Szukaj Pokaż menu

Postaci z komiksów i ich odpowiednicy w filmach

66 343  
190   65  
Trzeba przyznać, że w większości przypadków twórcy filmów dość wiernie przenieśli postaci ze stron komiksu na taśmę filmową. Bohaterowie niewiele różnią się strojem, fryzurą czy budową ciała. No, może oprócz Wolverine'a....

#1. Peter Jason Quill aka Star-Lord

Kliknij i zobacz więcej!

Wspaniałe dziewczyny i ich gorące maszyny

35 882  
98   13  
A może na odwrót? Tak czy inaczej, każdy facet znajdzie tu dla siebie coś miłego.

#1.

Jedyny szeregowy podwodniak w historii, który otrzymał Medal Honoru. Wypadek amerykańskiego okrętu USS O-5

33 772  
157   23  
Podczas służby na okręcie podwodnym trudno znaleźć się w sytuacji, w której można zdobyć najwyższe odznaczenie wojskowe (w tym wypadku w USA) - Medal Honoru nadawany za wyjątkowe akty odwagi i męstwa z narażeniem życia, z przekroczeniem granic oraz ponad obowiązki. Jednak Henry Breault okazał się na tyle wyjątkowym marynarzem, że udało mu się tego dokonać.

Marynarze pływający pod powierzchnią wody chyba najbardziej się boją sytuacji, w której zostaną uwięzieni pod pokładem, bez szansy na ratunek, skazani na powolną śmierć z powodu braku tlenu. I trudno sobie wyobrazić kogoś, kto z własnej woli postawiłby się w takiej sytuacji, choć powierzchnia była dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Torpedysta Henry Breault urodził się w stanie Connecticut 14 października 1900 roku i od dzieciństwa wiedział, że chce być marynarzem. W czasie pierwszej wojny światowej, kiedy USA jeszcze się nie przyłączyło do światowej walki, na ochotnika wstąpił do marynarki wojennej... Wielkiej Brytanii! W wieku 16 lat był zdeterminowany, aby walczyć i koniecznie robić to na wodzie.



USS O-5 podczas rejsu


Przez cztery lata dzielnie służył pod banderą Jej Królewskiej Mości, a po zakończeniu kontraktu w 1921 roku wstąpił już do marynarki Stanów Zjednoczonych. Okres międzywojenny na morzach i oceanach był względnie spokojny, ale to właśnie wtedy Breault wykazał się niesłychanym męstwem.

Był to okres, kiedy Ameryka stawała się potęgą ekonomiczną i militarną. Jej okręty odwiedzały porty na całym świecie i podczas jednej z takich podróży doszło do wypadku. W październiku 1923 roku grupa amerykańskich okrętów podwodnych przekraczała Kanał Panamski, a USS O-5, na którym służył nasz bohater, był wśród nich. Krytyczną sytuację spowodował parowiec US Abangarez przewożący... banany. Po całej serii błędów nawigacyjnych transportowiec uderzył w USS O-5, wyrywając w jego burcie dziurę szerokości ponad 3 metrów i niszcząc główny zbiornik balastowy.



SS Kroonland w Kanale Panamskim w 1923 r.


Uderzenie i przeciek spowodowały przechył okrętu na bakburtę (lewą burtę), a następnie na sterburtę (prawą burtę) i w końcu niekontrolowane zanurzenie. Nie mogąc sobie poradzić z uszkodzeniami, kapitan wydał rozkaz opuszczenia okrętu. Szczęśliwie do wypadku nie doszło na środku oceanu i w tym miejscu dno znajdowało się zaledwie na głębokości 12 metrów, ale w końcu więcej nie trzeba.

O-5 szybko tonął, ale Breault był w na tyle szczęśliwym położeniu, że znajdował się w dziobowym przedziale torpedowym, a okręt zanurzał się z przechyłem na rufę. Droga ucieczki była prosta przez właz w dziobowej części pokładu okrętu. Kiedy marynarz już znajdował się we włazie i widział niebo, przypomniał sobie, że w momencie kolizji jego kolega spał smacznie w koi i może nie zdawać sobie sprawy z zagrożenia.



Dźwig pływający Ajax podnosi z dna wrak O-5


Breault bez wahania zawrócił i zszedł pod pokład tonącego okrętu. Po drodze spotkał chiefa Browna, który co prawda o kolizji wiedział, ale nie zdawał sobie sprawy o wydanym rozkazie opuszczenia okrętu. We dwóch starali się jak najszybciej opuścić jednostkę, ale woda wdzierająca się do przedziałów nie ułatwiała zadania. Brodząc dotarli do przedziału torpedowego, zamykając za sobą gródź w ostatniej chwili przed eksplozją akumulatorów. W tym momencie zostali uwięzieni na pokładzie tonącego okrętu bez szansy na ratunek bez pomocy z powierzchni.

Dzięki temu, że do wypadku doszło na płytkich i ruchliwych wodach, do akcji ratunkowej można było przystąpić natychmiast. Po 4-5 godzinach od zatonięcia grupa nurków-ratowników dotarła do wraku i zaczęła opukiwać kadłub, próbując nawiązać kontakt z członkami załogi, którzy mogli być uwięzieni wewnątrz. Breault odpowiedział uderzeniami metalowego narzędzia i... pozostało im oczekiwanie. W tamtych czasach jedyną możliwością ratunku ludzi uwięzionych we wraku było podniesienie całego okrętu.



Prezydent USA Calvin Coolidge odznacza Henry'ego Breaulta Medalem Honoru

Dzięki ogromnemu zbiegowi okoliczności okazało się, że w pobliżu kanału znajdował się jeden z największych pływających dźwigów, jakie wtedy istniały - Ajax. Podejmowano kilka prób podniesienia wraku, nastąpiło kilka zerwań lin, ale w końcu się udało. Po 31 godzinach spędzonych na dnie udało się otworzyć właz do przedziału torpedowego i uwolnić torpedystę Breaulta i chiefa Browna.

Za niezwykły akt odwagi i postępowanie z narażeniem własnego życia torpedysta Henry Breault w 1924 roku został odznaczony przez prezydenta Calvina Coolidga Medalem Honoru - do dziś jedynym otrzymanym przez zwykłego marynarza z okrętu podwodnego.



Torpedysta Henry Breault z Medalem Honoru

Breault na całe życie związał się z marynarką wojenną, służył w niej 20 lat, niestety zachorował, a następnie zmarł 5 grudnia 1941 roku - dwa dni przed atakiem Japończyków na Pearl Harbor.
157
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Wspaniałe dziewczyny i ich gorące maszyny
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu Zwykłe zdjęcia, które połączone w pary tworzą bardzo nieczyste obrazki
Przejdź do artykułu Historia najbardziej ekscentrycznego zakładu w historii Londynu
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu Ludger Sylbaris, człowiek, który przeżył dzień zagłady
Przejdź do artykułu 12 lifehacków tak idiotycznych, że niemal genialnych
Przejdź do artykułu Wagina - śliska infografika z głębią
Przejdź do artykułu Jaką mową posługiwać się będą dzieci, które nigdy nie słyszały żadnego języka? - kulisy dziwacznego eksperymentu sprzed ponad 500 lat

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą