Joe Monster
Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 zadziwiających przepisów prawnych

127 488  
1482   85  
Wiele się zmieniło od czasu ustanowienia dziesięciu przykazań. Aby rządzić ludźmi, potrzeba czegoś więcej. Tak powstały kolejne prawa i przepisy, mówiące, co możemy, a czego nie. Ale czy wszystkie można uznać za... normalne?


 

#1. Tybetańscy mnisi potrzebują zezwolenia na reinkarnacjęJednym z najbardziej absurdalnych tworów totalitaryzmu, jest ustanowiony przez chiński rząd zakaz, który nie zezwala mnichom buddyjskim na reinkarnację bez rządowego pozwolenia. Według oświadczenia Państwowej Administracji do Spraw Religii z 2007 r., prawo to, które jasno i wyraźnie określa procedury w jakich można ubiegać się o możliwość reinkarnacji, jest „istotnym krokiem ku zinstytucjonalizowaniu zarządzania procesem reinkarnacji.”


#2. Żółta margaryna jest zakazana w MissouriCzy wiesz, że jeśli kupisz w Missouri żółtą margarynę, popełnisz przestępstwo? Większość ograniczeń na imitację masła pochodzi z czasów do 1895 roku, a ostatnie poprawki wnoszono w 1939 r. Mimo iż stan nie narzuca obecnie tego prawa, za kontrabandę można spędzić do miesiąca w więzieniu i zapłacić 100 dolarów grzywny. Jeśli się to powtórzy – 6 miesięcy i 500 dolarów.
Prawo to zostało prawdopodobnie ustanowione z powodu ochrony własnego rynku zbytu podobnych produktów, które na początku ubiegłego wieku były w Missouri biznesem wiodącym.


#3. Zabronione jest umieranie w Pałacu WestminsterskimPowodem, dla którego ludzie mają tu zakaz umierania jest fakt, iż jest to pałac Królewski. Każdy kto tam umrze ma automatyczną degradacje pogrzebu do poziomu świeckiego. Jeśli więc zauważą, że stoisz tam jakoś niepewnie lub wyglądasz na chorego, szybko cię stamtąd wyniosą. Warto jednak wspomnieć, że jeden z członków Izby Gmin powiedział kiedyś:
- Ludzie którzy wiedzą tutaj o takich sprawach mówią, że nie ma żadnych podstaw do egzekwowania takiego prawa, nie wspominając już o tym, że nie istnieje ono nigdzie w papierach.”


#4. W Brazylii mężczyzna może oddać świeżo poślubioną kobietę, jeśli odkryje, że ta nie jest dziewicąTego można by się spodziewać w jakimś muzułmańskim kraju, ale to właśnie w Brazylii, słynącej z gorących karnawałów, w latach 1916-2002 mężczyźni mieli prawo anulowania małżeństwa w 10 dni po ceremonii, jeśli odkryli, że ich kobieta nie była przed ślubem dziewicą. Jakby faceci w Brazylii oczekiwali, że te wszystkie piękne kobiety na ulicy były dziewicami… Naiwniactwo?
A tak na marginesie, niedawno ustanowiono tam prawo, które zabrania sprzedawania pocztówek z kobietami w samym bikini. Wstyd.


#5. W Alabamie nielegalne jest sprzedawanie seksualnych gadżetówW Alabamie wymiar sprawiedliwości nie tylko jest ślepy, ale jeszcze seksualnie sfrustrowany. Prawo to zostało ustanowione w 1998 roku i zakazuje dystrybucji „jakiegokolwiek urządzenia służącego do stymulacji miejsc intymnych.” Nie zabrania jednak posiadania takiego sprzętu, zatem można go kupić w jakimś innym stanie i przywieźć do Alabamy. Bądźcie czujni – pięć minut przyjemności może kosztować sporo: do roku więzienia i grzywna 10 000 dolarów za pierwszym razem i do 10 lat więzienia, jeśli taki czyn się powtórzy.


#6. W miejscu publicznym w Holandii nie można palić tytoniu, w przeciwieństwie do konopiDziwna holenderska polityka zezwalania palenia „trawki” a zakazywania tytoniu wprowadziła kiedyś tamtejszych policjantów w nie lada zakłopotanie, kiedy musieli ukarać pewnego mężczyznę za wymieszanie tych dwóch substancji. 27-latek wpadł podczas rutynowej kontroli. Zero tolerancji dla palenia tytoniu ustanowiono w 2008 roku.


#7. W Wielkiej Brytanii ogon wieloryba wyrzuconego na brzeg należy do królowejJest prawo, które mówi, ze jakikolwiek wieloryb lub jesiotr znaleziony na brzegu Wielkiej Brytanii należy do monarchii. Głowa należy się wtedy królowi, a ogon królowej. To prawo jest cały czas w użyciu – w 2004 roku pewien rybak zgłosił swoje znalezisko i został poinformowany, że może je sobie zatrzymać, ale sprzedawanie tego byłoby nielegalne.


#8. W Finlandii wysokość mandatu ustala się adekwatnie do przychodówOblicza się je procentowo. W styczniu 2002 roku Anii Vanjoki, 44-letni dyrektor fińskiego giganta telekomunikacyjnego – Nokii, został zatrzymany za przekroczenie prędkości i ukarany grzywną w wysokości 12,5 mln dolarów. Na swoich Harleyu jechał 75 km/h przy ograniczeniu do 50 km/h. Vanjoki złożył później apelację, bo jego przychód gwałtownie spadł po 5 dniach od incydentu; karę obniżono do 103 600 dolarów, co nadal jest rekordową sumą za przekroczenie prędkości w historii.


#9. W Suazi młode dziewczyny miały zakaz uprawienia seksu przez 5 latKról Suazi, Mswati III, ogłosił w 2002 roku, że młode dziewczęta powinny wstrzymać się z uprawianiem seksu przez 5 lat, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa HIV. Nakazał powrót do tradycyjnych wartości i wprowadził wymóg noszenia „przepaski czystości” jako wyrażenie ich seksualnego statusu. Według tradycji, dziewczyny poniżej 18 roku życia powinny nosić niebieskie i żółte ozdoby, natomiast starsze powinny mieć czerwone i czarne. Ponadto kobiety zostały ostrzeżone, że jeśli będą nosić spodnie, może je spotkać kara ich publicznego zdjęcia i rozerwania na strzępy przez żołnierzy.
Warto wspomnieć, że w 2001 roku król ukarał sam siebie grzywną w wysokości… jednej krowy, za złamanie zakazu o powtórnym małżeństwie (poślubił 17-letnią dziewczynę).
Szacuje się, że w Suazi 43% ludności zarażona jest wirusem HIV.


#10. W Polsce nie opłaca się z kimś dzielićPolacy nie gęsi i swoje zadziwiające prawo mają. Ciekawym przykładem może być tutaj przepis o opodatkowaniu żywności, która jest przekazywana jako darowizna. Gdyby przedsiębiorca wydał za darmo zapas jedzenia, które jest mu niepotrzebne, np. stołówce, złamałby prawo. Wniosek: w Polsce bardziej opłaca się jedzenie wyrzucać, niż dawać potrzebującym.Oglądany: 127488x | Komentarzy: 85 | Okejek: 1482 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

22.10

21.10

Starsze historie

Jak to drzewiej bywało