Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zwierzęta, których prawdopodobnie nie znasz

209 344  
1142   68  
Świat pełen jest stworzeń, których wygląd lub zachowanie powoduje, że łapiemy się za głowę i zastanawiamy w jaki sposób działała ewolucja, że doprowadziła do ich powstania (zwolennicy teorii kreacjonizmu mogą się też pozastanawiać). Oto kilka takich zwierząt, o których być może nigdy nie słyszeliście, a które przez swoją wyjątkowość warte są poznania.

#1. Golec

08
Pomijając ich niezwykły wygląd, golce są niezwykle ważne dla człowieka. Na ich przykładzie prowadzonych jest wiele badań naukowych dotyczących starzenia się i walki z rakiem. Golce są całkowicie odporne na raka i żyją do 28 lat, co dla ssaka tych rozmiarów jest niezwykłym osiągnięciem. Nie tylko dożywają tak sędziwego wieku, ale osiągają go w dobrym zdrowiu i kondycji. 28-letni gryzoń jest odpowiednikiem 80-letniej kobiety o sprawności 25-latki.


#2. Babirussa

02

"Babirussa" oznacza w miejscowym języku "świnio-jelenia". Są to ssaki parzystokopytne z rodziny świniowatych występujące jedynie na kilku wyspach Indonezji: Mangole, Taliabu, Buru. Jeśli Babirussa nie będzie regularnie spiłowywała swych kłów (w trakcie codziennych czynności), będą one stale rosły, aż wrosną w jej własną czaszkę.

#3. Pancernik karłowaty (mysz pancerna)

03

Te maluchy osiągają długość 9-15 cm, zamieszkują jedynie Argentynę i preferują okolice obfite w mrówki. W piasku poruszają się jakby w nim pływały, a przestraszone potrafią w mgnieniu oka się w nim zagrzebać.

#4. Fossa

04

05

Największy ssak drapieżny Madagaskaru, żyjący jedynie na tej wyspie. Z wyglądu trochę przypominają koty i często są porównywane do małych pum. Posiadają chowane pazury i bardzo giętkie nadgarstki, dzięki czemu świetnie wspinają się po drzewach i potrafią z nich schodzić głową w dół. Potrafią również skakać między drzewami.

#5. Gerenuk

06

07

Jest to gatunek antylopy zamieszkujący busz i półpustynie wschodniej Afryki. Słowo "gerenuk" pochodzi z języka somalijskiego i oznacza "żyrafią szyję". Gerenuki mają małą głowę i nieproporcjonalnie duże uszy i oczy. Dzięki długiej szyi i umiejętności wspinania się na tylnych nogach są w stanie sięgnąć do roślin nieosiągalnych dla innych antylop i gazel.

#6. Cyjon

01

Cyjon jest gatunkiem z rodziny psowatych, żyjącym w południowej i południowo-wschodniej Azji. Cyjony są bardzo towarzyskie, żyją w dużych stadach, które czasami na czas polowania dzielą się na mniejsze grupy. Głównym pokarmem cyjonów są średniej wielkości zwierzęta kopytne, ale polując większym stadem są w stanie zabić bawołu czy nawet tygrysa. Ich taktyka polega na prowadzeniu długiego pościgu, aż do wyczerpania ofiary, a następnie zabiciu jej poprzez wyprucie wnętrzności. Cyjony boją się i unikają ludzi.

#7. Delfin krótkogłowy

09

10

Genetycznie najbliżej mu do orki. Delfiny krótkogłowe zamieszkują przybrzeżne wody oceaniczne i ujścia rzek w rejonie Zatoki Bengalskiej i południowo-wschodniej Azji.

#8. Koza śruboroga

11

12

Jest to gatunek dużej dzikiej kozy, spotykanej w górach Afganistanu i Pakistanu. Koza śruboroga jest uznawana za narodowe zwierzę Pakistanu. W tej chwili żyje mniej niż 2 500 dorosłych osobników i gatunek jest uznawany za zagrożony wymarciem. W czasie przeżuwania pokarmu z pyska wydostaje się substancja przypominająca gęstą pianę, która następnie spada na ziemię i wysycha. Wyschnięta "pianka" jest poszukiwana przez lokalnych mieszkańców, gdyż jest uznawana za środek skutecznie usuwający z ran jad węża.

#9. Kiwaidae

13

Nazywany krabem Yeti, żyje na dnie oceanu w pobliżu kominów hydrotermalnych.

#10. Rhinopithecus strykeri

14

Gatunek małpy o bardzo zadartym nosie, zamieszkujący Azję. Żyją w górskich lasach, a na okres zimy, w poszukiwaniu pożywienia, przenoszą się w bardziej zamieszkałe rejony. Żyją w dużych stadach dochodzących do 600 osobników i większość swego życia spędzają na drzewach. Według tubylców małpy te szczególnie łatwo zaobserwować w porze deszczu – gdy woda dostaje się do zadartych nosów, małpy głośno kichają. By tego uniknąć, pochylają głowę i wkładają ją między kolana.

#11. Wilk grzywiasty

15

16

Największy przedstawiciel rodziny psowatych zamieszkujących Amerykę Południową, z wyglądu przypomina dużego, długonogiego lisa. Najczęściej spotykany na dużych otwartych przestrzeniach. Jego długie nogi służą do sprawnego pokonywania terenu porośniętego wysoką trawą. Wilk grzywiasty jest jednym z ośmiu gatunków, jakie zamierzają w najbliższym czasie sklonować brazylijscy naukowcy, by zapobiec wymarciu gatunku.

Oglądany: 209344x | Komentarzy: 68 | Okejek: 1142 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

29.01

28.01

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało