Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 ciekawostek o pająkach, jakich w Polsce nie widziano (i całe szczęście!)

135 538  
335   69  
Spotkanie oko w oko z włochatą bestią o ośmiu odnóżach to dla wielu ludzi prawdziwy koszmar. A przecież żadne z pająków występujących w Polsce nie są w stanie zaszkodzić człowiekowi. Przyjrzymy się więc tym, które w Polsce nie mieszkają.

#1.

Caerostris darwini - ten pajączek ma zaledwie 2 centymetry długości, a buduje największe sieci dochodzące rozmiarami nawet do 25 metrów! Co więcej, buduje je z najmocniejszego materiału pochodzenia biologicznego, jaki do tej pory udało się odkryć. Nici, z których Caerostris darwini buduje swoje sieci, są bardziej wytrzymałe nawet od kevlaru. Rozwiesza je nad rzekami, tuż nad lustrem wody i chwyta w nie ważki.

#2.


Jeden pająk może co najwyżej utkać sobie wygodne posłanie za łóżkiem, ale jeśli byłyby ich miliony? Co oznacza współpraca milionów pająków, okazało się w 2010 roku podczas powodzi w Pakistanie. Kiedy woda wzbierała coraz wyżej, zalewając ląd, pająki salwowały się ucieczką na drzewa, w mgnieniu oka przekształcając je w ogromne kokony. "Ghost trees" to w tym wypadku całkiem trafne określenie...

#3.


Upadek ze stołu nie powinien być zabójczy - ani dla człowieka, ani tym bardziej dla pająka. I faktycznie większość pająków otrzepałaby odnóża i pobiegła dalej, wychodząc bez szwanku z przegranego starcia z grawitacją. Ale nie tarantula... Upadek nawet z niewielkiej wysokości może uszkodzić egzoszkielet tarantuli i doprowadzić do śmierci. Jeden nieostrożny ruch i... był pająk, nie ma pająka. Smutne!

#4.


Czarna wdowa wcale nie jest taka straszna, jak ją malują (choć głupio byłoby ją znaleźć w kubku kawy, którą właśnie pijesz, prawda?). Jeżeli samiec nie oddali się wkrótce po igraszkach, może zostać przez samicę czarnej wdowy zjedzony - ALE wiele samców celowo poświęca się, by zapewnić pożywienie potomstwu. Atak czarnej wdowy na człowieka rzadko kiedy kończy się tragicznie. Zwykle kończy się tylko na bólu (choć naprawdę dotkliwym, mogącym nieraz trwać nawet dwa i więcej dni).

#5.


Bagheera kiplingi (skojarzenia z Księgą Dżungli jak najbardziej uzasadnione!) to jedyny na Ziemi pająk-wegetarianin - aczkolwiek nieortodoksyjny. Żywi się przede wszystkim akacją - to ponad 90% jego diety. Sporadycznie jednak pająki Bagheera kiplingi sięgają też po owady, larwy czy... współbiesiadników. Pająka-wegetarianina znaleziono i opisano pod koniec XIX wieku, ale dopiero kilka lat temu odkryto jego unikalne upodobania żywieniowe.

#6.


Najgroźniejsze pająki na świecie żyją w Australii - zresztą nie od dzisiaj wiadomo, że tam wszystko, co się rusza, właśnie kombinuje jak cię zabić. Taki urok. Czarne wdowy z kolei żyją (między innymi) we wszystkich stanach USA poza Alaską. A czy jest miejsce, gdzie w ogóle nie ma pająków - istny raj dla arachnofobów? Tak, to Antarktyda, gdzie w ogóle mało co żyje, ale pająki omijają ją szczególnie chętnie. Czyli na Antarktydzie bylibyśmy bezpieczni.
.
.
.
Chyba że...

#7.

Przeraża cię pająk na ścianie? To lepiej nie czytaj tego punktu. Ostrzegałem...

Nużeniec ludzki - pasożyt z gatunku pajęczaków - znany jest już od dawna. Osiąga do 0,4 mm długości i pasożytuje na ludzkiej skórze. Za dnia nie rozrabia, nocą zaś żywi się, wżerając coraz głębiej w skórę - między innymi pod brwiami i wszędzie, gdzie znajdują się gruczoły łojowe. Powoduje chorobę zwaną nużycą. No pech. Ale najlepsze dopiero przed nami...


Obecność nużeńca to nie pojedyncze przypadki. Według najnowszych badań pasożyta nosi na sobie nawet 60% światowej populacji! A licytacja trwa dalej... Wychodzi więc na to, że przynajmniej co druga osoba pośród nas ma na twarzy pająka. Tak, właśnie teraz, w tym momencie chodzi sobie po twarzy i kombinuje, jak by się tu rozmnożyć. Cóż, pozostaje mieć nadzieję, że to problem nie twój, tylko sąsiada ;).

Źródła:
1, 2, 3, 4
2

Oglądany: 135538x | Komentarzy: 69 | Okejek: 335 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

27.05

26.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało