Szukaj Pokaż menu

Faktopedia, czyli taka fajniejsza Wikipedia - CCLXXXIV

161 620  
682   69  
Dzisiaj m.in. prorocze słowa Fryderyka Engelsa, francuskie akcesoria terroru oraz aplikacja, która ma zachęcać do niszczenia smartfonów.

#1.

Raj perfekcjonisty - rzeczy, które idealnie do siebie pasują

100 959  
768   38  
Kompilacja zdjęć i gifów, które uradują każdego perfekcjonistę. Nawet ludzie z nerwicą natręctw osiągną tutaj swój zen.

#1. Dwa zdjęcia zrobione w odstępie 1 sekundy

7 mniej znanych faktów i mitów na temat Wielkiego Muru Chińskiego

80 052  
321   40  
Zaraz obok zalewającej cały świat tandety, Wielki Mur Chiński to najlepiej rozpoznawalny element Państwa Środka. Oto 7 niezbyt znanych faktów na jego temat.

#1.

Wielki Mur Chiński nazywany bywa najdłuższym cmentarzyskiem świata ze względu na ogromną liczbę ludzi, którzy zginęli przy jego budowie. Nieprawdą jest jednak powszechny mit, jakoby zmarłych grzebano wewnątrz muru. Gdyby tak było, tworzące się "bańki" powietrza doprowadziłyby do wyraźnego osłabienia i naruszenia konstrukcji.

#2.


Prawie dwa tysiące lat budowy Wielkiego Muru Chińskiego w rzeczywistości nie na wiele się zdało - mur był skuteczny w obronie przed pomniejszymi napastnikami, natomiast Mongołowie pod wodzą Dżyngis-Chana nie mieli najmniejszego problemu z podbojem Chin. Armia mongolska zwyczajnie obchodziła mur, korzystając z faktu, że nie była to ciągła struktura.

#3.


Ostatnia bitwa, której doświadczył Wielki Mur Chiński, miała miejsce w 1938 roku podczas drugiej wojny chińsko-japońskiej. Ślady wystrzałów są bardzo dobrze widoczne w konstrukcji muru w Gubeikou. Wojna trwała osiem lat i pochłonęła ponad 20 milionów ofiar po stronie chińskiej, ale to Japończycy walczący równocześnie na dwóch frontach zmuszeni zostali do kapitulacji.

#4.


Przez długi czas mur budowany był z błota, drewna i kamieni. Zmieniło się to dopiero za czasów dynastii Ming, kiedy do powszechniejszego użytku weszły cegły wypalane w piecach na miejscu. Wtedy też starano się łączyć ze sobą kolejne fragmenty muru, by tworzyły jak najdłuższą, ciągłą strukturę.

#5.


Chengdan, czyli cztery lata pracy przy budowie Wielkiego Muru Chińskiego. Był to niegdyś popularny wyrok, na który skazywano chińskich kryminalistów. Zamiast utrzymywać ich w więzieniach, na koszt państwa i obywateli, kazano im "odpracowywać" swoje przewiny.

#6.


Legenda głosi, że architekt odpowiedzialny za powstanie twierdzy w Jiayuguan co do sztuki przewidział liczbę cegieł niezbędną do budowy fortecy stanowiącej zachodni koniec Wielkiego Muru Chińskiego. Z przewidzianych 99 999 cegieł niewykorzystana została zaledwie jedna - która po dziś dzień znajduje się przy wejściu do Jiayuguan, przynosząc szczęście podróżnym.

#7.


Po chińsku Wielki Mur Chiński nazywa się... 长城 , co należy rozumieć jako "chang cheng". W tłumaczeniu to po prostu "długi mur". W rzeczy samej. Łączna długość "muru" ma według Chińczyków wynosić nieco ponad 8850 kilometrów, z czego 6260 kilometrów przypada na faktyczny mur, 2230 kilometrów na bariery naturalne, a pozostałe 360 kilometrów to rów.

Źródła:
1, 2, 3, 4
321
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Raj perfekcjonisty - rzeczy, które idealnie do siebie pasują
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Polska oczami Rosjanina
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Dokąd zmierza ludzkość? Eksperyment Calhouna
Przejdź do artykułu Każda rodzina ma jedną, bardzo dziwną zasadę - internauci postanowili podzielić się swoimi
Przejdź do artykułu Louis Renault - historia geniusza motoryzacji, który przeszedł drogę od bohatera wojennego do zdrajcy
Przejdź do artykułu 10 tradycji świątecznych, których pochodzenia możesz nie znać

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą