Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Najlepsze zdjęcia w konkursie Redbulla

86 301  
533   16  
Niedawno ogłoszono laureatów trzeciej edycji konkursu Red Bull Illume Photo Contest. Na konkurs należało nadsyłać zdjęcia przedstawiające świat akcji i przygody w jednej z 10 kategorii, w tym Energia, Oświetlenie, Sekwencja i Eksperymenty (w tej kategorii dopuszczalna była edycja cyfrowa). W 2013 roku 6 417 fotografów ze 124 krajów nadesłało ponad 28 000 zdjęć.

#1.

Finalista Dimitrios Kontizas. Zdjęcie zrobione na greckiej wyspie Zakynthos w 2011 r. podczas imprezy ProBase Shipwreck Boogie. Sfotografowany skok z 200-metrowego klifu odbył się już po zakończeniu zawodów, kiedy skoczkowie mogli się wyluzować i skakać dla przyjemności.

#2.


Zdjęcie zrobione przez Lorenza Holdera, zwycięzcę konkursu w 2013 roku. Fotograf znalazł to miejsce (w Raisting, w Niemczech) w lecie, ale wymarzył sobie zdjęcia zimowe ze snowboardem. Na sesję zaprosił Xavera Hoffmanna, który zareagował z dużym entuzjazmem. Rok wcześniej w tym miejscu śnieg padał tylko raz, więc aby zrobić zdjęcia w czasie opadów potrzeba było dużo szczęścia i cierpliwości.

#3.


Jeroen Nieuwhuis tym zdjęciem wygrał kategorię "Zbliżenie". Erik Journee jedzie na desce w Denekamp, w Holandii. Obaj fotografowali jadąc na deskach, kiedy przy którejś z prób Jeroen o mało nie rozbił aparatu o asfalt stwierdził, że zrobią ostatni przejazd i kończą zdjęcia. Ta fotografia powstała podczas tej ostatniej jazdy.

#4.


Scott Serfas wygrał w kategorii "Oświetlenie", na zdjęciu jest Travis Rice w czasie jazdy w górach Tordillo na Alasce. Zdjęcie powstało w czasie miesięcznej wizyty na Alasce przy okazji kręcenia filmu "Art of FLIGHT".

#5.


Po lewej: Zdjęcie Lorenza Holdera przedstawiające Benny'ego Urbana w Oberschleissheim, w Niemczech. Do zrobienia tej fotografii konieczne było wypożyczenie sprzętu do nurkowania i specjalnej obudowy do aparatu. Przy zdjęciach autor wykorzystał efekt tzw. okna Snella.

Po prawej: Finalista kategorii "Plac zabaw", Olaf Pignataro sfotografował Stefana Lantschnera. Poczekali oni aż Werona, w której robiono zdjęcia, zaśnie i ulice opustoszeją, następnie rowerzysta został opuszczony na linie do mini tunelu w moście. Na tej samej linie opuszczono mu BMX-a i zaczął on ewolucje.

#6.


Zdjęcia Vince'a Perrauda, finalisty kategorii "Sekwencja", przedstawiające Luca Legranda jeżdżącego w hiszpańskim Bilbao w pobliżu muzeum Guggenheim.

#7.


Jody MacDonald, finalistka w kategorii "Oświetlenie". Zdjęcie zrobione w czwartym roku pięcioletniej wyprawy na kite'ach, w czasie której uczestnicy pokonali 600 mil z Madagaskaru do archipelagu Bazaruto. Kiedy dotarli do wybrzeży Mozambiku, oczom im ukazała się ogromna wydma opadająca do Oceanu Indyjskiego. Uczestnicy przez dwa dni niemal bez przerwy skakali i latali z wydmy, lądując w oceanie.

#8.


Jeff Croker z Australii na zdjęciu Jussiego Grznara. Croker jest prawdziwym australijskim "buszmanem", który ocean po raz pierwszy zobaczył w wieku 20 lat, po czym natychmiast spakował cały swój dobytek i przeprowadził się na wybrzeże, gdzie do dziś mieszka z żoną i synami. Grznar spotkał Australijczyka w czasie prywatnej podróży i poświęcił sporo czasu na zaprzyjaźnienie się z nim, zanim odważył się zapytać o możliwość zrobienia zdjęć.

#9.


Zakary Noyle został zwycięzcą kategorii "Sekwencja". Wygraną dało mu powyższe zdjęcie Gabriela Medina surfującego w Oahu na Hawajach. Według lokalnych standardów to był spokojny dzień z niewielkimi falami. Surferzy wychodzą na plażę tuż przed zachodem słońca, co zapewniło niepowtarzalne oświetlenie zdjęcia.

#10.


Finalista Ismael Ibanez Ruiz - zdjęcie zrobione podczas tygodniowego wypadu do Barcelony na sesję z członkami lokalnej sceny BMX. Po całodniowym poszukiwaniu miejsca do zdjęć Ruiz sfotografował starszego mężczyznę robiącego wyrzuty Nilowi Solerowi, ponieważ według niego BMX-y są złe dla miasta i mu szkodzą.

#11.


Tym zdjęciem Morgan Maassen wygrał kategorię "Styl życia". Jake Marshall, Taylor Clark, Frankie Harrer, Colt Ward, Thelen Whorrell, Nolan Rapoza i Dryden Brown urządzili przerwę w surfowaniu na falach na plaży w Fidżi.

#12.


Finalista w kategorii "Oświetlenie", Ryan Taylor, zrobił to zdjęcie w północnym Wisconsin, podczas zbiorów żurawiny. Przed zbiorami pola są zalewane wodą, co ułatwia pracę, a od czasów opracowania sposobu pływania na nartach wodnych i desce z pomocą wyciągarki jest to jedyna okazja, aby popływać w prawdziwie czerwonym morzu żurawiny.

#13.


Zdjęcie finalisty Floriana Breitenberga zrobione latem 2012 w czasie imprezy Nine Knights Mountainbike w Austrii. Zdjęcie zostało obrobione cyfrowo, aby wyciągnąć efekt kontrastu rowerzysty i nieba.

#14.


George Karbus, finalista w kategorii "Zbliżenie", zrobił to zdjęcie u wybrzeży Irlandii w punkcie nazywanym przez surferów "Rileys". Fotograf musiał zanurkować, wstrzymać powietrze i poczekać, kiedy Tom Lowe nad nim przepłynie. Ponieważ przejrzystość wody w tamtych okolicach nie jest najlepsza, wykonanie takiego zdjęcia wymagało wielu prób.

#15.


Tym zdjęciem Daniel Vojtech wygrał kategorię "Nowa kreatywność". W praskim studiu sfotografował byłego mistrza Czech Tomasa Slavika. Zdjęcie robiono w studiu, dzięki czemu łatwiej było kontrolować oświetlenie i łatwo było zawiesić rower.

#16.


Chris Burkard, zwycięzca kategorii "Duch", sfotografował surferów Keitha Malloya i Dane'a Gudauskasa w Unstad w Norwegii. Kiedy obudzili się rano i zobaczyli za oknem błękitne niebo nie mogli się nacieszyć, ponieważ taka pogoda w tym rejonie to rzadkość. Najszybciej jak mogli przebrali się w pianki, zabrali deski i pojechali na wybrzeże. Tam zobaczyli wspaniałe fale i pogodne niebo, ale ze względu na tę ekscytację nie sprawdzili, co się dzieje za ich plecami. Nagle zmienił się wiatr, w ciągu kilku minut nadpłynęły chmury i zaczął padać deszcz ze śniegiem. Gdy dotarli do samochodu jasne się stało, że na ten dzień zdjęcia na deskach się skończyły.

#17.


Scott Dickerson sfotografował Mike'a McCune'a, Erica Newbury i Dave'a Calkinsa płynących na fali przypływu w Turnagain Arm na Alasce.

#18.


Zdjęcie finalisty Krystle Wrighta przedstawiające Michaela Tomcheka skaczącego z mierzącego 120 metrów Castleton Tower.

#19.


Finalista Elias Kunosson zrobił to zdjęcie w Are w Szwecji podczas wycieczki po kraju, w czasie której przypadkiem trafił do miasteczka, gdzie odbywały się pokazy kaskaderów. Okazało się, że występował tam jeden z najlepszych szwedzkich motocyklistów Fredrik "Frog" Berggren. Kiedy Kunosson dotarł na miejsce okazało się, że jest już tam tłum ludzi, a barierki przy samej rampie obsadzone są fotografami. Rozejrzał się i zauważył schody pożarowe na pobliskim hotelu, i to właśnie stamtąd fotografował imprezę.

#20.


Nicolas Jutzi, finalista kategorii "Oświetlenie", zrobił to zdjęcie przed regatami na Jeziorze Genewskim w Szwajcarii. Tuż przed startem nadciągnął letni sztorm, Jutzi ledwo zdążył włożyć aparat do wodoodpornej obudowy, zrobić kilka zdjęć, a po chwili cały świat spowiły ciemności i strumienie wody.

#21.


Po lewej: zdjęcie finalisty Dave'a Lehla ukazujące dwóch deskorolkarzy na słynnej "drodze Forresta Gumpa". Zdjęcie miało być "proste" i zwyczajne, ale w momencie naciskania spustu migawki jeden z nich popełnił błąd i się przewrócił. Na szczęście upadek zakończył się jedynie zadrapaniami i niesamowitym zdjęciem.

Po prawej: Zdjęcie Rafała Meszki, finalisty w kategorii "Duch", zrobione w Dahab w Egipcie na wyjeździe z Emilią Białą. Emilia jest mistrzynią Polski we freedivingu oraz zajęła drugie miejsce w mistrzostwach świata AIDA w dynamice. Niestety pięć miesięcy po zawodach Emilia została ranna w katastrofie kolejowej w Szczekocinach i w szpitalu lekarze powiedzieli, że już nigdy nie będzie mogła nurkować. Zdjęcie zrobiono w czasie pierwszego nurkowania po rehabilitacji, kiedy Emilia chciała sprawdzić, czy lekarze mieli rację. Na szczęście tym razem się pomylili i w czasie wysłania zdjęcia do konkursu Emilia była w trakcie przygotowań do mistrzostw świata w Belgradzie.


Oglądany: 86301x | Komentarzy: 16 | Okejek: 533 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

03.04

02.04

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało