Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 potwornickich ciekawostek na temat Rosji

215 355  
877   116  
Dlaczego czelabińskie chomiki są lepsze? Czy w Rosji jest aż 18 mln nadprogramowych cycków? Co mówi lis? Wszystko to i wiele więcej w dzisiejszym odcinku ciekawostek.

#1.

Spowodowane było to tym, że Rosjanie używali jeszcze starego kalendarza juliańskiego, kiedy Anglicy od ponad stu lat używali już kalendarza gregoriańskiego. Stary kalendarz nie był tak dokładny i w efekcie nowy styl datowania go wyprzedzał. Wyprzedzał dosłownie! W 1908 roku różnica datowania wynosiła właśnie 12 dni. Właśnie dlatego rewolucja październikowa według Rosjan odbyła się w październiku, a według reszty świata w listopadzie. Rosja ostatecznie zrezygnowała ze starego kalendarza dopiero w 1918 roku. "Daty nowego i starego porządku" - to nazwa znanego historykom problemu związanego z równoczesnym funkcjonowaniem obydwu kalendarzy na przestrzeni dziejów.

#2.


Wszystko wskazuje na to, że II wojna światowa tak naprawdę jeszcze się nie skończyła. Wyspy Kurylskie - bo to one są spornym ogniwem - przed wojną należały do Japonii, a po II wojnie światowej zostały przypisane do terytorium ZSRR. Japończycy początkowo zrzekli się roszczeń do tego rejonu, jednak w 1952 roku Stany Zjednoczone stanęły na stanowisku, że do czasu podpisania traktatu pokojowego między Japonią a Rosją sporne tereny są terytoriami japońskimi pod okupacją rosyjską. Rosjanie do dziś takiego traktatu nie podpisali, pomimo kilku prób zażegnania problemu.

#3.


W stosunku ilości mężczyzn do ilości kobiet sprawa wygląda gorzej tylko w kilku krajach, a są to: Łotwa, Dżibuti, Ukraina, Estonia i Mariany Północne. Przypominam, że to jest aż 18 milionów cycków, a jak wiadomo, są cycki... sami wiecie.

#4.


Eksperyment zaczął się w 1959 roku i trwa po dziś dzień. Rosyjscy naukowcy badają na kanwie tego eksperymentu procesy, jakie zachodziły w trakcie udomowiania wilków. Ma to także pomóc w rozwoju genetyki zachowania (behawioralnej), która bada wpływ genów na zachowania ludzi i zwierząt. Na popularne pytanie "Co mówi lis?" (What does the fox say?) możemy już z całą pewnością odpowiedzieć, że lis mówi: "Priviet tavarish!".

#5.


Właśnie tyle wynosi odległość między tymi krajami w Cieśninie Beringa.

#6.


Jest skażony odpadami z pobliskich zakładów atomowych Majak. Co ciekawe, Majak nosił wcześniej inne nazwy: Czelabińsk-40 i Czelabińsk-65. Na terenie zakładów miało miejsce wiele wypadków i wycieków, skażony został ogromny teren, a setki osób zmarły z powodu choroby popromiennej. Już wiecie, dlaczego wszystko co czelabińskie jest "lepsze".

#7.


"Nie wiem", "Nie umiem", "Nie ma pieniędzy", "Są ważniejsze sprawy" - burmistrz-biznesmen zakazał w sumie 25 najpopularniejszych wymówek swoim urzędnikom. Stwierdził, że przez możliwość szybkiej wymówki tracą oni chęci do szukania rozwiązania problemów i w efekcie nawet nie próbują myśleć o realnych możliwościach. Kuzmin po 3 latach został skazany na 8 lat więzienia za defraudowanie pieniędzy z państwowej kasy.

#8.


Bajkał jest powierzchniowo o wiele mniejszy, ale przez swoją głębokość (1642 metry w najgłębszym miejscu) jest najpojemniejszym na ziemi zbiornikiem słodkiej wody.

#9.


"Propaganda nietradycyjnych związków seksualnych" została wymienione w ustawie o ochronie dzieci przed szkodliwymi informacjami. Jak to z ustawami bywa, pozostawia ona spore pole do interpretacji na temat tego, co tak naprawdę jest zakazane. Dlatego lepiej trzymać gębę na kłódkę, a jeśli jesteśmy w Rosji i akurat przypadkowo jesteśmy heteroseksualnym mężczyzną, to pozostaje cieszyć oczy tymi dziewięcioma milionami nadprogramowych kobiet.

#10.


Opisywany wyżej Majak był jednym z takich miast. Tajne, zakazane, niedostępne, ogrodzone i zamknięte dla ruchu z zewnątrz. "Miasta zamknięte" to przeważnie miasta o znaczeniu strategicznym i przeznaczeniu militarnym (np. produkcja broni) lub związane z przemysłem atomowym. Wiele z nich odtajniono, jednak sam Putin wie, ile tego tam jeszcze może być.

Źródła: 1a, 1b, 2a, 2b, 3a, 3b, 4, 6, 7, 8, 9, 10
4

Oglądany: 215355x | Komentarzy: 116 | Okejek: 877 osób