Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Tajemnicze strzałki rozrzucone po całych Stanach

147 036  
583   25  
Od wschodniego do zachodniego wybrzeża USA ciągnie się linia niezwykłych strzałek. Betonowe płaskie strzałki długości 20 metrów i towarzyszące im 16-metrowe stalowe wieże przywodzą na myśl nawigacyjne znaki obcych. I w połowie jest to prawda - są to znaki nawigacyjne, z tym że wybudowane przez...

...służbę lotniczą amerykańskiej poczty.

W latach 20., kiedy zaczęły funkcjonować lotnicze połączenia pocztowe między wschodnim i zachodnim wybrzeżem USA, największym problemem dla pilotów była nawigacja. Nikt wtedy nie śnił o radarach, radionawigacji, nie mówiąc już o systemie GPS. Władze postanowiły wybudować pomoce nawigacyjne, które miały wesprzeć pocztowych pilotów w trzymaniu się właściwej trasy.


Najpierw wybudowano odcinek w centrum kontynentu, pomiędzy Chicago i Cheyenne, ponieważ to był odcinek, do którego startujący z wybrzeży w dzień piloci docierali w nocy. Kiedy pomysł się sprawdził, zaczęto już budować stacje na całej linii.Średnie odstępu pomiędzy punktami wynosiły 16 km, ale były budowane gęściej w terenie górzystym, a rzadziej na otwartych równinach. Wysokość wież - 16 m - dobrano tak, aby wznosiły się one ponad przyziemne mgły, ale jednocześnie znajdowały się poniżej nawet najniższych podstaw chmur.Na szczycie wież zainstalowano oświetlenie o mocy 5 mln kandeli z obracającym się zwierciadłem wykonującym 6 obrotów na minutę.Cała wybudowana trasa połączyła w ten sposób Nowy Jork z San Francisco, dzięki czemu można było w dużej mierze ograniczyć przesyłanie lekkiej poczty koleją.Pojawienie się w czasie drugiej wojny światowej systemów radionawigacji spowodowało, że układ strzałek stał się zupełnie zbędny i większość konstrukcji rozmontowano.Dziś entuzjaści starają się chronić nieliczne pozostałe znaki i w miarę możliwości odbudować w ich sąsiedztwie wieże nawigacyjne. Większość strzałek wybudowanych na pustyniach i odludziach po prostu niszczeje i zarasta.


2

Oglądany: 147036x | Komentarzy: 25 | Okejek: 583 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

28.05

27.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało