Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

7 przerażających wyglądem zwierząt z oceanicznych głębin

228 254  
764   37  
Ze względu na ekstremalne głębokości, o tych miejscach wiemy mniej niż o kosmosie. Mało osób dotarło do głębin, w których kryją się nieznane gatunki ryb. Wygląd jest kwestią gustu, więc może komuś z Was spodobają się te kreatu... stworzenia.

Fangtooth - ryba z kłami

en gatunek strasznie wygląda tylko na zdjęciach, w rzeczywistości jego dorosły osobnik ma do 18 cm długości. Spotykany na różnych głębokościach od 200 do 2000 metrów, lecz był widziany także na 5000 metrów. Ten gatunek, jako jeden z niewielu, można hodować w akwarium.

Hatchetfish (Argyropelecus gigas)


Hatchetfish to kryjący się w głębinach potworek, którego nazwa pochodzi od słowa Hatchet, bo właśnie ta nazwa doskonale opisuje kształt jego ciała - cienkie jak ostrze topora. Jest członkiem rodziny Sternoptychidae, ryb które mają 45 gatunków, różniących się wielkością - od 1 do 6 centymetrów. Z kilku tych gatunków zamieszkujących głębiny oceanu, największym jest Argyropelecus, znany również jako gigantyczny Hatchetfish. "Gigant" ten rośnie do imponujących (niech kobiety powstrzymają śmiech) 12 centymetrów długości.


Ryby te charakteryzują duże, cylindryczne oczy patrzące w górę. Umożliwia im to szybsze dotarcie do pokarmu spadającego z góry. Hatchetfish to jeden z wielu gatunków z głębin, który ma zdolność tworzenia własnego światła przez proces bioluminescencji. Ryby te mają specjalne narządy wytwarzające światło, które biegną wzdłuż całej długości ciała. Niewiele wiadomo na temat cyklu życia hatchetfishy. Większość badaczy zgadza się, że mają krótki czas życia - nie dłużej niż rok. Migrują one do płytszych wód w nocy po pokarm, głównie plankton i małe rybki. Większość ich zwyczajów rozrodczych to tajemnica, choć wiadomo, że młode wyglądają zupełnie inaczej niż dorośli. Hatchetfish znajdziemy na głębokości od 180 m do 1370 metrów.Blobfish (Psychrolutes marcidus)

Nie rozumiemy dlaczego ta ryba wciąż ma smutny wyraz twarzy, przecież jest sławna w prestiżowych rywalizacjach i na swoim koncie ma już dwa tytuły w konkursie piękności: najbrzydszej ryby świata oraz najbrzydszego zwierzęcia świata. Przyczyną jej smutku może być jednak groźba wyginięcia, bo ta galaretowata rybka z wielkim nosem i małymi oczkami niestety długo nie pożyje. Gatunek Blobfish został odkryty całkiem niedawno, jego okazy można spotkać w głębokich wodach u wybrzeży południowej Australii i Tasmanii na głębokościach 600-1200 metrów. Żywi się ona wszystkim co znajdzie po drodze, gdyż nie ma wystarczającej siły i sprytu by sama zdobywać jakikolwiek pokarm. Wielkość dorosłego osobnika waha się w granicach 30 cm długości.
Strzykwa - morski ogórek

W tym wypadku porównanie do ogórka jest nad wyraz dobre, bo ryba ta, tak jak wspomniane (potocznie) warzywo, nie posiada właściwie mózgu oraz wszelkich narządów zmysłu. Niemniej jednak jest ona istotną częścią ekosystemu oceanicznego, która odzyskuje substancje odżywcze z martwej materii organicznej pobieranej wraz z osadami dennymi.
Anglerfish - ryba wędkarz

Ryba z rodziny żabnicokształtnych, którą znaleźć możemy w wielkich oceanicznych głębinach. Swoją nazwę zawdzięcza sposobowi polowania. Wyrostek na głowie (wędka) zakończony jest "lampką", narządem, który emituje światło i tak zwabia ofiary bezpośrednio w paszczę tego drapieżnika.
Ślimak Flamingo Tongue

Choć plamki na jego skórze mogą wyglądać jak objaw choroby, to jest on całkowicie zdrowy. Mięczak ten znajduje się w wodach Atlantyku i Karaibów. Jest "niezniszczalny" prawie jak Bruce Willis, nie doznaje żadnych krzywd, pomimo że żywi się toksycznymi odpadami, które lądują w wodzie. Można powiedzieć, że Shell i BP są sponsorami jego pożywienia. Przebiegły ślimak ku rozczarowaniu swoich potencjalnych drapieżników absorbuje jad i dzięki temu jest toksyczny dla innych.
Rekin Goblin (Mitsukurina owstoni)

Jedyny żyjący przedstawiciel rodziny Mitsukurinidae. Żyje on na głębokościach od 250 do 1200 metrów, na Pacyfiku od Australii po Zatokę Meksykańską Oceanu Atlantyckiego. Z racji wielkich ciemności tam panujących wyszukuje on swoje ofiary używając czułego na elektryczność wyrostka na głowie. Odkryty został w 1898 roku w Japonii.Oglądany: 228254x | Komentarzy: 37 | Okejek: 764 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

01.06

31.05

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało