Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Pamiątki z czasów II wojny światowej

93 866  
357   32  
Opuszczone, zaginione, ukryte pojazdy i broń wciąż czekają na zapaleńców, którzy ryzykując życiem (a w naszym pięknym "milicyjnym" kraju także wyrokiem sądowym), wydobywają je na światło dzienne, ratując przed zniszczeniem i zapomnieniem. Oto niektóre z nich.

P-47 Thunderbolt, Francja

Samolot znajduje się niedaleko Bastii na głębokości jedynie 10 metrów, w krystalicznie czystej wodzie, co czyni z niego obiekt często odwiedzany przez nurków i wdzięcznego modela do podwodnych zdjęć. Zachował się w bardzo dobrym stanie, silnik odpadł i leży obok, a jedynym brakującym elementem są karabiny, które ktoś po prostu ukradł.

IŁ-2 Sturmovik, Węgry

W 2010 roku rozpoczęła się akcja „ratunkowa” Iliuszyna zestrzelonego nad Balatonem.
Samolot znajdował się w stosunkowo dobrym stanie, mimo trafienia z działka przeciwlotniczego i lądowania na wodzie. Część ogonowa rozpadła się na kilka części, ale przód samolotu ucierpiał tylko na skutek kilkudziesięcioletniej kąpieli.

T34/85, Polska

Służył naszym dzielnym wojakom podczas ćwiczeń na poligonie w Biedrusku. Inne czołgi tego typu zostały usunięte z poligonu już w latach 80., z niewiadomych przyczyn ten egzemplarz pozostał na poligonie. W 2013 r. wspólnymi siłami żołnierzy z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu został uratowany.

Dornier Do-17 Bleistift, Anglia

Ten niemiecki lekki bombowiec został zestrzelony podczas bitwy o Anglię niedaleko hrabstwa Kent. Dwóch członków załogi zginęło, dwóch pozostałych dostało się w angielską niewolę. Wrak został dostrzeżony przez nurków w 2008 r., znajdował się na głębokości 15 m. Przygotowanie akcji trwało 3 lata, cała operacja kosztowała 345 000 funtów. Jest to jedyny istniejący egzemplarz tego modelu.
AMO-2, Rosja

Radziecka ciężarówka Amo-2, pod którą złamał się lód w zimie 1944 roku. Po wydobyciu pojazdu okazało się, że kierowca wciąż „siedzi” za kółkiem.
DKW Luxus 300/ Krasnyj Oktiabr L-300, Rosja

Udając się na wycieczkę z wykrywaczem metalu, można spodziewać się konserw, monet, łusek, guziczków, broni, medalików albo czegoś, co grozi wybuchem. Poszukiwacze z Rosji odkopali... motocykl. Bardziej prawdopodobne, że jest to Czerwony Październik (radziecka podróba) niż niemieckie DKW.


B-17 Flying Fortress „Black Jack”, Nowa Gwinea

10.06.1943 roku bombowiec nazwany “Black Jack” wyruszył w swoją, jak się okazało, ostatnią misję. Już podczas lotu w stronę Radbaul, lotniska, które miał zbombardować, zaczęły się kłopoty techniczne, załoga zdołała jednak wykonać misję, podczas powrotu trafili na burzę. Samolot z dwoma niesprawnymi silnikami i trzema rannymi członkami załogi nie dał rady wrócić do domu. Awaryjne lądowanie względnie się udało, ale nie udało się wylądować na płyciźnie i „Black Jack” poszedł na dno na oczach swojej załogi i pomagających im w ewakuacji tubylców. Po raz kolejny ukazał się ludzkim oczom dopiero 43 lata później, przypadkiem znaleźli go poszukiwacze wraków w 1986 roku (szukali innego wraku).
Na koniec tej części kilka zdjęć mniejszych znalezisk, głównie rodzimych, którymi znalazcy postanowili się pochwalić w internecie.

MP 40
Vis wz. 35

Odnowiony


i "surowe"Mauser K98

Oglądany: 93866x | Komentarzy: 32 | Okejek: 357 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

10.12

09.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało