Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

10 ciekawostek o Polsce - co o nas wiedzą za granicą

437 173  
1107   117  
O Polsce każdy Polak ma swoje zdanie - czasem bardziej pozytywne, czasem mniej. A jak Polskę widzą obcokrajowcy? Na jakie ciekawostki o "nadwiślańskim piekiełku" zwracają uwagę? Oto 10 przykładów.

Po Polsce jednak nie spacerują niedźwiedzie polarne

Wielu obcokrajowców z niemałym zdziwieniem odkrywa, że na polskich drogach jest jednak więcej samochodów (abstrahując od tego, jakiej jakości) aniżeli niedźwiedzi polarnych. Mit o sympatycznych "białych misiach" szczególnie powszechny był za oceanem, głównie zresztą wśród nowocześnie wykształconych Amerykanów, nie mających zielonego pojęcia o tym, gdzie w ogóle leży Polska.

92 litry piwa rocznie


O dziwo w kwestii spożycia alkoholu wcale nie jesteśmy rekordzistami. No może pod względem wytrzymałości na ilość alkoholu we krwi - po dawce, po której przedstawiciele innych narodów umierają, Polacy jeszcze całkiem nieźle trzymają się na rowerach. Według danych statystycznych przeciętny Polak (który - rzecz jasna - nie istnieje, ale o wykład na temat mediany już się na JM ostatnio pokuszono) wypija rokrocznie 92-94 litry piwa. Oznacza to w przybliżeniu litr na cztery dni czy też półlitrową butelkę co drugi dzień.

Piwo z dodatkami


Według zagranicznych serwisów typowo polską przypadłością jest picie piwa z sokiem i przez słomkę, a jesienią i zimą piwa grzanego - z goździkami i cynamonem. Trudno powiedzieć, na ile faktycznie to polski zwyczaj. Grunt jednak, że pogarszająca się jakość serwowanego nad Wisłą piwa (giń, przepadnij, Kompanio Piwowarska!) może być argumentem przemawiającym za szukaniem sposobów na poprawę smaku złocistego trunku. Alternatywę dla tradycjonalistów stanowią coraz bardziej popularne małe, lokalne browary. W nich nasza nadzieja!

Najpopularniejszym imieniem dla psa jest Burek


Trudno zaprzeczyć, aczkolwiek Azor, Reks, Fafik i Beethoven nie pozostają daleko z tyłu. W przypadku psich imion żeńskich, szczególnie popularne wydaje się Tina. Coś jednak jest na rzeczy, że ponad połowa zwierząt w Polsce nazywa się identycznie. Czego nie można powiedzieć o najmłodszym pokoleniu Polaków, przeżywającym prawdziwe oblężenie Andżelik, Nikol, Sandr, by wymienić tylko te nieszczególnie ekstremistyczne.

Polacy najszybciej się żenią


Gdyby ksiądz przed ołtarzem (względnie urzędnik w USC) zachowywał się jak Hubert Urbański przed pytaniem za milion złotych, być może statystyka wyglądałaby inaczej. Statystyka dotycząca nie tylko małżeństw, ale i późniejszych rozwodów. Póki co jednak Polska wśród krajów Unii Europejskiej jest bez mała rekordzistą - Polacy najszybciej wstępują w związek małżeński. Typowy wiek kobiety to 24 lata, mężczyzny - 26,5.

Polska nie wie co to (s)pokój


Od 1600 do 1945 roku Polska była okupowana bądź w jakiś inny sposób walczyła o wolność skromne... 43 razy. Bez względu na to, co faktycznie i w jaki sposób policzono, jest to niemała liczba, dobrze obrazująca polskie dzieje. Szkoda tylko, że zamiast o zwycięstwach, najwięcej mówi się o spektakularnych porażkach.

Gotujemy od 1698 roku...


To oczywiście spory skrót myślowy. Z 1698 roku pochodzi bowiem pierwsza zachowana po dziś dzień polska książka kucharska. Polska była o tyle o ile, bo pełno w niej wpływów zarówno ówczesnej kuchni "niemieckiej", jak i tatarskiej, a nawet litewskiej. Lub też tego, co dzisiaj uważa się za kuchnię niemiecką, tatarską czy litewską. Dzieło to nosiło nazwę "Compendium Ferculorum albo zebranie potraw", a jego autorem był Stanisław Czerniecki. Z czasów wcześniejszych zachowały się pojedyncze przepisy - jak ten opublikowany przez Mikołaja Reja. Na ćwikłę.

... a mimo to nie mamy bladego pojęcia o pizzy


Osobista dygresja? Najmniej smaczną pizzę jadłem we Włoszech. Ale zapewne Włosi mogliby powiedzieć to samo o polskiej pizzy, bo ta jest... wyjątkowa. Polska to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie sosem nie smaruje się ciasta, na którym dopiero układane są składniki. W Polsce sos pojawia się dopiero na koniec, po upieczeniu, na samym wierzchu. Co gorsza, w wielu wypadkach sosem tym jest zwyczajny ketchup - i to wątpliwej jakości. Mamma mia!

Wszędzie papież i papież


Obcokrajowcy zauważają, że w każdej praktycznie księgarni największy dział poświęcony jest opracowaniom o Janie Pawle II, a Polacy do tego stopnia kochają Wojtyłę, że mają w telewizji kanał, na którym non-stop oglądać można papieża. To spostrzeżenia osób z zewnątrz - nawet jeśli nie w 100% zgodne z prawdą, to i tak wiele mówiące o polskim podejściu do religii czy rozdziału państwa od kościoła (patrz: Parlamentarny Zespół Ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski)...

Ile nas tak naprawdę?


W Polsce czasem żartuje się, że Londyn jest naszym siedemnastym województwem. Po pierwsze, nie ma takiego miasta jak Londyn. Jest Lądek. Lądek Zdrój. Po drugie, to wcale nie tak śmieszne, jak mogłoby się wydawać. Przyjmując, że - zgodnie z danymi z 2012 roku - w Polsce mieszka jakieś 38,5 miliona osób, to liczba ta stanowi zaledwie niecałe 70% Polaków. Gdzie brakujące... 18 milionów? Rozsiane po całym świecie - 4,3 miliona w Europie Zachodniej, 1,5 miliona w Europie Wschodniej i ponad 12,5 miliona w Amerykach.

Źródła: 1, 2, 3, 4
21

Oglądany: 437173x | Komentarzy: 117 | Okejek: 1107 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

14.12

13.12

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało