalońskie miasto Reus leży około 80 kilometrów od Barcelony. W 2014 roku władze Reus zakazały noszenia burek i nikabów. Jednak hiszpański Sąd Najwyższy stwierdził, że nie można egzekwować tego prawa, ponieważ w Hiszpanii obowiązuje wolność wyznania. To oczywiście nie powstrzymało władz miasta. Dołączyły do nich władze innych katalońskich miast, starając się zakazać islamskiego ubioru w miejscach publicznych. Minister spraw wewnętrznych mówi, że wprowadzenie takiego prawa nie byłoby atakiem na Islam, ponieważ równocześnie zakazano by wszystkim zasłaniania twarzy maskami czy kaskami w miejscach publicznych.

#8. Francja


Francja była pierwszym europejskim krajem, który wprowadził zakaz noszenia burek w 2011 roku. Opinia publiczna jest podzielona. Część ludzi uważa, że jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa, inni mówią, że zakaz ten prowadzi do zwiększenia podziałów i częstszych ataków terrorystycznych. We Francji mieszka około 5 milionów muzułmanów, ale rzadko można tam zobaczyć kobietę w burce. Co nie zmienia faktu, że pomiędzy kwietniem 2011 roku a październikiem 2014 roku prawie tysiąc kobiet zapłaciło karę za łamanie prawa. Niektóre kobiety płaciły kilka razy za notoryczne nieprzestrzeganie prawa. Rekordzistka zapłaciła grzywnę 30 razy.

#9. Egipt


Egipt to kraj muzułmański, w którym od niedawna pracuje się nad prawem, które zabroniłoby kobietom zasłaniania twarzy w miejscach publicznych. Pomagający w tworzeniu tego prawa uczeni mówią, że Koran nakazuje kobietom zasłaniać włosy i ubierać się skromnie, ale nigdzie nie jest napisane, że muszą zasłaniać twarze.

W lutym 2016 roku zabroniono lekarzom i pielęgniarkom noszenia nikabów i burek w szkołach medycznych i szpitalach. Uniwersytet w Kairze wydał oświadczenie, w którym można przeczytać, że personel medyczny musi mieć odsłonięte twarze podczas pracy dla dobra i poczucia bezpieczeństwa pacjentów.

#10. Czad


W czerwcu 2015 roku Boko Haram przeprowadziło samobójczy atak bombowy w Czadzie, w którym zginęły 34 osoby. Terroryści wnieśli materiały wybuchowe pod burkami. Rząd Czadu wprowadził zakaz noszenia pełnego stroju islamskiego, nawet w domach. Policja rekwirowała i paliła wszystkie muzułmańskie stroje znajdujące się w sklepach. Premier kraju poprosił przywódców religijnych, aby wytłumaczyli swoim wiernym, że zakaz ten jest wprowadzony wyłącznie dlatego, żeby zapobiec atakom terrorystycznym.
3

Oglądany: 106672x | Komentarzy: 69 | Okejek: 439 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

04.06

03.06

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało