Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

O czym powinieneś wiedzieć, zanim polecisz na Marsa

107 970  
611   60  
Projekt Mars One, o którym pisaliśmy półtora roku temu, rozwija się w najlepsze - do bycia pierwszymi osadnikami zgłosiło się ponad 200 tys. ludzi, z których wybrano ponad 1000 potencjalnych kandydatów. Jednak jeśli marzysz, aby któregoś dnia również mieć szansę na lot na Czerwoną Planetę, musisz zdawać sobie sprawę z kilku rzeczy.

#1. Podróż na miejsce zajmie dużo czasu i nie będzie zbyt przyjemna...


Podróż pierwszej załogi misji Mars One zajmie 210 dni. Przez ten czas każdy z uczestników będzie miał do dyspozycji ok. 20 m3 przestrzeni i nie będzie mógł wziąć prysznica.

#2. ...naprawdę nie będzie przyjemna


Rosjanie przeprowadzili eksperyment o nazwie MARS-500, podczas którego sześciu ochotników przez 17 miesięcy przebywało w odizolowanych od świata pomieszczeniach bez okien.

U jednego z astronautów zauważono utratę naturalnego rytmu dobowego dzień-noc. Zamiast w 24-godzinnym, funkcjonował w 25-godzinnym cyklu, więc po 12 dniach był całkowicie niezsynchronizowany z kolegami z załogi. U innych zauważono depresję.

Tylko dwóch członków załogi poradziło sobie bardzo dobrze. Czworo z nich miało problem. Wszystkie problemy ujawniły się już miedzy drugim a czwartym miesiącem eksperymentu.

#3. Ludzie jeszcze nie przebywali w przestrzeni kosmicznej tak długo


Z uwagi na efekty przebywania w stanie nieważkości (zanik mięśni i osłabienie kości), astronauci mogą spędzić na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej tylko 6 miesięcy. Podróż na Marsa potrwa miesiąc dłużej.

#4. Ciężko będzie się dostosować do marsjańskiego czasu


Dzień na Marsie trwa ok. 40 min dłużej niż na Ziemi. Może nie wydaje się to być dużą różnicą, ale jeśli całe swoje życie spędziłeś w cyklu 24-godzinnym, zauważysz ją.

#5. Ziemia będzie ledwo widoczna, co może się odbić na psychice


Astronauci misji Apollo przyznali, że im dalej byli od Ziemi, tym większy czuli niepokój. Jednak w porównaniu z Marsem, Księżyc jest rzut beretem od nas.

#6. Kiedy twoje ciało przystosuje się do marsjańskiej grawitacji, nie będziesz mógł wrócić na Ziemię


Grawitacja Marsa jest prawie trzykrotnie mniejsza od ziemskiej. Mięśnie i kości stawałyby się słabsze do poziomu, który uniemożliwiłby normalne funkcjonowanie na Ziemi.

Z tego samego powodu astronauci mają problem z chodzeniem po powrocie z 6-miesięcznej misji na ISS.

#7. Pierwsi osadnicy marsjańscy nie będą mogli mieć dzieci


Sam oceń, czy to dobrze, czy źle, ale na stronie misji możemy przeczytać, że odradzane są próby spłodzenia dziecka. Powodem jest nie tylko brak miejsca i opieki medycznej, ale też duża niewiadoma odnośnie skutków oddziaływania mniejszej grawitacji na płód człowieka.

#8. Aby utrzymać ciało w dobrej kondycji, należy DUŻO ćwiczyć


 

#9. Jeśli zachorujesz, będziesz oddalony od Ziemi (średnio) o 225 mln kilometrów - na pomoc nie ma co liczyć(Tak Ziemia wygląda z Marsa)

#10. Zawsze istnieje szansa, że zarazisz się czymś nieznanym


W takim przypadku jest mało prawdopodobne, abyś uzyskał pozwolenie na powrót na Ziemię, nawet jeśli takowy byłby możliwy.

#11. Nigdy nie wyjdziesz swobodnie na dwór


Atmosfera Marsa jest bardzo cienka i rozrzedzona w porównaniu z ziemską, a jej skład to głównie (w ponad 95%) dwutlenek węgla.

Występują tam również burze piaskowe, obejmująca zasięgiem niemal całą planetę. Mogą trwać godzinami, a nawet dniami (burza obserwowana przez sondę Mariner 9 trwała miesiąc).

Co prawda można wyjść na zewnątrz w skafandrze, ale to już nie to samo.

#12. Przesłanie wiadomości z Marsa na Ziemię zajmie od 3 do 22 minut, więc rozmowy telefoniczne odpadają...


A czekać 6 min na to, żeby odpisał/a na SMS-a? Oj, ciężko ;-)
 

#13. Nigdy nie zjesz już swojej ulubionej potrawy


No chyba że składa się ona tylko z warzyw, o których wiemy, że rosną w stanie nieważkości (a więc i w marsjańskiej grawitacji powinny dać radę). Do takich zaliczają się np. ziemniaki, szpinak, sałata czy soja.

#14. Będziesz wystawiony na silne działanie promieniowania kosmicznego


Kiedy łazik Curiosity po 253 dniach dotarł do Marsa, zmierzono, jaką dawkę promieniowania przyjął przez ten czas.

Okazało się, że odnotował poziom promieniowania, który odpowiadałby dawce 1,84 mSv (milisiwerta) codziennie pochłanianej przez astronautę. Dla NASA, podobnie jak kilku innych agencji kosmicznych, 1000 mSv to graniczna dawka, jaką mogą przyjąć astronauci w ciągu całej kariery.

Z racji tego, że atmosfera marsjańska nie chroni przed promieniowaniem tak jak ziemska, byłbyś wystawiony na jego działanie przy każdym wyjściu na zewnątrz.

#15. Żeby była jasność: umrzesz na Marsie


Wielu różnych urazów i chorób nie da się leczyć na Marsie. A nawet gdyby, i tak umrzesz oddalony o miliony kilometrów od rodziny i znajomych.

#16. Pomimo tego wszystkiego, kiedy już się tam znajdziesz, widok pierwszego wschodu słońca na Marsie może być wart swojej ceny


Albo i nie. Dowiesz się tylko wtedy, kiedy tam polecisz. Bezpiecznej podróży!

Źródła: 1, 2, 3

Oglądany: 107970x | Komentarzy: 60 | Okejek: 611 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

15.11

14.11

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało